Moderní-Dějiny.cz

Web věnovaný historii Slovenského štátu

Publikováno: 1.2.2017, Aktualizováno: 1.4.2017 21:16
Autor: (red)

Jako součást bratislavské výstavy Sen X skutečnost připravila Slovenská národní galerie web, který přibližuje období Slovenského štátu z historické perspektivy. Stránky nabízí řadu kvalitních textů, bohatý obrazový a zvukový materiál. S využitím řady ikonických pramenů z výstavy podává informace o klíčových událostech slovenského státu.

Web věnovaný historii Slovenského štátu

Lab.SNG (platforma Slovenskej národnej galérie pre digitálne projekty) vytvoril k výstave sen x skutočnosť sprievodnú webstránku, zameranú na historické súvislosti obdobia rokov 1939 - 1945. V štyroch kapitolách predstavuje príbeh slovenského štátu od jeho vzniku až po koniec vojny a vysvetľuje pojmy ako arizácia alebo Hlinková mládež. Príbeh je ilustrovaný dielami z výstavy, bohatým fotografickým materiálom, zvukovými kolážami či audiovizuálnymi záznamami. Webstránka taktiež obsahuje sériu pracovných listov pre študentov a pedagógov, venujúcich sa vizuálnej kultúre, symbolike či literatúre z obdobia slovenského štátu. Webstránka ostáva online aj po ukončení výstavy a predstavuje tak užitočný vzdelávací materiál.

Doplňujúce informácie - odkaz na výstavu senXskutočnosť

Web vysvětluje, za jakých okolností došlo k osamostatnění Slovenska, jak se se v něm během druhé světové války vyvíjela situace a proč byl po pádu Hitlera jeho zánik nevyhnutelný. Obsah je členěný do 4 kapitol: V půli cesty ke Slovenskému štátu; Jeden národ jedna strana, jeden vůdce; 70 000 obětí a Vystřízlivění ze sna.

Obsah webu a anotace kapitol: 
 
Na polceste k slovenskému štátu 
V roku 1938 je Slovenská krajina súčasťou Československej republiky, no v národe silnejú tendencie osamostatniť sa. Svoju úlohu v nich majú zohrať snahy Hlinkovej slovenskej ľudovej strany o autonómiu v rámci Československa a Hitlerove mocenské plány, ktorým by rozdelenie republiky hralo do karát.
 
Jeden národ, jedna strana, jeden vodka
V začiatkoch jeho existencie musí samostatný slovenský štát sformovať svoje vládne štruktúry, vysporiadať sa s vplyvom nedávnych udalostí na svoje hospodárstvo a zaujať miesto v Európe, ktorá smeruje k vojenskému konfliktu
 
70 000 obetí 
Prenasledovanie židovskej menšiny slovenskou vládou začalo už v období autonómie, no až po vzniku samostatného štátu sa dostávajú antisemitské opatrenia do zákonov a nariadení. Proces zbavovania židovského obyvateľstva jeho práv dospeje v najbližších rokoch až k masovej likvidácii v koncentračných táboroch.
 
Vytriezvenie zo sna 
Druhá svetová vojna má na slovenskú spoločnosť čoraz väčší dopad, aj preto v nej rastú opozičné nálady. Rozširuje sa partizánske hnutie a znepokojenie ľudáckych predstaviteľov narastá. Koniec vojny môže pre Slovensko znamenať aj koniec jeho samostatnosti.
 
Autoři: 
Texty: Peter Gašparík
Web design: Matúš Solčány, Philo van Kemenade
Vývoj: Philo van Kemenade, Igor Rjabinin (lab.SNG)
Produkce: Michal Čudrnák, Lukáš Štepanovský, Gabriel Balkó (lab.SNG)
Zvuk: Michal Lučenič
 
O výstavě
sen × skutočnosť. Umenie & propaganda 1939—1945 
Slovenská národná galéria Bratislava 
19. října 2016 — 26. února 2017 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

12.2.

Muzeum holokaustu v Seredi

Přinášíme Vám fotografie z Muzea holokaustu v Seredi, které bylo otevřeno v lednu roku 2016 jako součást Muzea...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT