
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Zámek Cecilienhof je posledním postaveným palácem rodiny Hohenzollernů. Císař Vilém II. ho vybudoval pro svého syna prince Viléma a jeho ženu, vévodkyni Cecílii. Dům byl postaven Paulem Schultze-Naumburgem v letech 1914–1917 tak, aby připomínal anglický tudorovský venkovský dům.
Poslední konference velké trojky s krycím názvem Terminal se měla symbolicky konat v Berlíně, válkou zničená metropole však nenabízela vhodné konferenční ani ubytovací kapacity. Setkání se ve dnech od 17. července do 2. srpna 1945 zúčastnili nový americký prezident Harry Truman, britský ministerský předseda Winston Churchill a spolu s ním i kandidát opoziční Labour Party Clement Attlee, jenž Churchilla po vítězství ve volbách v průběhu konference nahradil, a sovětský vůdce Stalin. Průběh jednání předznamenal vývoj v poválečné Evropě, atmosféra mezi účastníky předjímala budoucí studenou válku. Právě zde Truman Stalinovi sdělil ukončení vývoje jaderné zbraně a vyjádřil nespokojenost s nastolováním loutkových vlád na území států, které osvobodila Rudá armáda. Společná dohoda „Deklarace o osvobozené Evropě“ z Jalty, která měla napomoci demokratizaci bývalých německých spojenců, se ukázala být cárem papíru. Stalin dovedl těžit z nezkušenosti svých partnerů v zahraniční politice a prosadil pro vlastní zájmy maximum.
Hlavní jednání se vedla v otázce poválečného uspořádání poraženého Německa. Velmoci se dohodly na nutnosti denacifikace, demokratizace, demilitarizace a demonopolizace. Německo, jak prosazoval zejména Stalin, nemělo být v žádném případě trvale rozděleno. Stalin si prosadil územní zisky Sovětského svazu na úkor Rumunska, Polska, Československa, Finska a Pobaltí. V otázce reparací se dohodl pouze fakt, že SSSR i další mocnosti je budou čerpat ze svých zón. Kompenzaci za ztracené území získalo pouze Polsko posunutím předválečných hranic na západ na linii Odra, Nisa. Až v samotném závěru jednání byla otevřena otázka probíhajícího odsunu německého obyvatelstva. Závěrečný dokument konstatoval: „Mocnosti souhlasí s tím, že jakýkoli přesun obyvatel, k němuž dojde, se musí provádět organizovaně a humánním způsobem.“
V místnosti, kde probíhala jednání, stojí původní kulatý dubový stůl potažený rudým suknem, který byl přivezen z Moskvy. Ve vitrínách jsou faksimile autorizovaných zápisů z jednání a fotografie účastníků.
ADRESA:
Neuer Garten, Schloss Cecilienhof, Im Neuen Garten 11, 14469 Potsdam
OTEVŘENO: Od dubna do října: ÚT- NE 10-18 hodin. Prohlídka s průvodcem nebo audio průvodce. Od listopadu do března: ÚT- NE 10-17 hodin. Prohlídky pouze s průvodcem (i česky mluvící!)
VSTUPNÉ: obyčejné 6 euro, snížené 5 euro, včetně průvodce/ audioprůvodce
cena pro skupinu do 40 osob: 130 euro (prohlídka 30 min.) nutná rezervace.