Zahradníčkovo Znamení moci
Modelová hodina literatury pro střední školu nabízí možnost, jak pracovat s tématem perzekuce katolických intelektuálů a spisovatelů v padesátých letech, využívá pracovní materiál pro studenty s dobovými texty, audio nahrávkami recitace Zahradníčkových básní a otázkami i úkoly pro žáky. Autorkou je studentka bohemistiky Ostravské univerzity.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
MODELOVÁ HODINA
Téma: Zahradníčkovo Znamení moci
Ročník: 4. ročník gymnázia
Dotace: 1 hodina
Cíl hodiny: Poukázat na provázanost a bezprostřední vliv mezi literaturou a dobovým děním, tedy do jaké míry může nastolený režim či politická situace ovlivňovat nejen tvorbu autorů, ale také jejich životy. Dalším cílem hodiny je porozumět sbírce Jana Zahradníčka, pochopit tendence a cíle tohoto díla a především jeho hlavní myšlenky. Cílem vyučujícího je pak navodit ve třídě atmosféru 50. let a dopomoci tak lépe žákům pochopit vztah literatury a doby, v níž je tvořena.
5 min. – Motivace – stručný nástin hodiny: Na úvod hodiny je puštěna krátká zvuková nahrávka, která má za úkol žákům naznačit, jaké bude téma hodiny. V této ukázce podává Radovan Lukavský stručné informace o díle (léta, kdy bylo dílo napsáno, jakého tématu se sbírka věnuje.)
Radovan Lukavský
15-20 min. - Následně přejdeme k samotnému dílu. Zahradníčkova sbírka je velmi náročná na čtení, proto by žáci měli jednotlivé texty vytištěny před sebou. Zároveň by jim však byla puštěna i recitace Radovana Lukavského. Žáci tak dílo vnímají nejen vizuálně, ale také sluchově. Z díla jsem vybrala celkem 6 ukázek. K těmto ukázkám se pak vztahuje 10 otázek, z nichž část otázek se vztahuje přímo k textu a část otázek slouží k zamyšlení a k prostoru žákům vyjádřit svůj vlastní názor.
Radovan Lukavský mp3
3 min. - Po rozboru ukázek přecházíme k důsledkům, které toto dílo způsobilo. Povíme si o věznění Jana Zahradníčka. Společně se podíváme na mapu věznic a pracovních táborů v Československu a zblízka se zaměříme především na ty, ve kterých strávil část svého života Jan Zahradníček.
DVD II. Moderní dějiny
5 min. - Následně žáci dostanou dvě ukázky. Ta první ze sbírky Pozdravení slunci, která byla napsána roku 1937, a ta druhá ze sbírky Znamení moci z roku 1951. Úkolem žáků bude porovnat tyto dvě ukázky. Cílem tohoto úkolu je nastínit skutečnost, jak moc dokáže doba, v níž autor žije, ovlivnit a změnit jeho dílo.
ZAHRADNÍČEK, J. Znamení moci, Praha: Lidové noviny, 1990. ZAHRADNÍČEK, J. Pozdravení slunci, Brno: Blok, 1991.
5 min. - Abychom se na hrůzy komunistického režimu podívali zblízka, pustíme žákům video, na němž přímý účastník těchto událostí, který sám prošel vězením a byl podroben mnoha výslechům, vypráví o hrůzných zážitcích z vězení. Na konci tohoto videa je pro žáky připravena otázka k zamyšlení.
DVD II. Moderní dějiny – Mučení (Abeceda komunistických zločinů)
7 min. – Na závěr hodiny bychom si s žáky přečetli dopisy Jana Zahradníčka, které psal z vězení své ženě Marii. Cíleně jsem vybrala tři dopisy, ten první, z června roku 1951, píše Jan Zahradníček krátce po příchodu do vězení. Druhý dopis z roku 1957 pochází z doby, kdy Janu Zahradníčkovi zemřely jeho dvě dcery na otravu houbami.Třetí dopis pochází z roku 1960, a je posledním dopisem, který Jan Zahradníček z vězení napsal. Cílem čtení a interptretace těchto dopisů je dokázat žákům, že vězení může člověka sice velmi změnit, ale silnou a neoblomnou víru v Boha si přesto Jan Zahradníček uchoval po celých devět let, které ve vězení strávil.
ZAHRADNÍČEK, J. Mezi nás prostřena noc, Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2008.
Použité materiály:
ZAHRADNÍČEK, J. Mezi nás prostřena noc, Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2008.
ZAHRADNÍČEK, J. Pozdravení slunci, Brno: Blok, 1991.
ZAHRADNÍČEK, J. Znamení moci, Praha: Lidové noviny, 1990.
DVD II. Moderní dějiny
Radovan Lukavský Mp3
Pracovní materiál s texty, nahrávkami a otázkami si stáhněte v příloze článku.
Přílohy
Související články
- Nastolení komunistického režimu a první politické procesy v ČSR na přelomu 40. a 50. let (1.11.2014)
- Dvojí domov Jana Čepa (21.2.2014)
- Rok po roce - 1950-1954 v Československu - prezentace (31.8.2013)
- Josef Florian a Stará říše (17.7.2013)
- Jakub Deml – Hrad smrti (17.7.2013)
- Jan Zahradníček – kníže české poezie (25.6.2013)
- František Halas očima Viktora Fischla (25.6.2013)
- Bambino di Praga Bohumila Hrabala (26.5.2013)
- Lágrová poezie Jana Zahradníčka z let 1951-1960 (23.2.2013)
- Karlovarský program – plán likvidace katolické církve (10.6.2012)
- Osudy biskupa ThDr. Josefa Hloucha (30.4.2012)
- Texty Jana Zahradníčka - pracovní listy (6.12.2011)
- Internace českých biskupů v době komunismu (30.11.2011)
- Arcibiskup Josef Beran - muž vzdoru, bolesti a naděje (25.10.2011)
- Politické procesy jako divadlo (20.10.2009)
- Jan Zahradníček - Znamení moci (5.9.2009)