Moderní-Dějiny.cz

Za velkým příkladem (1954)

Publikováno: 27.3.2014, Aktualizováno: 4.4.2014 12:17

Přinášíme vám digitální kopii v kvalitním rozlišení brožury Československého svazu protipožární ochrany vydané roku 1954. Celý název této propagandistické knihy je "Za velkým příkladem: Reportáž ze studijní cesty československých požárníků v SSSR".

Za velkým příkladem (1954)

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Anotace z tiráže:
Již mnoho československých delegací navštívilo velkou zemi na východě - bratrský Sovětský svaz. Mezi nimi byla též letos malá pětičlenná skupinka našich požárníků, která se po čtyři týdny seznamovala s metodami práce sovětských soudruhů. Členové delegace vedle čistě odborných zájmů měli mnoho příležitostí poznávat na každém kroku sovětskou skutečnost, společenský život, stýkat se s prostými sovětskými lidmi. A z tohoto pozorování - velmi pečlivého a pozorného - vznikla tato milá reportáž, v níž autor, člen delegace, podává prostou a přístupnou formou své dojmy a zážitky ze Sovětského svazu. Čtenáři se otevírá pohled do všech úseků společenského života, počínaje prací požárníků, sportem, divadlem a konče ruskou kuchyní. Randákovo vyprávění nepostrádá prvky humoru, když líčí na příklad návštěvu leningradského parku, kde naše delegáty překvapily různé žertovné fontány ruských pradědů. Předností knížky je, že autor dovedl v ní sladit úzce odborné zájmy s všeobecným pozorováním všedního života a vytvořil tak velmi zajímavou a hřejivě milou reportáž.

Ukázka textu první kapitoly:
U LENINA A STALINA
TĚLA obou milovaných uskutečňovatelů tužeb pracujících mas a velkých vůdců revoluce jsou vystavena v jednoduchém mausoleu na Rudém náměstí, jediném tichém náměstí živé Moskvy a jistě nejklidnějším náměstí na světě. Mausoleum se svým chladným mramorem, čestnou stráží a dvěma těly nové historie lidstva je v několika dnech týdne cílem nekonečného proudu sovětských občanů všech národností i občanů jiných států, kteří v tomto lidském proudu, živeném láskou k oběma mrtvým, přicházejí pohladit pohledem osvětlené tváře vojevůdců revoluce a stavitelů lidského štěstí. […]

Bibliografická citace: RANDÁK, Karel. Za velkým příkladem: Reportáž ze studijní cesty československých požárníků v SSSR. Českolovenský svaz požární ochrany, 1954.

Texty a fotografie z dobové publikace mohou učitelé využít při přípravě zajímavých metodických materiálů pro své žáky, případně s nimi pracovat v hodině nebo semináři, mohou se stát také podkladem pro samostatnou práci či přípravu žáků. Texty a fotografie si můžete okamžitě prohlédnout ve fotogalerii pod článkem. Kompletní digitální kopie tematicky uspořádaných souborů textů a fotografií najdete v příloze článku, přehledně a ve větším rozlišení vhodném pro tisk.

Přílohy

pdf
Za velkým příkladem (1954) - text
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 5,74 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.
pdf
Za velkým příkladem (1954) - fotografie
Typ souboru: *.pdf | Velikost: 11,23 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

7.4.

30 vítězných let SSSR (1947)

Předkládáme vám kvalitní digitální kopii Pásma básní a písní ke třicátému výročí vzniku SSSR. Vyšla v roce 194...
8.2.

"Cesta přátelství" - fotografie z oslavného cestopisu po SSSR (1960)

Digitální kopie fotografií z propagačního alba, které zachycovalo oficiální třináctidenní "cestu přátelství" p...
27.12.

SSSR v československé poesii

Digitální kopie brožovaného souboru básní „SSSR v československé poesii“ z roku 1936. V tomto unikátním sborní...
20.9.

Fotogalerie Sovětské karikatury v českém vydání z roku 1952

Dvanáct politických karikatur sovětských autorů, které byly vydány v Československu v roce 1952. Ideální obraz...
7.9.

Byli jsme ve šťastné zemi... - deník ze zájezdu československých rolníků do SSSR

Přinášíme vám unikátní výběr fotografií z publikace "Byli jsme ve šťastné zemi..." vydané Ministerstvem zemědě...
25.11.

Cesty do země sovětů - ráj či šťastná země?

Proč byly v totalitních údobích našich dějin organizovány pro vybrané skupiny obyvatel "poznávací" okružní záj...
20.11.

Proměny sovětských režimů - stalinismus a neostalinismus

Soubor sedmi pracovních textů, zachycujících základní rysy a podoby Sovětského svazu za Stalina i v době Brežn...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT