
Oral history
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.
Když je rasismus zákonem


Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií státem organizované rasové perzekuce svých obyvatel. Žákům aktivita zabere přibližně 45 minut práce na počítači. Nemusejí ji vykonat najednou, ale mohou se k ní vracet.
Genocida Tutsiů ve Rwandě


Zadejte žáků elearningovou aktivitu vhodnou zejména pro distanční vzdělávání. V této aktivitě se žáci prostřednictvím filmových svědectví pamětníků seznámí s historií státem organizované genocidy Tutsiů. Žákům aktivita zabere přibližně 45 minut práce na počítači. Nemusejí ji vykonat najednou, ale mohou se k ní vracet.
Jak vylepšit svět


Představujeme vám novou videoaktivitu IWitness v českém jazyce, ve které si žáci vyrobí vlastní film. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na práci žáků s online střižnou, unikátním nástrojem platformy IWitness. Proto se také dobře hodí i na projektovou činnost v Občanské výchově, ZSV a mediální výchově. Žákům aktivita zabere d...
Svoboda slova, cenzura a propaganda v Československu 1968

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita zkoumá fenomén vlivu cenzury a propagandy na svobodu slova na konkrétním historickém příkladu Československa v roce 1968.
Umělci v rudé Ostravě

Výtvarníci, literáti, divadelníci nebo hudebníci, kteří se snažili za komunistické totality svobodně tvořit a odmítli být poplatní režimu, měli obtížné postavení zvláště v Ostravě. Jakýkoliv náznak nesouhlasu s politikou vládnoucí KSČ, ale také zesměšňování jejích představitelů a ideologie, znamenalo riskovat citelný postih. Věci, které v...
Dokument Paměti národa Zakázané varhany

Ostrava byla za totality městem, které komunistická propaganda prezentovala jako výkladní skříň socialismu. Horníci, kteří si ničili zdraví v těžkých podmínkách hlubinných dolů, měli falešnou gloriolu elity. Noviny a filmové magazíny neustále přinášely zprávy o údernických činech dělníků ostravského průmyslu. Představitelé moci v Ostravě ...
Kindertransporty: kolektivní zachránce

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na historii tzv. Kindertransportů (německy "transporty dětí"), programem pomoci dětským uprchlíkům před nacismem, který zachránil v předvečer druhé světové války 669 dětí z Česko-Slovenska a protektorátu.
Genocida Romů a Sintů


Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války.
Dějiny na vlastní kůži / Hlučínsko - nové filmové dokumenty do výuky


Společný dokumentární projekt PANTu, Paměti národa a portálu Moderní dějiny.cz přínáší pět nových dokumentárních filmů do vyučovacích hodin. Všechny využívají unikátních svědectví pamětníků dramatických historických událostí 20. století z Hlučínska. V článku najdete anotace a přímé prokliky na každý z nich.
IWalks – Deportační středisko v Uherském Brodě



U příležitostí 75. výročí tří transportů Židů z Uherského Brodu a širokého okolí vznikl vzdělávací projekt, který tragické události připomene. Účastníci komentovaných procházek postupně projdou 5 vytipovaných míst, autentických historických lokalit v centru Uherského Brodu spjatých s rasově motivovanou perzekucí místních obyvatel během dr...
Byli jsme uprchlíky 1938

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová aktivita zkoumající fenomén uprchlictví a migrace je věnována příběhu Britského výboru pro uprchlíky z Československa a jeho nejznámějšímu spolupracovníkovi, siru Nicholasi Wintonovi.
Studenti opět obnovují paměť kraje


Také i letos, stejně jako v předchozích letech, se studenti Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě–Porubě zúčastnili projektu, při kterém mohli mapovat osudy více než dvou desítek osob z regionu severní Moravy a Slezska. To vše díky exkluzivní spolupráci s University of Southern California Shoah Foundation....
Joachim Gauck vzpomíná na zatčení otce a jeho deportaci do sovětského lágru

Významná osobnost německých dějin, bojovník za občanská práva, jedna z výrazných postav znovusjednocení Německa a dnešní spolkový prezident vzpomíná ve své knize Vzpomínky - zima v létě... jaro na podzimna zatčení svého otce po válce, jeho deportaci do sovětských táborů a komplikované pátrání příbuzných po jeho osudu......
Protesty ve východním Berlíně v roce 1953

Proč vyšli odvážně protestovat do ulic obyvatelé východního Berlína v červnu 1953? O motivech, atmosféře, průběhu a výsledku tohoto odvážného protirežimního vystoupení píše ve svých vzpomínkách bojovník za občanská práva a současný spolkový prezident Joachim Gauck.
Výmarská republika, krize, vzestup Adolfa Hitlera a jeho úspěch v Německu

Na pozadí dobových deníkových záznamů a vzpomínek Golo Mann v hutné zkratce analyzjuje základní parametry politických poměrů výmarské republiky v kontextu evropského mezválečného vývoje, popisuje osobnost Adolfa Hitlera i víru jeho stoupenců, důsledky hospodářské krize na eskalaci politického napětí a v důsledku na změnu režimu v Německu.
Golo Mann vzpomíná na Karla Jasperse v době nástupu nacismu

Golo Mann vzpomíná na osobnost svého učitele filozofa Karla Jasperse, popisuje jeho postoje v době nástupu nacismu v Německu, politickou zdrženlivost a jeho pojetí univerzity jako prostředí zcela nezávislého na aktuální politické situaci.
Golo Mann o nárůstu antisemitismu v Německu po I. světové válce

Historik a spisovatel Golo Mann ve svých vzpomínkách analyzuje na základě autentického prožitku příčiny antisemitismu a rostoucí nenávisti vůči Židům v Německu po I. světové válce, popisuje všeobecnou nepochopitelnost porážky, hledání zodpovědných viníků a "legendu o ráně dýkou do zad" německé armády.
200 000 uprchlíků ve vlacích

V posledních týdnech českou společnost rozdělily názory na vlnu uprchlíků mířících i přes naše území do Německa. Archiv vizuální historie USC Shoah Foundation nabízí možnost reflexe současného dění pomocí vzpomínek na historické události podobného rázu. Není to totiž poprvé, co se s uprchlíky setkáváme. Například v letech 1946–1947 přes n...
Okupace ČSSR v roce 1968 ve vzpomínce Karola Modzelewského

Vzpomínka na pocit studu svobodomyslných Poláků, který vyvolala účast polské armády na okupaci Československa v roce 1968, je vybrána z politických pamětí mluvčího polské Solidarity Karola Modzelewského Zaženem dějin klisny!, které vydalo v červnu 2015 Občanské sdružení PANT.