Moderní-Dějiny.cz

Položení pamětní destičky Evě Vláhové v Ostravě-Porubě

Publikováno: 16.6.2016, Aktualizováno: 27.6.2016 17:15
Autor: (red)

V pondělí 27. června 2016 u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu položíme pamětní destičku Evě Vláhové, dlouholeté předsedkyni občanského sdružení Dcery 50. let. Destičku vytvořila sochařka Šárka Mikesková, akci pořádá Fiducia ve spolupráci s okrašlovacím spolkem Za krásnou Ostravu a PANTem.

Položení pamětní destičky Evě Vláhové v Ostravě-Porubě

Sraz účastníků bude 27. června 2016 v 15 hodin přímo na místě, před domem na adrese náměstí Družby 1211/6 v Ostravě- Porubě, slavnostní vzpomínku pronese Petr Šimíček z PANTu a Marie Janalíková, předsedkyně spolku Dcery 50.let.

PANT od roku 2014 rovněž uděluje studentovi či studentům, kteří získají nejlepší umístění v prestižní soutěži s tematikou moderních dějin Cenu Evy Vláhové za svědectví o komunismu 50. let. Vybíráme z prací zaslaných do soutěže Příběhy 20. století, kterou PANT organizuje spolu se společností Post Bellum, a EUSTORY. Vyhodnocení prací s touto tematikou a určení vítězů připadá členům PANTu. Ocenění studenti získávají pamětní diplom a finanční prémii. Donátory Ceny Evy Vláhové jsou Jana a Tony Švehlovi z USA.

Eva Vláhová byla dlouholetou předsedkyní občanského sdružení Dcery 50. let a laureátkou Ceny Jaromíra Šavrdy, kterou uděluje Občanské sdružení PANT. Dětství paní Evy Vláhové bylo poznamenáno bezprávím komunistického režimu. Její otec s e dostal ve vězení a Evě Vláhové bylo v době jeho zatčení jedenáct let, sestru má o čtyři roky starší. Její matka se starala sama o dvě dcery a babičku. Evin otec si odseděl šest let na Bytízu, v Leopoldově a na Pankráci. „Pro maminku i pro něj bylo těžší opětovné sžívání, ale protože se měli rádi, manželství vydrželo,“ popisuje Eva Vláhová atmosféru v rodině po otcově návratu z vězení. Teprve nedávno zjistila, že její otce chtěl režim znovu zavřít v roce 1964. Zatčení i věznění otce pochopitelně poznamenalo život celé rodiny a také paní Evy Vláhové, která měla celou dobu trvání komunistického režimu nálepku "třídně nespolehlivého" člověka.
Eva Vláhová je jednou z dvanácti dcer bývalých politických vězňů, jejichž osudy posloužily čechoamerické psycholožce Janě Švehlové ke zpracování politicko-psychologické studie Dcera nepřítele státu, v níž se zamýšlí nad důsledky či traumaty, které přinášelo zatčení rodičů, dlouhá léta bez nich a opětovné sžívání s nimi po návratu z vězení. Sdružení Dcery 50. let vzniklo v roce 1999 právě z podnětu Jany Švehlové, dcery bývalého letce RAF, který se dostal do komunistického vězení. Jeho hlavní náplní je shromažďování příběhů dětí, jejichž rodiče byli persekvováni na základě komunistického práva, stalinských doktrín, apod. Příběhy v psané podobě nebo ve formě audio či audiovisuální nahrávky sdružení poskytuje k dalšímu, především výukovému a studijnímu využití. Sdružení podporuje projekty, které vedou k publikaci příběhů Dcer jak v psané podobě, tak ve formě audio či audiovizuálního výstupu. Členky navštěvují školy všech stupňů a osvětově působí v rámci výuky novodobé historie či občanské nauky. Sdružení spravuje webové stránky www.dcery.cz, jejich anglickou verzi www.enemysdaughters.com. Na nich se některé příběhy objevují a otevírají prostor k diskusi na téma zkušenosti dětí s totalitními režimy.

Fotografie

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT