Moderní-Dějiny.cz

Výstava „Diktatura versus naděje“ ve františkánském klášteře v Zásmukách

Publikováno: 16.3.2015, Aktualizováno: 21.3.2015 11:25
Rubrika(y): Právě se děje

Praha/Zásmuky 16. března 2015 – Symbolicky ve zdevastovaných prostorech zásmuckého kláštera můžete od 21. 2. do konce března navštívit putovní výstavu „Diktatura versus naděje“ o perzekuci římskokatolické církve totalitním režimem v Československu. „Diktatura versus naděje“ představuje jednu z velmi tragických, ale současně inspirativních vývojových etap, které prožila katolická církev v českých zemích i na Slovensku v období komunistického režimu. 

Výstava „Diktatura versus naděje“ ve františkánském klášteře v Zásmukách
Represivní proticírkevní politika československých komunistů byla ve východním bloku jednou z nejtvrdších a nejvytrvalejších. Komunistický režim používal k izolaci a likvidaci církve a církevních představitelů širokou paletu prostředků – od zastrašování přes věznění až po fyzickou likvidaci duchovních i laiků.
 
Františkánský klášter v Zásmukách pocházející z roku 1691 byl během 2. světové války využíván jako internační místo pro kněze pronásledované protektorátním režimem. Od padesátých let 20. století byl klášter využíván jako nájemní bydlení a pro účely místní samosprávy. Toto využití bylo však pro stav objektu devastující. Po roce 1989 se za velkého úsilí místního faráře P. Václava Nekolného a skupiny dobrovolníků podařilo zruinovanou stavbu zajistit a od té doby postupně pokračují rekonstrukční práce.
 
Výstava „Diktatura versus naděje“ byla již představena v Jihlavě, v Boskovicích, v klášteře Teplá, na veletrhu Svět knihy v Praze nebo v Jáchymově. Italská verze výstavy je v současnosti k vidění přímo na Velvyslanectví ČR při Svatém stolci ve Vatikánu. 
 
„Diktatura versus naděje“ je pro návštěvníky přístupná zdarma do 31. března 2015 každou středu od 14 do 16 hod a v sobotu od 9 do 11 hod. Nebo kdykoli po domluvě na telefonním čísle 728 775 536.
 
 
Jan Vondryska
vedoucí oddělení výstav
Ústav pro studium totalitních režimů
tel: +420 725 787 529

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT