Moderní-Dějiny.cz

Zámek Cecilienhof - místo konání postupimské konference

Publikováno: 30.8.2013, Aktualizováno: 5.10.2013 12:48

V postupimských zahradách najdeme rokokový zámek Sanssouci, který byl postaven jako letní sídlo Fridricha II. v letech 1745–1747. Je umístěn v rozsáhlém parku, kde se dále nachází Neues Palais (Nový palác) a další menší stavby (čínská čajovna, zámek Charlottenhof aj.). Je zde také tzv. „malá“ Braniborská brána a zámek Cecilienhof – místo konání postupimské konference. Najdete tu také Glienicker Brücke, most, jímž procházela bývalá hranice mezi NDR a Západním Berlínem, místo, kde bývaly prováděné vzájemné výměny špionů.

Zámek Cecilienhof - místo konání postupimské konference

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Zámek Cecilienhof je posledním postaveným palácem rodiny Hohenzollernů. Císař Vilém II. ho vybudoval pro svého syna prince Viléma a jeho ženu, vévodkyni Cecílii. Dům byl postaven Paulem Schultze-Naumburgem v letech 1914–1917 tak, aby připomínal anglický tudorovský venkovský dům. 

Poslední konference velké trojky s krycím názvem Terminal se měla symbolicky konat v Berlíně, válkou zničená metropole však nenabízela vhodné konferenční ani ubytovací kapacity. Setkání se ve dnech od 17. července do 2. srpna  1945  zúčastnili nový americký prezident Harry Truman, britský ministerský předseda Winston Churchill a spolu s ním i kandidát opoziční Labour Party Clement Attlee, jenž Churchilla po vítězství ve volbách v průběhu konference nahradil, a sovětský vůdce Stalin. Průběh jednání předznamenal vývoj v poválečné Evropě, atmosféra mezi účastníky předjímala budoucí studenou válku. Právě zde Truman Stalinovi sdělil ukončení vývoje jaderné zbraně a vyjádřil nespokojenost s nastolováním loutkových vlád na území států, které osvobodila Rudá armáda. Společná dohoda „Deklarace o osvobozené Evropě“ z  Jalty, která měla napomoci demokratizaci bývalých německých spojenců, se ukázala být cárem papíru. Stalin dovedl těžit z nezkušenosti svých partnerů v zahraniční politice a prosadil pro vlastní zájmy maximum. 
 
Hlavní jednání se vedla v otázce poválečného uspořádání poraženého Německa. Velmoci se dohodly na nutnosti denacifikace, demokratizace, demilitarizace a demonopolizace. Německo, jak prosazoval zejména Stalin, nemělo být v žádném případě trvale rozděleno. Stalin si prosadil územní zisky Sovětského svazu na úkor Rumunska, Polska, Československa, Finska a Pobaltí. V otázce reparací se dohodl pouze fakt, že SSSR i další mocnosti je budou čerpat ze svých zón. Kompenzaci za ztracené území získalo pouze Polsko posunutím předválečných hranic na západ na linii Odra, Nisa. Až v samotném závěru jednání byla otevřena otázka probíhajícího odsunu německého obyvatelstva. Závěrečný dokument konstatoval: „Mocnosti souhlasí s tím, že jakýkoli přesun obyvatel, k němuž dojde, se musí provádět organizovaně a humánním způsobem.“
 
V místnosti, kde probíhala jednání, stojí původní kulatý dubový stůl potažený rudým suknem, který byl přivezen z Moskvy. Ve vitrínách jsou faksimile autorizovaných zápisů  z jednání a fotografie účastníků.
 
ADRESA: 
Neuer Garten, Schloss Cecilienhof, Im Neuen Garten 11, 14469 Potsdam
OTEVŘENO: Od dubna do října: ÚT- NE 10-18 hodin. Prohlídka s průvodcem nebo audio průvodce. Od listopadu do března: ÚT- NE 10-17 hodin. Prohlídky pouze s průvodcem (i česky mluvící!)
VSTUPNÉ: obyčejné 6 euro, snížené 5 euro, včetně průvodce/ audioprůvodce
cena pro skupinu do 40 osob: 130 euro (prohlídka 30 min.) nutná rezervace. 

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

25.4.

Druhá světová válka III. část: 1944-1945

Závěrečná část třídílně prezentace o druhé světové válce shrnuje poslední rok světového konfliktu. Pomocí map,...
25.12.

Rozdělený svět let 1945-1955 v normalizační učebnici dějepisu (1983)

Zajímá vás, jak popisovala bipolární rozdělení světa v období po 2. světové válce normalizační učebnice? Listu...
1.9.

Počátky studené války (1945-1950)

Rozsáhlá výuková prezentace dokumentující předpoklady vzniku a počátky studené války v letech 1945-1949. Preze...
1.6.

Protokol postupimské konference (2. srpna 1945)

Po setkáních „Velké trojky“ v Teheránu a Jaltě, se uskutečnilo třetí setkání tentokrát na půdě poraženého Něme...
12.12.

Závěry jaltské (krymské) konference tří mocností (11. 2. 1945)

Jaltská konference je druhým setkáním tzv. Velké trojky a jednou z nejdůležitějších konferencí druhé světové v...
2.12.

Akt kapitulace Německa v Remeši (7. 5. 1945)

Nacistické Německo v zastoupení generálplukovníka Jodla podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci v sídle Vrchního v...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT