Jakub Janda
Články tohoto autora
Závislost na ropě v historické perspektivě
Západní svět byl a zatím je závislý na ropě. Jak tomu bylo dříve a jak moc jsme závislí dnes? Studie popisuje, na kolik ovlivňuje závislost na ropě dlouhodobou zahraniční politiku s ohledem na obranu lidských práv i budoucí alternativy - kam se svět posune během dalších let...
Závody ve zbrojení za studené války a dnes
Během studené války se Spojené státy a Sovětský svaz předháněly v navyšování množství zbraní, jimiž se byly tyto velmoci schopny navzájem zničit. Počet jaderných zbraní se postupně z různých důvodů navyšoval a okruh jejich držitelů se postupně rozšířil. Studie rekapituluje zásadní vývoj a zvažuje alternativy pro budoucnost jaderných zbran...
Rozhovor se Zdeňkem Pincem pro Moderní dějiny
S pedagogem, filosofem, publicistou o bytových seminářích za normalizace, o Univerzitě Jana Patočky, někdy také nazývané podzemní univerzitou, o represích StB vůči přednášejícím i studentům.
Rozhovor s historikem Igorem Lukešem pro Moderní dějiny
„Mám-li tedy najít nějakou lekci z poválečných let pro dnešek, řekl bych: boj s provincionalismem.“ S česko-americkým profesorem o selhání americké diplomacie v únoru 1948 a o tom, že komunistický převrat vůbec nebyl jistý.
Rozhovor s Janem Schneidrem pro Moderní dějiny
S organizátorem a účastníkem bytových seminářů za normalizace, vysokým státním úředníkem a pracovníkem zpravodajské služby v letech polistopadových o jedné z forem vzdělávání v nenormální době a získání titulu na University of Cambridge "na dálku" přes železnou oponu.
Rozhovor s Radkem Schovánkem pro Moderní dějiny
O československé rozvědce v zahraničí v časech komunismu, podřízenosti sovětské KGB, osazenstvu československýh ambasád, infiltraci, personálních problémech a bohatých důchodcích z StB či komunistické rozvědky.
Rozhovor s Petruškou Šustrovou pro Moderní dějiny
„Humanitní stránka života společnosti je na posledním místě.“ S uznávanou disidentkou, překladatelkou a publicistkou o slabém historickém vědění českých dětí, porovnání s Poláky a o vyšumělé diskuzi o odkazu komunismu.
Rozhovor s Otou Filipem pro Moderní dějiny
„K opravdovému vypořádání se s nacismem došlo, bohužel opožděně, až po sjednocení Německa v devadesátých letech dvacátého století.“ S českým exilovm spisovatelem o německé zkušenosti s historickou vinou, o toleranci vůči neonacistům a svobodě, kterou je třeba bránit.
Rozhovor s Petrem Robejškem pro Moderní dějiny
„Všechno sice již bylo řečeno, ale ještě ne všemi.“ S politologem Petrem Robejškem o německé historické vině, odpuštění a Lidicích.
Se Scrutonem česky nejen o Havlovi
V polovině října 2012 jsem strávil tři plné dny s britským filosofem Rogerem Scrutonem, kterého jsem prováděl v rámci konference FORUM 2000 po Praze. Scruton je předním britským intelektuálem a s Čechy jej pojí silné přátelství. S Václavem Havlem se v osmdesátých letech podílel na zakládání a podpoře bytových univerzit v Praze, Brně a Bra...
Rozhovor s Janem Machoninem pro Moderní dějiny
„Do práce, které přikládám smysl, se většinou pouštím až když jsem v klidu doma.“ S rusistou o přibližování české kultury té ruské, vnímání Jelcinovy doby a odrazu politiky do (nejen ruské) literatury.
Rozhovor s Karlem Strachotou pro Moderní dějiny
"Snažíme se ovlivnit generace náctiletých...“ S ředitelem projektu Jeden svět na školách o reflexi minulosti u nastupující generace, smyslu práce s vlastní minulostí a roli vzdělání v české společnosti.
Rozhovor s Ondřejem Matějkou pro Moderní dějiny
S ředitelem občanského sdružení Antikomplex, které se věnuje o reflexi německých dějin v Čechách, o nevděčné práci a o hledání identity.
Rozhovor s Igorem Lukešem pro Moderní dějiny
S profesorem mezinárodních vztahů o bipolárním světě, Varšavské smlouvě, Gorbačovovi, stahování sovětských vojsk z Československa, porevolučních nadějích a dnešní realitě.
Rozhovor s Jaroslavem Šedivým pro Moderní dějiny
„Nemohli jsme se zdržovat!“ S bývalým vyjednavačem odsunu sovětských vojsk a následně i ministrem zahraničí o těžkostech jednání se Sověty, strachu a rychlosti.
Rozhovor s profesorem Zdeňkem Veselým pro Moderní dějiny
"Velikost českých dějin? Nikdy jsme nebyli nacionálně agresivní, neokupovali a nepodmanili si jiný stát.“ S profesorem mezinárodních vztahů a diplomacie o moderních dějinách, krvavé dani Googlu, české švejkovské národní povaze a tvorbě dějin.
Rozhovor s Petrem Marešem pro Moderní dějiny
S velvyslancem České republiky se zvláštním posláním pro Východní partnerství Petrem Marešem o Ukrajině, jejímu vztahu k EU v historické perspektivě a kauze Tymošenkové.
Rozhovor s Karlem Štindlem pro Moderní dějiny
S bývalým velvyslancem na Ukrajině o současné situaci v této zemi a historických reminiscencích, které vyvolává.
Rozhovor s Tomášem Bursíkem pro Moderní dějiny
"Vědět ve dvaceti letech, co je černé a co bílé…" S expertem na odboj proti komunismu historikem Tomášem Bursíkem o historické vině národa, nesmyslnosti tlusté čáry ve vnímání minulosti, vývoji hrdinství v rodinné výchově a nutné výměně generací.
Znásilněna dvěma ideologiemi - recenze knihy Zajatkyní Stalina i Hitlera
Autorka přináší ve svých pamětech svědectví o svém životním příběhu, který můžeme považovat za modelovou ukázku náhledu do svůdnosti a reality obou extrémních ideologií, které psaly dějiny nejkrvavějšího století lidstva.