Moderní-Dějiny.cz

Únorové akce ÚSTRu

Publikováno: 13.2.2018, Aktualizováno: 20.2.2018 05:20
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

V souvislosti s blížícím se výročím 70 let od komunistického převratu v Československu v únoru 1948 připravil Ústav pro studium totalitních režimů několik akcí pro odbornou i širokou veřejnost.

Únorové akce ÚSTRu

Předem bych však ráda připomněla prezentaci knihy Pavla Tigrida Volá Londýn. Ze zákulisí československého vysílání z Londýna. Knihu vydává ke stému výročí narození Pavla Tigrida Ústav pro studium totalitních režimů a představíme ji tuto středu 14. února v 19 hodin v Knihovně Václava Havla, Ostrovní 13, Praha 1. Více informací najdete na webu. Kniha bude na místě k prodeji se slevou.

Ve čtvrtek 22. února od 17 hodin zveme ve spolupráci s Českou televizí do kina Evald na Národní 60/28, Praha 1, na předpremiéru dokumentárního filmu Lidové milice. Po promítání bude následovat beseda s režisérem a scenáristou Janem Rouskem a historikem Milanem Bártou. Vstupné je zdarma. Pro více informací se podívejte na web.

neděli 25. února pak u příležitosti 16 let od úmrtí válečného hrdiny plk. Pravomila Raichla, bojovníka proti totalitním režimům a nositele Řádu Bílého lva, zveme na vzpomínkovou akci spojenou s prezentací knihy Jaroslava Čvančary Pravomil Raichl – Život na hranici smrti. Knihu vydává Ústav pro studium totalitních režimů a nakl. Toužimský & Moravec. První část se uskuteční na hřbitově v Beřovicích, kde ve 14 hodin proběhne vojenský pietní akt. Vzpomínková akce bude od 15 hodin pokračovat besedou a prezentací knihy v Městském centru Grand ve Slaném (Třebízského 161, Slaný, salónek ve 2. patře).

A konečně v pondělí 26. února od 10 hodin společně s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR a společností Post Bellum pořádáme konferenci „Vítězný“ únor po 70 letech aneb Jak jsme si nastolili diktaturu… Konference bude probíhat ve Státních aktech PS, Sněmovní 4, Praha 1 a je třeba se na ni registrovat na e-mailu rezervacesnemovna@gmail.com.
Podrobné informace o programu naleznete zde

První letošní významné osmičkové výročí pak zakončíme ve čtvrtek 1. března v 17 hodin v Informačním středisku Poslanecké sněmovny pokračováním semináře Jediný výstřel únorového puče. Hosty semináře budou Jiří Kocian a Jiří Pernes z Ústavu pro soudobé dějiny. Moderuje a výsledky svého výzkumu přednese PhDr. Jaromír Kalus.

Budeme se těšit na viděnou na našich akcích!

Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Hadovka Office Park
Evropská 2590/33 c
160 00  Praha 6
tel: +420 221 008 314

 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Prameny

Genocida Romů a Sintů

Aktualizováno: 12.3.2019 13:26 | Rubrika: Druhá světová válka
Genocida Romů a Sintů

Představujeme vám novou aktivitu IWitness v českém jazyce. Tato e-learningová výuková aktivita se zaměřuje na pochopení rozsahu genocidy Romů a Sintů za druhé světové války. 

_Metodika

Antonín Novotný - komunistický politik a prezident

Aktualizováno: 9.5.2019 12:17 | Rubrika: Šedesátá léta 20. století, Československo v letech 1948-1968
Antonín Novotný -  komunistický politik a prezident

Prezentace přináší základní údaje o osobnosti československého komunistického politika a prezidenta Antonína Novotného, za jehož vedení se na přelomu 50. a 60. let 20. století musel režim potýkat s neustále se zhoršující hospodářs...

_Aktuality

Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Aktualizováno: 11.6.2019 15:10 | Rubrika: Vzdělávání
Letní škola - Výchova k respektu a toleranci

Institut terezínské iniciativy vás zve do Brna na mezinárodní letní školu pro pedagogy Výchova k respektu a toleranci. Role příběhů ve výuce, kterou pořádá Institut Terezínské iniciativy ve spolupráci s Anne Frank House v Amsterda...

_Dějiny v médiích

Požár říšského sněmu

Aktualizováno: 12.3.2019 13:25 | Rubrika: Zaostřeno na Moderní dějiny, Evropa a svět mezi válkami
Požár říšského sněmu

Historici se dodnes přou, zda byl požár Říšského sněmu z 27. února 1933 zinscenován nacisty, kteří ho každopádně obratně využili k pošlapání zbytků německé demokracie. Otázkou také zůstává, zda čtyřiadvacetiletý Marinus van der Lu...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2019 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT