Aktualne.cz
Články tohoto autora
Velká říjnová revoluce v Česku. Podívejte se, jak se proměnila místa s bolševickou propagandou
Aktuálně.cz - Do sovětského mocenského bloku patřilo po čtyři desetiletí též tehdejší Československo. A mnohým se zdálo, že tomu tak již bude navždy. V souvislosti se stým výročím od bolševického převratu v Rusku v roce 1917 se fotograf Aktuálně.cz vypravil znovu vyfotit místa, která ve své době zdobila komunistická propaganda a výzdoba -...
Venkovský chartista: Dva disidenty hlídalo dvanáct estébáků, rozloučit se s matkou mě nenechali
AKTUALNE.CZ - Třikrát ho komunisté po podpisu Charty 77 zavřeli do vězení. Při posledním výkonu trestu jej nepustili ani na pohřeb jeho matky. Během akce Asanace se ho snažili vyhnat do exilu, ale on se schoval do malé vesnice Šonov u Broumova, kde pořádal ilegální koncerty a festivaly. Dnes Stanislav Pitaš vede undergroundový klub Eden v...
"Ten kouř jsou tvoji příbuzní." Přeživší z Osvětimi varují, že nenávist se může kdykoli vrátit
AKTUALNE.CZ - Každý rok 27. ledna si svět připomíná Mezinárodní den obětí holocaustu. OSN ho vyhlásila v roce 2005 jako připomínku utrpení a smrti 6 milionů lidí zavražděných nacisty během druhé světové války. Jde o datum osvobození nacistického tábora Auschwitz-Birkenau na jihu Polska 27. ledna 1945. Jeden z jeho posledních žijících svěd...
Grafika: První válka v přímém přenosu. Od operace Pouštní bouře uběhlo čtvrt století
AKTUALNE.cz – Před pětadvaceti lety, 17. ledna 1991, začala operace Pouštní bouře. Mezinárodní vojenská trestní výprava trvala 43 dní a podařilo se jí vyhnat iráckou armádu Saddáma Husajna z Kuvajtu. Napadení Kuvajtu v srpnu 1990 odsoudila většina světa. Konflikt, který byl největší vojenskou operací od 2. světové války je známý také jako...
Československý samizdat byl zapsán do registru UNESCO
Praha - Sbírka českých a slovenských samizdatových periodik z let 1948 až 1989 je nově součástí registru UNESCO Paměť světa.
Prokuratura obžalovala Csatáryho z válečných zločinů
Budapešť - Maďarská prokuratura obžalovala Lászla Csatáryho z válečných zločinů spáchaných za druhé světové války.
Měnová reforma 1953 v grafickém zpracování na Aktuálně.cz
Před šedesáti lety komunisté ze dne na den vyhlásili tzv. "peněžní reformu", která umožnila režimu ekonomicky přežít – ovšem za cenu toho, že obyvatelstvo přišlo o zásadní část veškerých úspor. Dlouho utajovaný krok vyvolal v červnu roku 1953 první velké protesty, především v Plzni, ale také v jiných městech ČSR. Seznamte se s průběhem re...
Berlínská krize v ČSSR: Armáda se chystala na válku
aktualne.cz - Mladí muži, kterým v roce 1961 končila základní vojenská služba, se do civilu vrátili až s několikaměsíčních zpožděním. Jiní zase narukovali do kasáren dříve, než se původně plánovalo.
Státní maturita z dějepisu – jen pro otrlé
Z blogu Václava Klause ml.: Po velkém úspěchu:-) převzatého článku si princip dovolím zopakovat. Tentokrát je autorem šéfhistorik PORGu Dr. Michal Arnot a popisuje státní maturitní test z dějepisu. Článek je jen pro otrlé povahy, které nemají iluze.
Svět vzpomíná na holocaust - nejtemnější období lidstva
Aktualne.cz - Hrůza, kterou spatřili vojáci Rudé armády, když přesně před 66 lety překročili bránu vyhlazovacího tábora v Osvětimi - Březince, jim vyrazila dech. Tábor se stal a stále zůstává symbolem největších zvěrstev, kterých kdy byl člověk schopen.
Mašínové nebyli jediní. Mladí odbojáři zabili vojína
AKTUALNE.CZ - Smrt Milana Paumera znovu oživila činy bratří Mašínů, jejichž ozbrojená skupina v padesátých letech při boji proti komunismu zabila šest lidí.Smrt Milana Paumera znovu oživila činy bratří Mašínů, jejichž ozbrojená skupina v padesátých letech při boji proti komunismu zabila šest lidí.
Výstava odkrývá zamlčované trauma: prostituci v lágrech
Nucená prostituce v koncentračních táborech - téma, o němž se mluví jen obtížně. I přesto se objevily ženy, které byly schopné své vzpomínky zprostředkovat. O dosud spíše zamlčovaném tématu pojednává výstava otevřená do 20. června v německém Bielefeldu.
Odvrácená tvář Pražského povstání. Nacisté masakrovali lid
Hitler byl už několik dní mrtvý a jeho tisíciletá říše v rozvalinách. V Praze se ovšem ještě střílelo a umírali i civilisté.
Rusko a USA - projděte se 200 lety jejich složitých vztahů
Barack Obama a Dmitrij Medveděv ve čtvrtek v Praze podepíší dohodu o snížení strategických zbraní mezi oběma jadernými velmocemi. Podívejte se na naší časové ose, jakými peripetiemi procházely vztahy dvou gigantů v uplnulých více než 200 letech od chvíle, kdy Moskva a Washington spolu poprvé navázaly kontakty.
Kde před 65 lety začala naše cesta do náruče Stalina
Černomořská Jalta se chystá na oslavu výročí. Za několik dní, 11. února, tomu bude pětašedesát let, co ve zdech zdejšího paláce Livadia podepsali Stalin, Churchill a Roosevelt dokumenty o poválečném uspořádání Evropy.
Stalin dělal dobré i hrozné věci, prohlásil Putin
Ruský premiér Vladimír Putin dnes v televizi odpovídal na dotazy, které mu zasílali lidé z celého Ruska. Celkem se sešlo přes půl milionu otázek...Vyjádřil se také k dotazu, jak hodnotí osobnost Stalina. O bývalým sovětském vůdci se v Rusku dost diskutuje, názory bývají často protichůdné.
Milice by před 20 lety na rozkaz střílely, říká historik
Generální stávka je věcí v dějinách všech zemí výjimečnou. Československo ji zažilo na samotném sklonku komunistického režimu.
Lituji mladé. Nemají tu vzor, říká sestra bratrů Mašínů
"Já osobně ve svých šestasedmdesáti letech už nečekám vůbec nic," říká sestra dvou slavných mužů, kteří svými skutky z 50. let stále jitří veřejné mínění. "Lituji mladou generaci. Mám obavy, že si bude muset prožít něco podobného, jako jsme prožili my. Je to veliká škoda. Protože naděje, ta tady asi byla," hodnotí velmi skepticky Zdena Ma...
Svědectví o svobodě: Co lidé nevědí, papaláš zná dodnes
Dodnes má kanadský pas, a to z pádného důvodu. Kdyby zase bylo zapotřebí Česko kvůli nepříznivým poměrům opustit. Milo Komínek ví, co to znamená dostat se s komunisty do konfliktu. Byl zavřený hned dvakrát, podruhé nepředstavitelných sedmnáct let v kuse.
Svědectví o svobodě: Fotím svět bez estébáků za zády
"Pro mne bylo těch uplynulých dvacet let dobrou dobou. Možná jsem jeden z mála, který bude o tom období mluvit pozitivně," říká fotograf Jindřich Štreit. "Dříve jsem vůbec nemohl publikovat. Teď jsem za těch dvacet let svobody vydal pětadvacet knih a měl jsem osm set výstav," vypočítává ve své pracovně s výhledem na hrad Sovinec.