Moderní-Dějiny.cz

Zborov 100

Publikováno: 24.6.2017, Aktualizováno: 4.7.2017 22:19
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

V pondělí 12. 6. 2017 byla v Nové aule ostravské VŠB-TUO slavnostně odhalena výstava k 100. výročí bitvy u Zborova, bitvy, která byla významným milníkem pro československé jednotky během první světové války. Při návštěvě této expozice můžete zhlédnout malby, zdokumentované vzpomínky legionářů, umělecké texty a mnohé další zajímavosti.

Zborov 100

Tento projekt vznikl pod záštitou Legionářské knihovny, jejímž předsedou je Vítězslav Uvíra, budoucí student historie a absolvent Wichterlova gymnázia v Ostravě. Co o celé akci říká on sám?

„2. července se bude připomínat 100. výročí bitvy u Zborova a náš spolek napadlo tuto událost veřejnosti co nejlépe představit. Mnoho lidí totiž o této významné, i když z válečného hlediska zcela nepodstatné, bitvě nemá ani ponětí. Je to dáno hlavně tím, že v minulém období nebyli legionáři jednoduše v módě.
Oproti tomu v meziválečné době existovala tzv. legionářská kultura. Byla psána díla legionářské literatury, tvořily se obrazy a sochy, konaly se různé pietní a kulturní akce, jednoduše část tehdejší kultury stála na svých hrdinech. Oproti jiným vojensko-historickým spolkům se ten náš nezabývá legiemi pouze ze suchého historického pohledu, ale snaží se na legie dívat zajímavěji skrz samotné legionáře a jejich kulturu. V tom také spočívá největší rozdíl naší výstavy oproti jiným. Nenabízí nudná fakta a data, ale návštěvník si může přečíst autentické vzpomínky a příhody legionářů. Mimo to jsme se pokusili navázat na jisté tradice a tak můžete vedle kopií děl meziválečných autorů najít také sérii obrazů vytvořených pro toto výročí.
Mezi několika vystavenými exponáty, z nichž většinu zapůjčilo Ostravské muzeum, nalezneme uniformu italského legionáře nebo indiánské mokasíny z jelenice, které si nějaký legionář zakoupil při cestě z ruského Vladivostoku přes Ameriku v Kanadě. V minulosti se v Ostravě nacházela dokonce celá expozice věnovaná legiím. Dnes z ní existuje už jen malá část, a to dobové tiskoviny, časopisy, ale i rozkazy v Archivu města Ostravy. Část, která po oddělení archivu od muzea zůstala na Staré radnici, byla bohužel kompletně zničena za druhé světové války, když ji tehdejší Němci dosazený ředitel objevil uskladněnou v bednách na půdě muzea.”

Výstava bude v Nové aule VŠB-TU otevřena pro veřejnost do 12. července. Jste srdečně zváni.

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Aktualizováno: 12.9.2019 21:20 | Rubrika: Aktuality, Metodika
Metafora stromu jako model didaktiky dějepisu

Vyšla nejnovější didaktika dějepisu od uznávaného autora s dlouholetou praxí výuky dějepisu na ZŠ a gymnáziu – výsledek mnoha seminářů pro učitele dějepisu na Slovensku i v ČR, nebo pro studenty učitelství, kteří společně po někol...

_Aktuality

Stáhněte si metodiky občankářů

Aktualizováno: 12.9.2019 21:26 | Rubrika: Vzdělávání
Stáhněte si metodiky občankářů

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd vydala souhrn více než 75 metodik, které vznikly v rámci projektu VOSK. Řada témat je bytostně spjata s moderními dějinami, proto jej sdílíme i na našem webu. VOSK je zkratka n...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT