Moderní-Dějiny.cz

Historie střední Evropy žije na webu

Publikováno: 15.4.2011, Aktualizováno: 30.3.2012 14:05
Rubrika(y): Aktuality

Letos oslavíme dvacáté výročí událostí, které završily proces sametové revoluce, odchod okupačních vojsk z Československa a zrušení vojenského paktu Varšavská smlouva. U této příležitosti vznikl mezinárodní projekt V4 ROK ZA ROKEM rekapitulující totalitní historii zemí Visegradské čtyři a její vliv na současný stav demokracie v těchto státech. V tomto týdnu byla spuštěna jeho první - internetová část.

Historie střední Evropy žije na webu

Webové stránky www.rokzarokem.cz s texty  v češtině, angličtině, polštině a maďarštině zatím nabízí koláž politických, společenských a kulturních událostí zemí V4 - České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska - od konce druhé světové války do pádu totalitních režimů. Na začátku léta je doplní eseje o vývoji demokracie na přelomu tisíciletí a putovní výstava.

V období od konce druhé světové války do pádu komunistických režimů v roce 1989 byla střední Evropa neznámým resp. nepoužívaným pojmem, existoval pouze východ a západ. Po pádu totalitních režimů znovu získala svůj význam a nyní je opět vnímána jako jeden z významných územních celků, který spojuje více než geografická poloha. V4 ROK ZA ROKEM pomáhá uvědomit si společné kořeny a vyplnit mezery v popisu historického vývoje států středu Evropy.

Totalitní historii V4 popsali historikové Jan Adamec, Libor Jůn a Rudolf Vévoda. Esej o České republice připravuje Erik Tabery, šéfredaktor týdeníku Respekt, o Slovensku spisovatel a publicista Michal Hvorecký, o Maďarsku spisovatel Márton Gerlóczy. Eseje se zároveň stanou výchozím bodem pro přípravu výstavy, které se po Praze uskuteční také v Bratislavě, Budapešti a Krakově.

Projekt realizuje obecně prospěšná společnost OPONA, o.p.s. v rámci interaktivního webového portálu Nezapomeňte.cz za podpory Mezinárodního visegradského fondu. Výstava v Praze se uskuteční v době konání projektu Týden svobody k výročí zrušení Varšavské smlouvy a odsunu sovětských vojáků poslední červnový týden.

Projekt V4 ROK ZA ROKEM je určen široké veřejnosti a zároveň má ambice stát se hodnotným doplňkem výuky dějepisu, základů společenských věd a výchovy k občanství.


Kontakt:
Pavla Kantnerová, pavla.kantnerova@oponaops.eu, +420 777 149 313
Jana Kubátová, jana.kubatova@oponaops.eu, +420 776 764 285

 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literatury
Více...

_Související články

21.11.

Europeana: evropská digitální knihovna

Europeana je internetový projekt souboru evropských digitálních knihoven s naskenovanými obrazy, knihami, film...

_Prameny

Umělci v rudé Ostravě

Aktualizováno: 17.12.2019 14:08 | Rubrika: Československo v době normalizace
Umělci v rudé Ostravě

Výtvarníci, literáti, divadelníci nebo hudebníci, kteří se snažili za komunistické totality svobodně tvořit a odmítli být poplatní režimu, měli obtížné postavení zvláště v Ostravě. Jakýkoliv náznak nesouhlasu s politikou vládnoucí...

_Metodika

Vznik Československa

Aktualizováno: 30.10.2019 11:10 | Rubrika: Počátek století a první světová válka
Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii Rozpad rakousko-uherské monarchie a nové politické uspořádání středoevropského prostoru, jejímž autorem je doc. PhDr. J...

_Aktuality

Zveřejňujeme manuál k obsluze a používání elearningové platformy IWitness

Aktualizováno: 15.3.2020 15:14 | Rubrika: Vzdělávání
Zveřejňujeme manuál k obsluze a používání elearningové platformy IWitness

Zadejte vašim žákům online samostudium a využijte již připravené lekce. V příloze tohoto článku naleznete manuál k obsluze a používání elearningové platformy IWitness.

_Dějiny v médiích

Festival svobody Na školách

Aktualizováno: 30.11.2019 18:58 | Rubrika: Česko
Festival svobody Na školách

Projekt několika neziskových organizací působících na poli vzdělávání, které na jednom místě středním školám nabízejí soubor aktivit a materiálů připomínajících 30. výročí sametové revoluce. Tento soubor má studentům představit ne...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2020 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT