Vzdělávací projekt Sobě blíž
Památník Lidice, příspěvková organizace Ministerstva kultury ČR, a Kulturní památka Lety vyhlašují 1. ročník vzdělávacího projektu Sobě blíž ve spolupráci s CHEIRON T o.p.s., který se uskuteční 31. března 2015 v Kulturním domě v Letech u Písku.
Na co se můžete těšit?
- Hudební vystoupení B. Hrzánová a M. Biháry
- Tradiční romské tance
- Tradice a historie
- Prohlídka výstavy a pietního území
- Odborný výklad
- Pro žáky 8. a 9. ročníků a střední školy
Pořádá Památník Lidice a Kulturní památka Lety.
Délka programu: 4 hodiny
Cena programu: 50 Kč na žáka
Místo konání: Kulturní dům Lety u Písku
Datum 31. března 2015, 9:00 – 13:00
Školu je nutné přihlásit do 15. 3. 2015
SVOZ ŠKOL Z PÍSECKA A TÁBORSKA ZDARMA!
Letáček k akci si stáhněte v PDF v příloze článku.
Přínos pro Vaše žáky:
Kompetence k učení – žák se nenásilnou a alternativní metodou učí a získává nové poznatky, popřípadě rozšiřuje již získané, a to z období druhé světové války a holocaustu. V závěru programu v reflektivní části se učí hodnotit sami sebe, uvědomovat si poznatky, zjišťovat, čím byl program přínosný a jak se lišil od běžné výuky dějepisu.
Kompetence k řešení problémů – žáci v programu řeší osudy lidí, kteří prošli cikánským táborem.
Kompetence občanská – v projektu se řeší porušování základních lidských práv a svobody občanů. Projekt dále směřuje k prevenci nežádoucích společných jevů a projevům rasismu.
Projekt takto naplňuje průřezová témata - Osobnostní a sociální výchovu, neboť vede žáky k uvědomění si svého postoje k tématu 2. světové války a holocaustu, židovským občanům a také k uvědomění si svého vlastního postavení ve společnosti. Oblast Výchova demokratického občana je v projektu naplňována tím, že si žáci uvědomují, jaké demokratické možnosti má dnešní občan a v jak odlišné situaci byli za druhé světové války lidé, kteří byli zbaveni lidských práv a svobod. Uvědomují si,
co znamená slovo svoboda, jsou vedeni k respektování kulturních odlišností.
Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech je v projektu realizována utvářením pozitivních postojů k jinakosti a kulturní rozmanitosti. Žáci si uvědomí, že události druhé světové války měly velký vliv na pozdější začlenění
a proměny České republiky do integračního procesu. Učí se porozumět zvykům a tradicím jiných národů – kulturním odlišnostem, překonávat bariéry a předsudky ve vnímání lidí jiných národností. Nacházejí společné i odlišné znaky lidí a jejich hodnotu. Multikulturní výchova – prostřednictvím projektu by si měli žáci uvědomit důležitost přijímání druhých jedinců se stejnými právy. Dále pak rovnocennost kultur i přes jejich případnou náboženskou neslučitelnost. Žáci by si také měli osvojit některé základní termíny jako diskriminace, netolerance, rasismus, xenofobie…Seznámí se také s otázkou, kam by mohla opět vést nenávist k určitým etnikům.
Více informací: MgA. Kateřina Oplatková Rezková, 739690566, rezkova@lidice-memorial.cz