Moderní-Dějiny.cz

Eichmannova žádost o milost (29. 5. 1962)

Publikováno: 30.1.2016, Aktualizováno: 1.2.2016 09:21
Autor: Adam Blisa

Český překlad nově objeveného dopisu, který dva dny před popravou napsal Adolf Eichmann. V dopise z května 1962 žádal tehdejšího izraelského prezidenta o milost. Pilný úředník smrti, který se přímo přičinil o to, že více než dva miliony Židů putovaly na smrt do Osvětimi a dalších vyhlazovacích táborů, v dopise odmítá svou vinu a snaží se vzdát zodpovědnosti slovy „...je nutné rozlišovat mezi vůdci nesoucími zodpovědnost a lidmi jako jsem byl já, donucených sloužit jako pouhé nástroje v rukou těchto vůdců. Já jsem odpovědným vůdcem nebyl, a proto se necítím být vinen." Eichmann byl jedním ze dvou lidí odsouzených v Izraeli k trestu smrti (Meir Tobianski, popravený v červnu 1948 za vlastizradu, byl ovšem posmrtně zproštěn všech obvinění).

Eichmannova žádost o milost (29. 5. 1962)

Vážený pane prezidente,
dovolte mi připojit se k žádosti mého obhájce a dodat následující.

Při vynášení rozsudku nade mnou soudci zásadně pochybili v tom, že nebyli schopni vžít se do období a situace, ve kterých jsem se nacházel během válečných let. Tato chyba byla zapříčiněna tím, že jsem byl v průběhu mého procesu konfrontován s řadou dokumentů, jež, vnímány bez obecného kontextu, podávají zkreslený obraz skutečnosti.

Není pravda, že jsem měl osobně tak vysokou hodnost, abych mohl pronásledovat, nebo že bych byl osobně pronásledoval Židy. S ohledem na tak zjevný důkaz je zřejmé, že soudci ve svém rozsudku skutečnost, že jsem nikdy nesloužil v tak vysoké pozici, abych mohl nést nezávislou odpovědnost za taková rozhodnutí, ignorovali. Nikdy jsem ve svém jménu rozkaz nevydal, vždy jsem vykonával pouze rozkazy jiných.

I kdybych však byl, jak uzavřeli soudci, hnací silou stojící za pronásledováním Židů, muselo by se to projevit na mé hodnosti a vyznamenáních. Nikdy jsem však nebyl ani povýšen, ani vyznamenán.

Taktéž není pravda, že jsem nikdy nepociťoval lidské emoce a nebyl jimi ovlivněn.

Právě pod vlivem nepopsatelných hrůz, jichž jsem byl svědkem, jsem okamžitě požádal o přeložení na jinou pozici. Kvůli tomu jsem také během policejního vyšetřování z vlastní vůle pomohl odhalit hrůzy, jež doposud nebyly známy, abych pomohl objasnit nepopiratelnou pravdu.

Opět prohlašuji, stejně jako před soudem: hrůzy, jež byly páchány na Židech, odsuzuji jako největší ze zločinů, a považuji za spravedlivé, že iniciátoři těchto hrozných skutků budou postaveni před soud dnes a v budoucnosti.

Nehledě na to je nutné rozlišovat mezi vůdci nesoucími zodpovědnost a lidmi jako jsem byl já, donucenými sloužit jako pouhé nástroje v rukou těchto vůdců. Já jsem odpovědným vůdcem nebyl, a proto se necítím být vinen.

Nepovažuji rozsudek soudu za spravedlivý, a proto vás žádám, Vaše ctihodnosti, abyste využil svého práva udělit milost a rozhodnul o nevykonání trestu smrti.

Adolf Eichmann
Jeruzalém, 29. 5. 1962

Překlad: Adam Blisa

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

23.3.

Únos Adolfa Eichmanna

Text rekapituluje v základních bodech operaci izraelské tajné služby Mosad, jejímž cílem bylo vystopovat, zajm...
5.5.

Rok po roce - 1960-1964 ve světě - pracovní list

Sada pracovních listů ke světovým dějinám v letech 1960–1964 obsahují řadu námětů pro práci studentů s histori...
8.4.

Adolf Eichmann - dopadení a odsouzení válečného zločince

Výkladová prezentace je zaměřena na operaci izraelské tajné služby Mosad, které se v šedesátých letech 20. sto...
2.3.

Rok po roce: 1960-1964 ve světě - prezentace

Shrnující prezentace je zaměřena na vybrané významné události a fenomény světových dějin v letech 1960-1964. J...
28.11.

Eichmann v Bratislavě (4. 11. 1938) - kapitola z knihy "Dny strachu"

Ve spolupráci s nakladatelstvím Epocha Vám přinášíme ukázkovou kapitolu z knihy Milana Hese "Dny strachu". Pod...
20.11.

Operace Eichmann

Spravedlivý trest pro nacistické zločince byl jedním z hlavních cílů nově vzniklého státu Izrael a jeho předst...
13.11.

50 let po procesu s Eichmannem

Aktéři samotného procesu vzpomínají v nově natočeném dokumentu památníku holokaustu Jad Vašem na události v Je...

_Prameny

Umělci v rudé Ostravě

Aktualizováno: 17.12.2019 14:08 | Rubrika: Československo v době normalizace
Umělci v rudé Ostravě

Výtvarníci, literáti, divadelníci nebo hudebníci, kteří se snažili za komunistické totality svobodně tvořit a odmítli být poplatní režimu, měli obtížné postavení zvláště v Ostravě. Jakýkoliv náznak nesouhlasu s politikou vládnoucí...

_Metodika

Vznik Československa

Aktualizováno: 30.10.2019 11:10 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii Rozpad rakousko-uherské monarchie a nové politické uspořádání středoevropského prostoru, jejímž autorem je doc. PhDr. J...

_Aktuality

Stáhněte si knihu "Sedláci na studijním zájezdu"

Aktualizováno: 26.2.2020 13:42 | Rubrika: Aktuality
Stáhněte si knihu "Sedláci na studijním zájezdu"

Text, jehož autorem je Teofil Kurczak, vznikl v rámci projektu „První zájezd polských sedláků do Čech a na Moravu v roce 1908 – publikace cestopisu v polském a českém jazyce“, realizovaného v rámci veřejného úkolu „Česko-polské fó...

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 30.11.2019 18:58 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2020 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT