Ženy Charty 77 a novodobé disidentky
Upozorňujeme na novou anglicko-jazyčnou webovou stránku Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) The Women Of Charter 77 And The New Dissenters (Ženy Charty 77 a novodobé disidentky), která přináší portréty Jiřiny Šiklové, Petrušky Šustrové, Báry Štěpánové, Natalie Radziny a Arzu Gejbullajevy.
Úvodní text webové stránky napsala Emily Thompson (RFE/RL):
Vzdaly se své vlastní svobody, aby mohly bojovat za svobodu ve své zemi – v komunistickém Československu podepsaly ilegální text, ve kterém žádaly o zachování lidských práv a důstojné chování. Byly pašeráky, spisovatelkami, matkami, mluvčími, novinářkami a šprýmařkami. O čtyřicet let později se tyto ženy staly inspirací dalším mladým ženám, které stále za lidská práva bojují.
Psal se rok 1977 a bylo sedmého ledna - na stránkách významných západních deníků včetně The New York Times a Le Monde se objevil krátký, skromný text.Text byl napsán v Praze, v Československu o několik dní dříve a na vlnách Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda a Hlasu Ameriky se o textu diskutovalo a text se vysílal v éteru. Obě stanice, ale i text, byly v tehdejším Československu zakázané, text se šířil pomocí samizdatu a přepisováním. Autoři nazvali text Charta 77; jejich požadavky byly skromné: vláda má respektovat lidská práva, jak je přímo zakotveno v Ústavě a mezinárodních smlouvách jako jsou Helsinské dohody z roku 1975, autoři žádali aby občané mohli svobodně vyjadřovat své názory aniž by byli pronásledováni.Dokument v první vlně podepsalo 242 prvních signatářů
Odveta vlády byla rychlá a velmi brutální. Ti, kteří byli spojeni s Chartou, byli vydáváni za zrádce a agenty západu, mnoho jich bylo uvězněno, někteří byli vyhozeni z práce či ze studií, byli sledováni a bylo jim vyhrožováno. V dalších dvanácti letech napsali Chartisté 77 tisíce stránek popisujících stav společnosti, sbírali další podpisy, to vše na úkor své osobní svobody.
V roce 1989 konečně přinesla Sametová revoluce Československu konec komunistického režimu. Dramatik Václav Havel, jedna z největších autorit hnutí Charty 77, se stal posledním prezidentem Československa a také prvním prezidentem České republiky.
Přestože většina signatářů a lídrů Charty 77 byli muži, ženy se její činnosti taktéž zúčastnily a to nejen jako kurýři a pomocnice (i když i tyto méně význačné úkoly dokázaly zvládnout).
Tento projekt představuje tři ženy, které podepsaly Chartu 77 a další dvě, které se Chartou inspirovaly k dosažení změn ve svých zemích. Tento text projevem úcty těmto ženám.
Na webovou stránku The Women Of Charter 77 And The New Dissenters přejděte ZDE
Související články
- Studnice energie - Jiřina Šiklová (29.12.2016)
- "Poštovní holub" Jiřina Šiklová (27.12.2016)
- FILM: Ženy v disentu - Petruška Šustrová a Jiřina Šiklová (23.11.2013)
- Jiřina Šiklová – výslechy (19.10.2013)
- Ženy v disentu Petruška Šustrová a Jiřina Šiklová (24.2.2013)
- Ženy v disentu (15.2.2013)