Moderní-Dějiny.cz

Miroslava Ludvíková

Miroslava Ludvíková

Absolvovala historii a filozofii na Universitě Palackého v Olomouci. Po skončení studií pracovala jako lektorka a od roku 2008 jako vedoucí Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze. Od září 2011 do července 2012 absolvuje stáž v L'Istituto per la storia della Resistenza e della società contemporanea di Modena v Itálii. Specializuje se na metodiku výuky o šoa a na postoje nežidovského obyvatelstva k Židům za druhé světové války, především na pomoc židovským osobám.

Články tohoto autora


Proces emancipace Židů v Českých zemích a v Nizozemsku: komparační studie

Aktualizováno: 10.2.2015 20:13 | Rubrika: Židé ve 20. století, Napříč stoletím
Proces emancipace Židů v Českých zemích a v Nizozemsku: komparační studie

V hledáčku předkládané studie jsou dvě geografické oblasti – Nizozemsko a České země, tvořící součást habsburského impéria. Je známo, že vzorce emancipace židovstva se v rámci evropských států lišily, a tak je tomu i v případě těchto dvou zemí. 

Porovnání právního statutu Židů v Protektorátu Čechy a Morava a v Nizozemí v letech 1939-1942

Aktualizováno: 27.1.2015 23:12 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Porovnání právního statutu Židů v Protektorátu Čechy a Morava a v Nizozemí v letech 1939-1942

Studie porovnává situace v Nizozemsku a v Protektorátu Čechy a Morava během první etapy druhé světové války, tedy v letech 1939–1942, respektive do poloviny roku 1942, kdy v Nizozemsku začaly deportace a nebylo již potřeba dalších protižidovských nařízení. Studie se také věnuje míře spolupráce vlád těchto zemí s nacistickými okupanty a zp...

Fašistická propaganda

Aktualizováno: 26.1.2015 12:27 | Rubrika: Propaganda, Evropa a svět mezi válkami
Fašistická propaganda

Prezentace analyzuje fungování fašistické propagandy v Itálii, a to jak obecně, tak i na konkrétních případech. Pozornost je věnována propagandě ve volném čase, v rozhlase, časopisech, denním tisku a v kinematografii, zejména v dokumentech a filmových týdenících. Příslušná kategorie je doplněna dobovým obrazovým a fotografickým materiálem...

Povstání ve varšavském ghettu - pracovní list

Aktualizováno: 15.1.2015 14:47 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Povstání ve varšavském ghettu - pracovní list

Povstání ve varšavském ghettu bylo jedním největších konfliktů mezi Židy a německou armádou a je považováno za jeden z nejvýznamnějších projevů protinacistického odboje během druhé světové války. Pracovní list navazuje na stejnojmennou výukovou prezentaci, kterou je možno použít pro výklad v hodině.

Westerbork a Terezín: porovnání tranzitního tábora a ghetta

Aktualizováno: 1.1.2015 16:46 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Westerbork a Terezín: porovnání tranzitního tábora a ghetta

Studie je věnována porovnání dvou míst úzce spojených s „konečným řešením židovské otázky“, a to Terezínu a Westerborku. Obě místa fungovala jako místo, kde byli Židé shromážděni před odtransportováním na východ, do vyhlazovacích táborů. Ačkoliv tedy jejich účel byl velmi podobný, v mnohém se tábory lišily.

Holocaust Židů během druhé světové války (šoa)

Aktualizováno: 3.12.2014 07:23 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Holocaust Židů během druhé světové války (šoa)

Výuková prezentace popisuje holocaust Židů v Evropě a se zvláštním zřetelem na Protektorát Čechy a Morava. V úvodu je zmíněna terminologie a je také vysvětleno, v čem je holocaust jedinečný. Dále je pozornost věnována nástupu nacismu a prvním protižidovským opatřením v Německu. Pozornost je věnována Norimberským zákonům a celkové genezi v...

Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích II. - pracovní list

Aktualizováno: 8.5.2014 20:32 | Rubrika: Čeští Němci, Československo v letech 1918-1938
Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích II. - pracovní list

Pracovní list navazuje na stejnojmennou prezentaci, mapující česko-německé soužití v období první Československé republiky. Materiál pro žáky a studenty je tvořen pěti úkoly, zaměřenými na práci s texty či obrazovými prameny a prověřujícími rovněž základní znalosti tématu.

Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích I. - pracovní list

Aktualizováno: 5.5.2014 12:29 | Rubrika: Čeští Němci, Počátek století a první světová válka
Peripetie soužití Čechů a Němců v českých zemích I. - pracovní list

Pracovní list navazuje na stejnojmennou prezentaci, mapující česko-německé soužití od středověku po první světovou válku. Materiál pro žáky a studenty je tvořen osmi úkoly, zaměřenými na práci s texty či obrazovými prameny a prověřujícími rovněž  základní znalosti tématu.

Protokoly sionských mudrců

Aktualizováno: 19.1.2014 17:39 | Rubrika: Propaganda, Napříč stoletím
Protokoly sionských mudrců

Studie je věnována jednomu z nejznámějších antisemitských pamfletů, Protokolům sionských mudrců. V centru pozornosti je jejich vznik, šíření, stálá popularita a také jejich využití v dnešní době, především v muslimském světě. Jedna z kapitol se zabývá vztahem nacistické ideologie a Protokolů.

Státní převrat v Íránu v roce 1953

Aktualizováno: 17.11.2021 18:16 | Rubrika: Padesátá léta 20. století, Evropa a svět po roce 1945
Státní převrat v Íránu v roce 1953

Operace Ajax byla tajnou operací zorganizovanou americkou tajnou službou CIA s cílem svržení Mosaddekova režimu v Íránu. Oblast Íránu, do roku 1935 Persie, byla strategickou oblastí, o níž mocnosti usilovaly a jež hrála významnou roli i ve světové ekonomice. Po druhé světové válce se v oblasti stupňovalo nebezpečí sovětského vlivu.

Anne Franková - pracovní list

Aktualizováno: 14.6.2013 06:52 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Anne Franková - pracovní list

Pracovní list shrnuje tvůrčí úkoly pro žáky a studenty, které jim umožní poznat příběh Anny Frankové a zasadit jej do dobového kontextu i časových souvislostí. Zároveň je věnován deníku jako historickému prameni a médiu pro záznam paměti.

Povstání ve Varšavském ghettu v roce 1943

Aktualizováno: 10.6.2013 17:02 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Povstání ve Varšavském ghettu v roce 1943

Výuková prezentace se věnuje jednomu z největších konfliktů mezi Židy a německou armádou – povstání ve varšavském ghettu. Povstání je považováno za jeden z nejvýznamnějších projevů protinacistického odboje během druhé světové války.

Antisemitismus v dějinách - pracovní list

Aktualizováno: 29.5.2013 19:10 | Rubrika: Židé ve 20. století, Napříč stoletím
Antisemitismus v dějinách - pracovní list

Ačkoliv ústřední událostí 20. století je v souvislosti s Židy šoa, je třeba věnovat pozornost i jiným tématům, které šoa předchází či naopak následují. Sada materiálů „Antisemitismus v dějinách“ se skládá z výukové prezentace a z tohoto pracovního materiálu, který na prezentaci volně navazuje.

Dějiny pražského ghetta a židovská Praha dnes

Aktualizováno: 12.2.2013 10:30 | Rubrika: Židé ve 20. století, Napříč stoletím
Dějiny pražského ghetta a židovská Praha dnes

Výuková prezentace popisuje historii židovského osídlení v Praze od prvních zmínek až po dnešek. Pozornost je věnována důležitým historickým mezníkům a významným osobám židovské komunity. Prezentace je doplněna historickými i soudobými fotografiemi židovské Prahy.

Historie pevnosti Terezín

Aktualizováno: 31.1.2013 17:37 | Rubrika: Židé ve 20. století, Československo v letech 1938-1945
Historie pevnosti Terezín

Přehledná prezentace vychází z historické studie Ludmily Chládkové Historie terezínského ghetta. Popisuje vznik terezínské pevnosti i jednotlivé etapy terezínského ghetta během druhé světové války. Prezentace je doplněna historickými i současnými fotografiemi Terezína.

Koncentrační tábor v Mauthausenu

Aktualizováno: 26.1.2013 09:27 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Koncentrační tábor v Mauthausenu

Studie charakterizuje koncentrační tábor v Mauthausenu, který patří mezi nejznámější neblaze proslulé koncentrační tábory založené nacisty. Tábor byl zařazen do skupiny III určené pro nepolepšitelné vězně, jejichž návrat byl nežádoucí a jenž měli být „vernichtung durch arbeit“, zlikvidováni prací. Byl to první koncentrační tábor založený ...

Antisemitismus v dějinách

Aktualizováno: 26.1.2013 09:25 | Rubrika: Židé ve 20. století, Napříč stoletím
Antisemitismus v dějinách

Výuková prezentace se věnuje fenoménu antisemitismu: v úvodu je antisemitismus definován, následují jeho jednotlivé formy a historický přehled jeho jednotlivých etap od antiky, přes středověký a nacistický antisemitismus až po dnešní – nový - antisemitismus.  Pozornost je věnována také procesu se Slánským a popíračům holocaustu.

Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück

Aktualizováno: 21.1.2013 20:04 | Rubrika: Židé ve 20. století, Druhá světová válka
Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück

Text charakterizuje nacistický koncentrační tábor Ravensbrück. Ten byl nejznámějším a největším lágrem určeným výhradně pro ženy, které zde byly vězněny především za odpor proti nacistickému režimu. Nacházel se v Meklenbursku, přibližně 90 km severně od Berlína, poblíž vesnice Füstenberg/Havel na břehu Schwedtsee. Nehostinné oblasti okolo...

Konference ve Wannsee

Aktualizováno: 4.9.2012 11:24 | Rubrika: Druhá světová válka, Židé ve 20. století
Konference ve Wannsee

Konference ve Wannsee byla dlouho považována za okamžik, kdy došlo k rozhodnutí o provedení “konečného řešení židovské otázky“. Dnes je historiky považována za setkání, které dalo závěrečný rámec celé aktivitě, kde byla dohodnuta hladká koordinace a spolupráce jednotlivých říšských úřadů v systému vyhlazování Židů. Studie zasazuje konfere...

Antisemitismus druhé republiky v českém denním tisku

Aktualizováno: 2.9.2012 20:12 | Rubrika: Československo v letech 1938-1945, Židovská Ostrava
Antisemitismus druhé republiky v českém denním tisku

Článek se věnuje vybraným druhorepublikovým periodikům a jejich vztahu k antisemitismu, resp. k Židům. Načrtnuta je situace denního tisku po Mnichovu a změny, které nastaly po září 1938. Na vybraných příspěvcích vybraných klíčových novin je ukázán přístup jednotlivých deníků k židovské otázce.

_Spolupráce a projekty

Česko - polské fórumJana a Tony ŠvehloviZáštita České komise pro UNESCODějiny a současnost
Více...

_Úvodník

 „...Dvacáté století je stoletím úžasných hrůz i úžasných vědeckých vymožeností. Podle mne je nemožné být pesimistou tváří v tvář tomu, co dokázal rozum a věda. A právě tak je nemožné být naivně optimistický, když člověk žije ve století Hitlerů, Stalinů a genocid...“
Raymond Aron

PRŮVODCE PORTÁLEM PRO UŽIVATELE
A NÁVŠTĚVNÍKY

Počet registrovaných čtenářů: 67 596

WEBOVÝ ROZCESTNÍK

Počty publikovaných materiálů na portále:

Prezentace: 397
Pracovní listy: 388
Studie historiků: 461
Soubory pramenů: 826
Svědectví pamětníků na kanálu Youtube: 191

Počet členů facebookové skupiny MD: 5 563

_Nejnovější články

8.4.

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: ...
8.4.

Podcast pro soudobé dějiny přináší aktuální výzkumy i zajímavé otázky z nedávné historie

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR spustil v květnu 2023 podcast zaměřený na oblast nejnovější historie v českém a...
22.9.

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTOR...
6.9.

Slavnostní vyhlášení 10 nejlepších prací soutěže Eustory

"Tento rok české verze celoevropské soutěže EUSTORY byl zcela mimořádný, a to nejen díky rekordnímu počtu před...
5.2.

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma le...

_Nejčtenější články

26.4.

Letecké mapy celé ČR z padesátých let

Chcete vědět jak vypadalo vaše město či vesnice z ptačího pohledu před šedesáti lety? Hledáte zaniklé obce a s...
2.6.

Mnichovská dohoda (29. 9. 1938 )

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konfe...
11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
23.4.

Podíl rumunské armády na osvobozování Československa v roce 1945

Málo se ví, že při osvobozování Československa padlo nebo bylo raněno přes šedesát tisíc Rumunů, což je druhý ...
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT