Moderní-Dějiny.cz

Youngův plán na úpravu německých reparací (1929)

Publikováno: 31.10.2009, Aktualizováno: 3.3.2012 23:09

Yougův plán byl ekonomickým plánem pro Německo upravující splácení válečných reparací. Roku 1929 nahradil dosavadní Dawesův plán. Snižoval celkovou částku reparací, přesně určoval jednotlivé splátky a rušil mezinárodní dohled nad Německem. Jeho realizaci ale narušila světová hospodářská krize a později nástup Adolfa Hitlera k moci.

Youngův plán na úpravu německých reparací (1929)

Youngův plán na úpravu německých reparací (1929)
    Je nám ctí, tuto předložiti vládám účastivším se rozhodnutí ženevského, jakož i reparační komisí své návrhy na úplnou a konečnou úpravu otázky reparací včetně úpravy závazků, jež vyplývají ze smluv a dohod trvajících mezi Německem a mocnostmi věřitelskými, a doporučujeme jednomyslně, aby interesovanými vládami byl přijat tento plán:

                                                          Kapitola 1. Jmenování, úkol a ustavení.


    Výbor má svůj původ v rozhodnutí vlád: německé, belgické, britské, francouzské, italské a japonské, svěřiti péči neodvislých znalců vypracování návrhů na úplnou a konečnou úpravu otázky reparací. Dvanáct znalců mělo býti vyvoleno z příslušníků zemí, jež toto rozhodnutí učinily, dva z příslušníků Spojených států amerických (…)


    První řádná schůze výboru se konala v pondělí 11. Února ve 14,00 hod. v hotelu George V.
V tomto zasedání byl Owen D. Young jednomyslně zvolen předsedou. (…)

                                                          Kapitola 8. Roční splátky
                                                             Výbor doporučuje toto:


    1. Vlády určí přesné datum, kdy Dawesův plán pozbude účinnosti a kdy jej nový plán nahradí. Chystaje určiti toto datum, vlády uváží, že propočty nynějšího výboru byly provedeny na podkladě Dawesova plánu, jenž má pozbýti účinnosti dne 31. Srpna 1929, a nového plánu, jenž má vstoupiti v účinnost dne 1. září 1929.


    2. Platy očekávané podle plánu Dawesova výboru měly by pokračovat až do konce nynějšího roku reparací, tj. až do 30. Srpnaa 1929.


    3. Nový plán vstoupil by v platnost 1. Září 1929 s hodnotou 37 ročních splátek ve výši 1998,8 milionů říšských marek do 31. Března 1966, platy pak týkající se Dawesovy půjčky dlužno připočítati k této číslici (…)


    Potom bude Německo povinované platy vyznačenými v tomto sestavení s výhradou zvláštních ustanovení určených pro ona léta:

                                                          1966-67    1607,7 mil. marek
                                                                          (……)
                                                          1976-77    1678, 7 mil. marek
                                                                          (……)
                                                          1987-88    897,8 mil marek
 

                                                          Souhrn


    Navržený plán pokračuje v díle a doplňuje dílo, které bylo započato Dawesovým plánem a které bylo možno pouze nastíniti v r. 1924 vzhledem ku stavu, v němž tehdy bylo Německo a ostatní státy. Definitivním snížením a pevným určením německého dluhu, stanovením vzestupné stupnice ročních splátek, výhodami, jež poskytuje nová banka, pokud jde o zmenšení nebezpečí, že by placení ročních splátek bylo přerušeno, utvrzuje tento plán nedílnost německého dluhu v listině mezinárodních platů. Obsahuje-li značné snížení platů věřitelským zemím oproti částkám, jichž se mohly nadíti od provádění Dawesova plánu, vylučuje za to nejistoty tkvící v tomto plánu, které odporovaly stejně zájmům dlužníka jako zájmům věřitelů. Namísto nich podává definitivní úpravu, z níž dlužníku je zřejmá přesná část jeho závazků (…).
 

Zdroj: VESELÝ, Z.: Světová politika 20. stol. v dokumentech (1900-1945). VŠE, Praha 2000. s. 127-128
 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

18.5.

Stefan Zweig - Incipit Hitler

V textu najdete ukázku z vynikající knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor v textu ...
12.11.

Versailleská (Pařížská) mírová konference 1919-1920

Tuto výkladovou prezentaci využijete pro objasnění výsledků první světové války. Najdete zde stránky věnované ...
1.11.

Mezinárodní vztahy po první světové válce

Výuková prezentace sleduje téma ze více rovin - vojenské, diplomatické a ekonomické, a to v letech 1918-1931. ...
31.10.

Rapallská dohoda (16. 4. 1922)

Rapallská smlouva je dohodou z roku 1922 mezi Německem a sovětským Ruskem. Vznikla jako vedlejší produkt konfe...
3.8.

Briand-Kellogův pakt (27.8.1928)

Briand-Kellogův pakt, dohoda o zákazu války (s výjimkou války obranné) jako prostředku mezinárodní politiky, i...

_Prameny

Umělci v rudé Ostravě

Aktualizováno: 17.12.2019 14:08 | Rubrika: Československo v době normalizace
Umělci v rudé Ostravě

Výtvarníci, literáti, divadelníci nebo hudebníci, kteří se snažili za komunistické totality svobodně tvořit a odmítli být poplatní režimu, měli obtížné postavení zvláště v Ostravě. Jakýkoliv náznak nesouhlasu s politikou vládnoucí...

_Metodika

Vznik Československa

Aktualizováno: 30.10.2019 11:10 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii Rozpad rakousko-uherské monarchie a nové politické uspořádání středoevropského prostoru, jejímž autorem je doc. PhDr. J...

_Aktuality

V Nymburce se uskuteční seminář IWitness

Aktualizováno: 18.2.2020 10:41 | Rubrika: Vzdělávání
V Nymburce se uskuteční seminář IWitness

Přihlaste se na jednodenní exkluzivní seminář nejen pro učitele dějepisu, ZSV, občanské výchovy a českého jazyka, představující potenciál multimediální elearningové platformy IWitness....

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 30.11.2019 18:58 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2020 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT