Moderní-Dějiny.cz

Zažijte dějiny 20. století speciál

Publikováno: 22.9.2016, Aktualizováno: 2.10.2016 17:16
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Národní muzeum – Historické muzeum  ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, kinem Lucerna, Národním památníkem hrdinů heydrichiády a Vojenským historickým ústavem připravilo projekci filmu  ANTHROPOID a doprovodný vzdělávací program.

Zažijte dějiny 20. století speciál

Filmová projekce: Anthropoid
(r.: Sean Ellis, GB/ČR/Francie, 2016, 121 min)

Čtvrtek 3.11.2016 v 9 hod
Čtvrtek 10.11.2016 v 9 hod
Čtvrtek 24.11. 2016 v 9 hod
Pátek 25.11. 2016 v 9 hod

Po skončení filmu následuje krátká beseda s historikem Zdeňkem Špitálníkem, který byl odborným poradcem filmu.

Doprovodný vzdělávací program:

1. Národní památník na Vítkově
Žáci se seznámí s částí expozice Křižovatky české a československé státnosti věnované atentátu na Reinharda Heydricha. K nejcennějším vystaveným předmětům patří vysílačka Libuše, jejíž odhalení vedlo k vypálení obce Ležáky a osobní věci parašutistů. Miroslava Burianová, autorka knihy Móda v ulicích protektorátu, žákům na několika modelech představí dobový styl oblékání.

Členové Československé obce legionářské předvedou ukázku stejnokrojů a vybavení, se kterým se českoslovenští parašutisté připravovali na plnění speciálních úkolů v okupované vlasti, i ukázku operačního vybavení, ve kterém byli parašutisté vysazováni do Protektorátu Čechy a Morava. Mezi vystavenými předměty, originály i jedinečnými replikami, bude padák, seskoková kombinéza i samopal a granát, které byly použity během atentátu na Reinharda Heydricha. Členové ČsOL seznámí návštěvníky s praktickým užíváním vybavení a uvedou na pravou míru některé obvyklé omyly a nepřesnosti, kterých se nevyvaroval ani nový film Anthropoid.
Adresa: U Památníku 1900, Praha 3 - Žižkov, 130 00

2. Národní památník hrdinů heydrichiády
Návštěvníci mají jedinečnou příležitost prohlédnout si kryptu chrámu sv. Cyrila a Metoděje - autentické místo posledního boje sedmi československých parašutistů, kteří se v kryptě ukrývali po atentátu na Reinharda Heydricha. Součástí prohlídky je také návštěva chrámu sv. Cyrila a Metoděje a expozice mapující působení výsadku Anthropoid.
Adresa: Resslova 9a, Praha 2, 120 00

3. Vojenský historický ústav - Armádní muzeum Žižkov
V ulicích Protektorátu Böhmen und Mähren
Výstava přibližuje život v protektorátu v letech 1939-1945 a chronologicky sleduje, jakým způsobem se projevovala nacistická moc a jak zasáhla do života prakticky každého obyvatele země. Zvláštní pozornost je věnována několika hrdinům odboje, jejichž životní osudy jsou ukázány prostřednictvím iluze vězeňských cel. Dalšími klíčovými tématy jsou například zbrojní výroba v protektorátu, perzekuce civilního obyvatelstva, ale také všední život a zábava.

Expozice Druhá světová válka
Expozice ukazuje průběh druhé světové války na všech bojištích Evropy s důrazem na český prostor. Jsou zde vystaveny autentické osobní zbraně, uniformy, ale také artefakty spojené s atentátem na Reinharda Heydricha a další předměty. Významnou složkou expozice je i téma masového vraždění židovského obyvatelstva. Prostřednictvím zmenšených modelů je zde představena i velká válečná technika: tanky, letadla, lodě atd.
Adresa: U Památníku 2, Praha 3 - Žižkov, 135 00


Program "Zažijte dějiny 20. století speciál" je určen žákům 8. a 9. tříd ZŠ a studentům gymnázií a SŠ.

Cena: 100 Kč / žák (zahrnuje vstup do kina Lucerna a doprovodný vzdělávací program), pedagogický doprovod zdarma.

Vstupenku je nutné si zakoupit před představením v kině Lucerna. Po jejím předložení a objednávce se můžete zúčastnit doprovodného vzdělávacího programu.
Na projekci filmu i účast na doprovodném vzdělávacím programu je nutné se objednat.
Kontakt: Pavlína Honzíková, pavlina_honzikova@nm.cz, 224 497 327, 725 773 909
Vyhrazujeme si právo zrušit filmovou projekci při nenaplnění kapacity.

Zdroj:
http://www.nm.cz/Historicke-muzeum/Pro-skoly-HM/Zazijte-dejiny-20-stoleti-special.html
http://dvacatestoleti.eu/zazijte-dejiny-20-stoleti-special/
 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.2.2023 15:17 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XIV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, vyhlašujeme XIV. ročník mezinárodní soutěže Eustory pro středoškoláky. Téma letošního ročníku zní: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jed...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2023 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT