Přispěvatelé
Kateřina Čapková
Historička, pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a přednáší na Karlově univerzitě a na New York University v Praze. Ve svém výzkumu se specializuje na moderní židovské dějiny, migraci a problematiku uprchlíků, na otázku práv národnostních a náboženských menšin a moderní dějiny českého a polského pohraničí.
Ondřej Kolář
Historik. Absolvoval Univerzitu Palackého v Olomouci, pracuje jako kurátor a vědecký pracovník ve Slezském zemském muzeu. Specializuje se na národnostní a politické dějiny Slezska ve 20. století, historii bezpečnostních sborů a výzkum reflexi vojenských dějin v kolektivní paměti.
Martin Dolejský
Absolvoval obor Literární komparatistika na FF UK v Praze. Pracuje jako kurátor Městského muzea v Čelákovicích. Zajímá se o moderní české i světové dějiny, ale také o historii regionu.
Josef Märc
Didaktik na Katedře historie FF UJEP Ústí nad Labem a učitel na Gymnáziu Mostecká v Chomutově. Spolupracovník na projektech Zmizelí sousedé a Zapomenutí hrdinové. Specializuje se na odsun Němců a holocaust. Inovátor výuky dějepisu.
Petr Blažek
Historik. Zabývá se československými dějinami 20. století a polsko-česko-slovenskými vztahy. V současnosti pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Provozuje webové stránky o dějinách VONS (1978-1989). Člen redakce Pražského webu pro studenou válku http://www.praguecoldwar.cz, Kolektivizace venkova v Československu 1948-1960 http://wwwold.pef.czu.cz/kolektivizace/, portálu Totalita.cz.
Jiří Pernes
Historik. Vedoucí brněnského pracoviště Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd České republiky. Specialista na dějiny Československa po převzetí moci komunisty. Autor řady vědeckých a popularizačních prací (Takoví nám vládli, Alexej Čepička. Šedá eminence rudého režimu,... )
Marek Šimoňák
Středoškolský učitel dějepisu, jednatel a ředitel nestátního Gymnázia EDUCAnet v Ostravě-Hrabůvce. Člen Rady spolku PANT. Podílel se na realizací dvou studentských filmových dokumentů Auschwitz-Birkenau a o holocaustu, S pamětníkem o 20. století. Kontaktní osoba pro organizaci putovních PANTu.
Jiří Hruška
Středoškolský učitel dějepisu Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě, jednatel Educa24 agency. Organizátor vzdělávacích a kulturních akcí (Věda kontra iracionalita, Krvavé století, Mezinárodní festival studentských filmů Ostrava-Picture). Jeden z realizátorů projektu Cesta ke svobodě. Je členem Rady spolku PANT.
Adolf Rázek
Český katolický aktivista, politický vězeň komunistického režimu, vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu specializující se zejména na pronásledování věřících (1995-2000) a člen Konfederace politických vězňů. Od roku 1992 pracoval na objasňování zločinů StB v ÚDV při FMV, od roku 1995 jako vyšetřovatel. Mimo vyšetřovací činnost se věnoval též zprostředkování poznatků z vyšetřování veřejnosti. Do důchodu odešel v roce 2000 jako vedoucí odboru vyšetřování.
Milada Kaďůrková
Absolvovala FF UP a studium na Státním ústavu těsnopisném v Praze. Po roce 1989 se podílela na tvorbě celostátních osnov pro výuku etiky na středních školách. Pro VOŠ v Havířově, kde působí dodnes, vypracovala skripta Základy etiky v dějinách filozofie. Své literární aktivity rozvíjí v Kruhu přátel díla Viktora Fischla na severní Moravě, pro který připravuje ve spolupráci s herci NDM v Ostravě literární večery. Osobní přátelství se spisovatelem Viktorem Fischlem ji inspirovalo k sepsání monografie Setkání s Viktorem Fishlem a vydání souboru jeho dopisů pod názvem Zamyšlení nad dopisy Viktora Fischla.
Mgr. Jiří Sankot
Jako archivář Státního oblastního archivu v Plzni a bývalý učitel dějepisu se zabývá mapováním osobních a rodinných příběhů v jižních a západních Čechách. Zvláštní pozornost věnuje období okupace a druhé světové války v Jihočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji a na Vysočině. V této souvislosti se zajímá mimo jiné o osudy zdejších židovských rodin v období holocaustu. Spolupracuje s plzeňským regionálním nakladatelstvím Starý most a s časopisem Živá historie. V minulosti se věnoval regionální historii jako redaktor deníku Listy Strakonicka. Čerpá z archivních pramenů, kronik a vzpomínek pamětníků.
Mečislav Borák
Vědecko-pedagogický pracovník Ústavu středoevropských studií Fakulty veřejných politik Slezské univerzity v Opavě. Dlouhodobě se věnuje výzkumu novodobých dějin Slezska v kontextu dějin českého státu a střední Evropy se zaměřením zvláště na problematiku druhé světové války, československo-polské (-ruské) vztahy a na perzekuce totalitních režimu ve XX. stol. Je autorem 200 studií v kolektivních monografiích, sbornících a odborném tisku a 18 knižních monografií. Jako scénárista a moderátor se podílel na realizaci 15 dokumentárních filmů s historickou tematikou.
Viliam Kratochvíl
Doc. PaedDr. Viliam Kratochvíl, PhD. třináct roků učil dějepis na základní škole, šest let na gymnáziu, od roku 1989 působí na katedře Filozofické fakulty univerzity Komenského v Bratislavě. Specializuje se na výzkum a tvorby učebnic, je autorem a spoluautorem 19 titulů učebnic dějepisu a desítek studií. Od května 2012 je ředitelem slovenského Státního pedagogického ústavu.
Mgr. Lukáš Bárta
Středoškolský učitel českého jazyka a literatury na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. Od roku 2008 koordinuje činnost uměleckého seskupení mladých ostravských literátů a hudebníků Bezejmenná skupina. Podílí se na organizaci středoškolských studentských konferencí na GOH. Od roku 2003 je garantem a spolutvůrcem školního časopisu Bojler, který získal již několik celostátních ocenění. Je autorem čtyř básnických sbírek a jednoho románu. Člen ostravského střediska Obce spisovatelů.
Jakub Janda
Student diplomacie, publicista. Spolupracovník thinktanku European Values, Literárních novin a Revue politika, PR konzultant UNICEF a Českého helsinského výboru. V minulosti spolupracoval s Amnesty International a ADRA Česká republika.
Mgr. František Kolouch Ph.D.
Pedagog a historik, vystudoval Katolickou teologickou fakultu UK. Specializuje se na problematiku moderních církevních dějin, zvláště na osobnosti pronásledované v době nacismu a komunismu. Doktorát z historie obhájil na katedře dějin Pedagogické fakulty UK v roce 2015. Trvale žije v Praze. Je autorem podrobné biografie o českobudějovickém biskupu Josefu Hlouchovi (Milion duší, 2013) a rokytnickém knězi Janu Bulovi (Oběť případu Babice, 2016).
Miroslava Ludvíková
Absolvovala historii a filozofii na Universitě Palackého v Olomouci. Po skončení studií pracovala jako lektorka a od roku 2008 jako vedoucí Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze. Od září 2011 do července 2012 absolvuje stáž v L'Istituto per la storia della Resistenza e della società contemporanea di Modena v Itálii. Specializuje se na metodiku výuky o šoa a na postoje nežidovského obyvatelstva k Židům za druhé světové války, především na pomoc židovským osobám.
Martin Müller
Absolvent mediálních a filmovědných studií, v současnosti student scenáristiky a dramaturgie. Člen uměleckého sdružení Bezejmenná skupina, příležitostný přispěvatel literárních časopisů, filmař všeho druhu a občas i hudebník.
Milan Ryjáček
Středoškolský učitel dějepisu a českého jazyka na Obchodní akademii v Chocni. Ve výuce pravidelně využívá moderní metody vyučování: prezentace, práce s texty, zpracování obrazových materiálů, práce s interaktivní tabulí. Klade důraz na mezioborové vztahy. Aplikuje předvádění studentských prezentací (často ve dvojicích - formou dialogu). Organizuje školní filmový klub, semináře zaměřené na moderní dějiny a kulturně-historická pásma k důležitým výročím. Přispívá do regionálního tisku.
Jiří Tůma
Vystudoval historii a pedagogiku na Slezské univerzitě v Opavě. Několik let pracoval jako učitel dějepisu a zeměpisu na základní škole. Na částečný úvazek učí dějepis na ZŠ Mendelova v Karviné. Jinak pracuje jako organizátor dalšího vzdělávání na KVICu v Ostravě. Je koordinátorem vzdělávacích projektů, členem Krajského poradního sboru pro vzdělávací oblast "Člověk a společnost". Občas lektoruje pro učitele dějepisu i vlastní metodické semináře, zaměřené na aktivizační metody.
Mgr. Jan Zajíc
Učitel dějepisu a českého jazyka na ZŠ Otická v Opavě, kde také vyučuje volitelný předmět literární výchova, vede seminář z dějepisu a dějiny filmu. Ve výuce pravidelně aplikuje moderní vyučovací pomůcky (prezentace, interaktivní tabuli, videoukázky). Je rovněž spoluorganizátorem školního časopisu OŤAS. Předmětem jeho nejčastějšího zájmu jsou nejen nejnovější dějiny, ale zejména dějiny 17. a 18. století - baroko, válečné konflikty 18. století, osvícenství atd.
_Spolupráce a projekty
_Úvodník
„...Dvacáté století je stoletím úžasných hrůz i úžasných vědeckých vymožeností. Podle mne je nemožné být pesimistou tváří v tvář tomu, co dokázal rozum a věda. A právě tak je nemožné být naivně optimistický, když člověk žije ve století Hitlerů, Stalinů a genocid...“
Raymond Aron
PRŮVODCE PORTÁLEM PRO UŽIVATELE
A NÁVŠTĚVNÍKY
Počet registrovaných čtenářů: 67 596
WEBOVÝ ROZCESTNÍK
Počty publikovaných materiálů na portále:
Prezentace: 397
Pracovní listy: 388
Studie historiků: 461
Soubory pramenů: 826
Svědectví pamětníků na kanálu Youtube: 191
Počet členů facebookové skupiny MD: 5 563