Výstavu Cesty přelomu o středovýchodní Evropě v letech 1939-89 hostí Praha
Již od 26. října bude na náměstí před Národní technickou knihovnou v Praze otevřená neobvyklá panelová výstava: „Cesty k přelomu. Středovýchodní Evropa 1939 – 1989“. Expozice, kterou připravili historici z Evropské sítě Paměť a solidarita odhaluje složitý proces osvobozování se části Evropy od komunistické diktatury. Výstava se koná v rámci projektu Prahy 6 Pocta Václavu Havlovi.
Vernisáž výstavy se uskuteční zítra, 26. 10. od 14.00 za účasti ředitele sítě Rafała Rogulského, ředitele ÚSTR Zdeňka Hazdry a vedení MČ Praha 6.
Výstava, jenž byla doposud prezentována v Berlíně, Bruselu, Varšavě, Budapešti, Vídni, Bratislavě, Bukurešti a Krakově představí různé druhy omezování občanských svobod v bývalém komunistickém bloku a úsilí o jejich znovuzískání. Zvláštní místo je zde věnováno na to, co spojuje a dělí paměť společností středovýchodní Evropy v souvislosti s událostmi, které předcházely pádu komunismu v Evropě.
Nápad uspořádat výstavu vznikl z přesvědčení, že reflexe o změnách roku 1989 v jednotlivých zemích bude celistvější a hlubší, pokud si uvědomíme všeobecné evropské souvislosti těchto událostí. Naším cílem je především připomenout procesy, které nakonec vedly k pádu komunismu v této části Evropy – vysvětluje prof. Jan Rydel, předseda řídícího výboru Evropské sítě Paměť a solidarita.
Obsah expozice tvoří příběh o odlišných tvářích svobody. Jednotlivé části výstavy budou věnovány mj. svobodě slova a vyjadřování, svobodě náboženského vyznání a svobodě podnikání.
Geometrické rozmístění panelů bude sladěno se scenérií městských náměstí i komunikací a umožní stvořit místo pro setkání s historií. Archivní fotografie a texty jsou umístěny na osvětlených panelech a výstavu si tedy bude možné prohlížet rovněž za soumraku – zdůrazňuje Mirosław Nizio, autor architektonického konceptu.
Výstava bude v Praze trvat do 11. listopadu 2016. Partnery českého uvedení výstavy jsou Praha 6, Ústav pro studium totalitních režimů a Polský institut v Praze.
Spolu s evropským turné byla spuštěna také její virtuální verze, která je zpřístupněna na internetových stránkách: http://1989.enrs.eu/exhibition.
Kontakt pro média:
Joanna Orłoś
Evropská síť Paměť a solidarita
Tel: +48 508 455 052, joanna.orlos@enrs.eu
Evropská síť Paměť a solidarita (ESPS) je mezinárodní iniciativa, která si klade za cíl výzkum, dokumentaci a šíření poznatků o dějinách Evropy 20. století a způsobu jejich zapamatování se zvláštním zaměřením na období diktátorských režimů, válek a společenského odporu proti útlaku. Mezi členské státy sítě patří: Německo, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Rakousko, Česká republika, Albánie a Lotyšsko mají status pozorovatele.