Výstava o Janu Zajícovi v ostravském Knihcentru
Letos uplynulo pětačtyřicet let od smrti studentů Jana Palacha a Jana Zajíce. Na druhou živou pochodeň se bohužel zapomíná. PANT proto ve spolupráci s učiteli a studenty šumperského gymnázia připravil putovní výstavu o životě Jana Zajíce. Ta bude k vidění celý měsíc v ostravském Domě knihy Knihcentrum (bývalý Librex).
Prohlídka výstavy o Janu Zajícovi spojená s přednáškou se uskuteční pro veřejnost v prostorách Domu knihy Knihcentrum ve středu 26.3. od 16:00. Dopoledne bude stejný program určen žákům ostravských gymnázií.
Odpolední program bude zahájen přednáškou historika PhDr. Petra Blažka, PhD. (ÚSTR), která bude věnována tzv. živým pochodním. Dozvíte se o prvních případech protestního sebeupálení ve světě, o příběhu Jana Palacha a Jana Zajíce a o dalších pohnutých osudech jejich následovníků v zemích východního bloku.
Zároveň můžete zhlédnout krátký filmový dokument PANTu z cyklu "Sami proti zlu" věnovaný významným osobnostem našeho kraje, jejichž životy byly zasaženy velkými dějinami. Dokument Jan Zajíc - pochodeň č. 2 je věnován tragickému příběhu studenta šumperské průmyslovky, jehož životní cesty emotivně rozkrývají jeho sourozenci Marta a Jaroslav. S časovým odstupem nahlíží na čin svého bratra v kontextu dobových událostí a přibližují dobu lámání lidských charakterů. Vzpomínají také na to, jak Janův čin ovlivnil jejich budoucnost v normalizačním Československu.
Výstava bude v Domě knihy Knihcentrum k vidění od 13. března 2014 do neděle 13. dubna 2014.
Slovo k výstavě - Mgr. Tomáš Hlavsa (Gymnázium, Šumperk)
Celý projekt putovní výstavy vznikl ve spolupráci s ostravským občanským sdružením PANT v rámci grantového projektu Moderní dějiny do škol. Výstava je výhradním dílem studentů semináře; pod metodickým vedením pedagoga. Výzkumné práce na projektu zahrnovaly např. studium všech dostupných informačních pramenů, zkoumání primárních pramenů, bádání v archivech (např. šumperského Vlastivědného muzea nebo pražského Archivu bezpečnostních složek), komunikaci s pamětníky, majiteli zajímavých fotografií, záznamů a dokumentů, s institucemi, s nejbližšími příbuznými Jana Zajíce atd. Jde o komplexní projekt, který studentkám a studentům semináře Moderní dějiny ukázal, co všechno může obnášet prakticky orientovaná práce na tématech ze soudobých dějin. Výsledný produkt, tedy výstava samotná, bude ve dvou vydáních putovat po českých a moravských školách po dobu několika let. Studenti rovněž vytvořili elektronickou formu výstavy v podobě speciálně vytvořeného webu. Na něj se návštěvník výstavy dostane přes QR kód vytištěném na jednom z panelů expozice či přímo zadáním příslušné adresy v prohlížeči. Web obsahuje rozšířenou edici materiálů (těch, co se nevešly na výstavní panely), aktuální informace o místech putování výstavy, různé novinky a dokonce i audio verzi všech použitých textů namluvenou opět studenty. Výstavu si tak můžete i v klidu poslechnout!
Za spolupráci na webu a dalších souvisejících aktivitách děkuji VOŠ a SPŠ Šumperk (studentem této školy, tehdy Střední průmyslové školy železniční, Jan Zajíc byl) a konkrétně dvěma vyučujícím s jejich studentským týmem: Květě Pecháčkové a Petrovi Kobylkovi.
Věřím, že návštěvníci výstavy z ní budou odcházet s hlubokým zážitkem a úctou k tragickému činu Jana Zajíce. Chtěli bychom, aby se celý tento projekt stal důstojnou připomínkou jeho nejvyšší oběti a přispěl k celkovému zvýšení povědomí o tom, kdo Jan Zajíc byl.
O výstavě i životě Jana Zajíce se dozvíte více v pořadu Českého rozhlasu Ostrava Koktejl - poslechněte si jej ZDE
Související články
- Svědectví z místa upálení Jana Zajíce (11.5.2014)
- Studentská minikonference o Janu Zajícovi v Šumperku (3.3.2014)
- Šikanování rodiny po sebeupálení Jana Zajíce (19.10.2013)
- Jaroslav Zajíc o perzekuci rodiny po Janově sebeupálení (19.10.2013)
- Jan Zajíc - pochodeň č. 2 (24.2.2013)
- Jan Palach, Jan Zajíc a živé pochodně v zemích východního bloku (15.1.2013)