Moderní-Dějiny.cz

Mgr. Jan Zajíc

Mgr. Jan Zajíc

Učitel dějepisu a českého jazyka na ZŠ Otická v Opavě, kde také vyučuje volitelný předmět literární výchova, vede seminář z dějepisu a dějiny filmu. Ve výuce pravidelně aplikuje moderní vyučovací pomůcky (prezentace, interaktivní tabuli, videoukázky). Je rovněž spoluorganizátorem školního časopisu OŤAS. Předmětem jeho nejčastějšího zájmu jsou nejen nejnovější dějiny, ale zejména dějiny 17. a 18. století - baroko, válečné konflikty 18. století, osvícenství atd.

Články tohoto autora


Seřazovačky - druhá světová válka

Aktualizováno: 2.1.2017 05:24 | Rubrika: Druhá světová válka
Seřazovačky - druhá světová válka

Tento obrazový materiál je složen ze šesti listů - na každém jsou tři známé fotografie týkající se druhé světové války (či událostí jí bezprostředně předcházejících). Hlavním úkolem žáků je správně chronologicky seřadit zobrazené události. Před tím je nutné události samozřejmě správně pojmenovat, k čemuž slouží drobná nápověda u každého o...

Komiks - Pakt Molotov Ribbentrop

Aktualizováno: 2.1.2017 05:38 | Rubrika: Evropa a svět mezi válkami
Komiks - Pakt Molotov Ribbentrop

Doplňující pracovní materiál k tématu paktu Molotov-Ribbentrop. Jedná se o 14 obrázků na 4 stranách, k nimž jsou připojeny prázdné komiksové bubliny. Úkolem žáků je vcítit se do zobrazených postav (A. Hitler, J. Stalin, J. von Ribbentrop, V. Molotov aj.) a zkusit podle sebe doplnit, co v danou chvíli postavy mohly prohlásit či si jen mysl...

Válečná propaganda za 1. světové války

Aktualizováno: 1.5.2014 10:32 | Rubrika: Propaganda, Počátek století a první světová válka
Válečná propaganda za 1. světové války

Tato výkladová prezentace se snaží podat celkový pohled na plakátovou tvorbu během 1. světové války. Objasňuje jednotlivá období i různé motivace válčících států pro tvorbu plakátů - zdůrazňování duchovní nadřazenosti vlastního národa, historické hodnoty, vojenské úspěchy, imperiální minulost, ekonomické důvody apod.

Válečná propaganda za 1. světové války - pracovní list

Aktualizováno: 7.5.2014 09:35 | Rubrika: Propaganda, Počátek století a první světová válka
Válečná propaganda za 1. světové války - pracovní list

Pracovní list je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje dva slavné plakáty (jeden americký a jeden francouzský), ke kterým je přiřazeno celkem třináct otázek pro žáky a studenty.

Filmová 80. léta - pracovní list

Aktualizováno: 12.2.2014 16:59 | Rubrika: Dějiny světového filmu, Evropa a svět po roce 1945
Filmová 80. léta - pracovní list

Pracovní list Filmová 80. léta je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje 6 úkolů, jež se kromě nových hollywoodských trendů zaměřují také na zvyšování významu evropské kinematografie v porovnání s dominantní kinematografií americkou.

Válka o Falklandy - pracovní list

Aktualizováno: 11.2.2014 06:44 | Rubrika: Osmdesátá léta 20. století, Evropa a svět po roce 1945
Válka o Falklandy - pracovní list

Pracovní list Válka o Falklandy je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje 12 úkolů, na kterých si může uživatel zkontrolovat, nakolik pochopil informace obsažené v prezentaci a nakolik dané problematice rozumí.

Dekolonizace Afriky - pracovní list

Aktualizováno: 5.2.2014 09:25 | Rubrika: Šedesátá léta 20. století, Evropa a svět po roce 1945
Dekolonizace Afriky - pracovní list

Pracovní list je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje 10 úkolů zaměřených zejména na období dekolonizace v 70. letech – osvobozovací boje a občanské války v portugalských koloniích Angola a Mozambik, severoafrický problematický region Západní Sahara a ugandského diktátora Idi Amin Dada.

Filmová 50. léta - pracovní list

Aktualizováno: 7.2.2014 08:31 | Rubrika: Dějiny světového filmu, Evropa a svět po roce 1945
Filmová 50. léta - pracovní list

Pracovní list Filmová 50. léta je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje 6 úkolů, které se soustředí hlavně na filmové žánry a herecké hvězdy 50. let a také na filmový klenot tohoto období, film Dvanáct rozhněvaných mužů.

Stanley Kubrick - pracovní list

Aktualizováno: 10.2.2014 08:02 | Rubrika: Dějiny světového filmu, Evropa a svět po roce 1945
Stanley Kubrick - pracovní list

Pracovní list Stanley Kubrick je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje 8 úkolů, na nichž si může uživatel zkontrolovat, nakolik pochopil informace obsažené v prezentaci a nakolik dané problematice rozumí.

Filmová 70. léta - pracovní list

Aktualizováno: 8.2.2014 23:14 | Rubrika: Dějiny světového filmu, Evropa a svět po roce 1945
Filmová 70. léta - pracovní list

Pracovní list Filmová 70. léta je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje šest úkolů soustředících se zejména na nové herecké hvězdy 70. let a nová témata, která v 70. letech do kinematografie pronikla.

Emil Hácha - pracovní list

Aktualizováno: 18.12.2013 06:23 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Napříč stoletím
Emil Hácha - pracovní list

Pracovní list věnovaný osobnosti Emila Háchy je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje 16 úkolů, na kterých si může uživatel zkontrolovat, nakolik pochopil informace obsažené v prezentaci a nakolik dané problematice rozumí.

Emil Hácha (1872 - 1945)

Aktualizováno: 10.12.2013 21:50 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Napříč stoletím
Emil Hácha (1872 - 1945)

Tato výkladová prezentace se zabývá jednou z nejkontroverznějších postav české historie – Emilem Háchou. Nevěnuje se jen nejexponovanějšímu období, kdy jako prezident výrazně ovlivňoval české dějiny, ale i období před touto kapitolou jeho života (jeho mládí, studiím a soudní praxi) a nezapomíná pochopitelně také na posmrtný poválečný Hách...

Dukla - pracovní list

Aktualizováno: 2.10.2013 08:43 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Dukla - pracovní list

Pracovní list je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje třináct úkolů, které pomohou ověřit nakolik žáci a studenti pochopili informace obsažené v prezentaci a zda dané problematice rozumí.

Dukla

Aktualizováno: 24.9.2013 16:30 | Rubrika: Čtyřicátá léta 20. století, Československo v letech 1938-1945
Dukla

Hlavním tématem této výkladové prezentace je jedna z nejkontroverznějších událostí československých dějin v období druhé světové války – nasazení čs. armádního sboru během Karpatsko-dukelské operace. Prezentace se snaží přiblížit nejen samotný průběh bojů, ale také nastínit celkovou situaci na frontě v létě 1944 a objasnit důsledky celé a...

Milan Rastislav Štefánik

Aktualizováno: 29.4.2013 16:26 | Rubrika: První republika, Počátek století a první světová válka
Milan Rastislav Štefánik

Tato výuková prezentace je věnována všem zájemcům o osobu generála Milana Rastislava Štefánika. Rekapituluje život ministra první poválečné vlády od jeho mládí přes studia a vojenskou kariéru až po jeho tragickou smrt, snaží se o komplexní pohled na tuto zajímavou postavu československých dějin. Je doplněna mnoha desítkami fotografií a ji...

Upevnění hranic ČSR - pracovní list

Aktualizováno: 15.4.2013 12:22 | Rubrika: První republika
Upevnění hranic ČSR - pracovní list

Pracovní list Upevnění hranic ČSR je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje patnáct úkolů, na kterých si mohou žáci a studenti zkontrolovat, nakolik pochopili informace obsažené v prezentaci a nakolik dané problematice rozumí.

Upevnění hranic ČSR - vojenské konflikty let 1918-19

Aktualizováno: 17.4.2013 23:42 | Rubrika: První republika, Československo v letech 1918-1938
Upevnění hranic ČSR - vojenské konflikty let 1918-19

Prezentace se zabývá třemi nejdůležitějšími příhraničními regiony nově vzniklého Československa, jež byly kvůli národnostním problémům zajištěny armádními složkami. Úvodní část přibližuje válečná vyjednávání o podobě budoucího československého státu, tři hlavní kapitoly se věnují – německému, maďarskému a polskému pohraničí.

Milan Rastislav Štefánik - pracovní list

Aktualizováno: 26.4.2013 07:00 | Rubrika: První republika, Počátek století a první světová válka
Milan Rastislav Štefánik - pracovní list

Pracovní list doplňuje výukovou prezentaci o osobnosti generála Milana Rastislava Štefánika a obsahuje dobové texty i obrazový materiál. Vyučující jej může použít jako materiál ke zkoušení či pouze procvičení učiva.

Alfons Mucha - pracovní list

Aktualizováno: 20.6.2013 09:03 | Rubrika: Umění 20. století
Alfons Mucha - pracovní list

Pracovní list Alfons Mucha je navazujícím materiálem ke stejnojmenné prezentaci. Obsahuje 15 úkolů, na kterých si může uživatel zkontrolovat, nakolik pochopil informace obsažené v prezentaci a zda dané problematice rozumí.

Alfons Mucha

Alfons Mucha

Tato prezentace se zabývá jedním z nejvýznamnějších českých malířů – ivančickým rodákem Alfonsem Muchou. Popisuje jak jeho životní peripetie a cesty po světě, tak zejména jeho rozsáhlé výtvarné dílo. Zachycuje Muchovo pařížské i americké období a jeho návrat do vlasti. Největší pozornost je věnována životnímu veledílu Alfonse Muchy – Slov...

_Spolupráce a projekty

Česko - polské fórumJana a Tony ŠvehloviZáštita České komise pro UNESCODějiny a současnost
Více...

_Úvodník

 „...Dvacáté století je stoletím úžasných hrůz i úžasných vědeckých vymožeností. Podle mne je nemožné být pesimistou tváří v tvář tomu, co dokázal rozum a věda. A právě tak je nemožné být naivně optimistický, když člověk žije ve století Hitlerů, Stalinů a genocid...“
Raymond Aron

PRŮVODCE PORTÁLEM PRO UŽIVATELE
A NÁVŠTĚVNÍKY

Počet registrovaných čtenářů: 67 596

WEBOVÝ ROZCESTNÍK

Počty publikovaných materiálů na portále:

Prezentace: 397
Pracovní listy: 388
Studie historiků: 461
Soubory pramenů: 826
Svědectví pamětníků na kanálu Youtube: 191

Počet členů facebookové skupiny MD: 5 563

_Nejnovější články

29.10.

Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

V pátek 18. října 2024 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTO...
9.9.

Finále XV. ročníku soutěže Eustory

18. října 2024 proběhne v ostravském Centu PANT slavnostní vyhlášení nejlepších prací soutěže Eustory. Poprvé ...
8.4.

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: ...
8.4.

Podcast pro soudobé dějiny přináší aktuální výzkumy i zajímavé otázky z nedávné historie

Ústav pro soudobé dějiny AV ČR spustil v květnu 2023 podcast zaměřený na oblast nejnovější historie v českém a...
30.9.

Byli odměněni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTOR...

_Nejčtenější články

26.4.

Letecké mapy celé ČR z padesátých let

Chcete vědět jak vypadalo vaše město či vesnice z ptačího pohledu před šedesáti lety? Hledáte zaniklé obce a s...
2.6.

Mnichovská dohoda (29. 9. 1938 )

Dohoda o odstoupení pohraničních území ČSR obývaných německou menšinou Německu; podepsána 29. 9. 1938 na konfe...
11.3.

První světová válka 1914 - 1918

Shrnující rozsáhlá výuková prezentace rekapitulující příčiny, průběh a důsledky I. světové války. Je vhodně do...
28.10.

Vznik Československa

Stručná výkladová prezentace pojednává o krystalizaci boje za samostatné Československo. Je založena na studii...
23.4.

Podíl rumunské armády na osvobozování Československa v roce 1945

Málo se ví, že při osvobozování Československa padlo nebo bylo raněno přes šedesát tisíc Rumunů, což je druhý ...
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT