
Vzpomínání na synagogu v Ostravě-Vítkovicích
Okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu má za sebou další okrašlovací akci. Ve čtvrtek 24. října 2013 jeho členové připomněli na hřišti střední odborné školy AHOL v Ostravě-Vítkovicích místo a osudy unikátní sakrální stavby, kterou dnes známe bohužel jen z fotografií...
Tentokrát jsme vzpomínali na deportaci Židů z Moravské Ostravy do Niska nad Sanem, která se odehrála v říjnu 1939 – šlo přitom o vůbec první transport v historii holocaustu. Ale nejen tuto tragickou událost jsme připomenuli okrášlením místa, na kterém dříve stála synagoga v Ostravě-Vítkovicích. Místo jsme totiž nevybrali náhodou, šlo o vůbec první vypálenou ostravskou synagogu.
Vítkovický templ navrhl přední ostravský architekt a stavitel Felix Neumann. Stavbu pojal jako samostatně stojící halovou dvoupodlažní budovu o rozměrech 26 x 17 metrů s dvojicí věží v průčelí. Vstupovalo se do ní trojicí mohutných dveří, tvořících součást hlavního jihozápadního průčelí, jehož dominantní vzhled se dvěma věžemi a velkým půlkruhovým oknem s motivem šesticípé hvězdy později poněkud potlačila stavba německé obecné a měšťanské školy dívčí na dnešním náměstí Jiřího z Poděbrad. V prostoru chrámové lodi bylo 160 míst k sezení, hlavní galerie obsahovala 66 míst a na dvě boční galerie se vešlo po 36 osobách. Pozemek, na němž synagoga stála, oddělovalo od ulice železné oplocení na cihlové podezdívce se vstupní brankou. Templ byl vysvěcen 19. září 1911, o osmadvacet let později, 24. května, jej jako vůbec první ostravskou synagogu vypálili nacisté. Po odklizení trosek zde bylo v roce 1941 zřízeno školní hřiště a jako školní hřiště slouží pozemek dodnes. V následujících červnových dnech pak padly za oběť nacistickému řádění další ostravské synagogy. Řada míst, kde stavby stály, přitom dodnes zůstává v anonymitě.
Osud, který postihl židovské synagogy, čekal i na jejich návštěvníky. Pod přímým vedením Adolfa Eichmanna byly už v říjnu roku 1939 z Ostravy vypravovány židovské transporty. Z deseti tisíc ostravských Židů zahynulo v nacistických koncentračních táborech 80 procent. Většina z těch, kteří se vrátili, emigrovala do Izraele. Dnes se v celém Moravskoslezském kraji k židovské komunitě hlásí asi 110 lidí.
Okrašlování jsme zahájili pod taktovkou Ilony Rozehnalové na pozemku hřiště AHOL-SOŠ, na kterém účastníci akce a studenti školy vytvořili z kamínků nasbíraných symbolicky na šesti významných místech Ostravy pomníček ve tvaru původního půdorysu synagogy. Do půdorysu pak akademický malíř Karol Hercík vložil repliku kachle z původního vítkovického templu. Synagogu připomíná i pamětní cedule s fotografiemi a krátkým textem reflektujícím její historii. Na místě jsme zároveň vyvěsili panely připomínající zajímavé momenty a osobnosti vítkovické historie, které nám poskytl Dům u šraněk, kde sídlí muzeum vítkovické historie a také kronikářka tohoto městského obvodu Lenka Kocierzová.
V budově školy účastníky akce přivítala paní ředitelka Radmila Sosnová, moderátorka dopoledního programu Monika Horsáková přivítala předsedkyni ostravské židovské obce paní Milenu Slaninovou a Libuši Salomonovičovou. Poté hosté a žáci školy zhlédli krátký dokument studentů audiovizuální tvorby Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity a Občanského sdružení PANT s názvem "Holocaust v životě Luďka Eliáše". Luděk Eliáš, který přežil Osvětim, pak s návštěvníky akce diskutoval a odpovídal na jejich dotazy. Závěr okrašlovacího happeningu obstarala vernisáž výstavy kreseb Hany Slaninové, která zachytila projekci ostravských synagog do dnešního městského prostoru. Na fotografickou projekci se můžete podívat ZDE.
Reportáž o akci na webu ČT Ostrava
Vše o Okrašlovacím spolku za krásnou Ostravu se můžete dozvědět na našich stránkách www.krasnaostrava.cz
Fotografie
Související články
- Luděk Eliáš - běžný den v táboře (19.10.2013)
- Luděk Eliáš - hygiena v táboře (19.10.2013)
- Luděk Eliáš - pochod smrti (19.10.2013)
- Luděk Eliáš - život po táboře (19.10.2013)
- Luděk Eliáš se dožívá 90 let. Gratulujeme! (29.7.2013)
- Rekonstrukce zničených židovských památek Ostravy v současném městském prostoru v kresbách (29.6.2012)
- Fotografické rekonstrukce zničených židovských památek Ostravy v současném městském prostoru (28.6.2012)
- Průmysl Ostravska v době Protektorátu - pracovní list (22.6.2012)
- Vzpomínky na osudy ostravských Židů ve válečných letech (15.6.2012)
- Příběh mé prababičky Gréty Ryškové (14.6.2012)
- Židovská Ostrava (30.4.2012)
- Po stopách bývalých a stávajících židovských památek města Ostravy (29.4.2012)
- Pan Artur R. ze Slezské Ostravy (21.11.2011)
- Artur Radvanský vzpomíná na převádění na Ostravsku (4.10.2011)
- Přechody a převádění na Ostravsku - pracovní list (4.10.2011)
- Luděk Eliáš vzpomíná na Terezín a osvětimský lágr (23.6.2011)
- Transporty do Niska nad Sanem. První deportace evropských Židů (5.3.2011)
- Antisemitismus,holocaust a ostravští Židé - sborník z II. ročníku středoškolské konference na GOH (16.8.2009)