
Tomáš Bursík
Články tohoto autora
Trestanecké pracovní tábory při uranových dolech 1949–1961



Pro totalitní komunistický režim v jeho počáteční fázi se existence trestaneckých pracovních táborů stala jedním z účinných nástrojů teroru proti vlastnímu obyvatelstvu. Studie přehledně shrnuje základní informace o vzniku, fungování a podobách československých lágrů při uranových dolech v letech 1949–1961.
Trestanecké pracovní tábory v Československu - sada pramenů



Kolekce pramenů k tématu československých pracovních táborů obsahuje dobové obrazové i písemné prameny - fotografie, úřední listiny, dobový tisk, vzpomínky vězňů. Prameny vybral a uspořádal Tomáš Bursík.
Elektronická verze výstavy o procesu s členy VONS v roce 1979

Virtuální výstava je věnována procesu s členy Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných v roce 1979 Ottou Bednářovou, Václavem Bendou, Jiřím Dienstbierem, Václavem Havlem, Danou Němcovou a Petrem Uhlem. Výstavu připravila Knihovna Václava Havla ve spolupráci s Ústavem pro soudobé dějiny a knihovnou Libri prohibiti.
Trestanecké pracovní tábory na Hornoslavkovsku

Oblast Horního Slavkova byla třetím významným místem těžby uranu na území Československa po druhé světové válce. I zde vznikly po komunistickém uchopení moci trestanecké pracovní tábory, kam byly na nucenou práci posílány tisíce vězňů – v první polovině padesátých let to byli v hojné míře vězni političtí. Přesto se může zdát, že existence...
- <<
- <
- 1
- >
- >>