Výstava: 4imJeep
Padesátá léta minulého století – nejsurovější léta studené války: V komunistických médiích je „Západ“ peklo a USA ztělesněním Satana a ani z druhé strany to nevypadá jinak. Američané si staví doma protiatomové bunkry a jejich děti běhají po ulicích v plynových maskách, aby byli všichni připraveni, až ten rudý ďábel z Moskvy začne atomovou válku…
V Československu probíhají soudní procesy s agenty západního imperialismu a děti sbírají na polích „amerického brouka“ – dříve mandelinku bramborovou, kterého v noci shazují američtí váleční štváči z letadel na družstevní lány.
Ve stejné době vedle sebe denně v nedaleké Vídni sedí v džípu čtyři muži: americký a ruský voják spolu s francouzským a anglickým, projíždějí městem, pokuřují a pijí kávu. Je to idylka trochu zavádějící – vztahy mezi spojenci nejsou zdaleka tak harmonické – ale západní média jsou plná idylických fotografií a tiskových zpráv o tom, jak to „Ivan & Joe“ společně zvládají. Absurdní situace, především v zemích východního bloku nepředstavitelná. „4 im Jeep“ se stali nejen filmovým námětem stejnojmenného filmu (1951, režie Leopold Lindtberg, který se ve Vídni narodil), ale i symbolem toho, jak dobře spolu ti, kteří porazili nacistické Německo, vycházejí. To, že ve Vídni ještě v roce 1955, deset let po válce, bylo zapotřebí propustky do ruské zóny, když chtěli jít rodiče s dětmi na kolotoč do Prátru, si umí i dnes málokdo představit a ve škole se o tom nikdo moc nedověděl. A ani v Rakousku nebylo a není – především díky složité politické situaci v poválečných letech – toto téma nijak oblíbené.
Tato disproporce, rozdíl mezi oficiální a reálnou politikou, který je i dnes každodenní součástí mezinárodního dění, je na příkladu zničeného a na čtyři díly rozděleného města Vídně obsahem výstavy 4imJeep.
Součástí výstavy je rozsáhlý obrazový a dokumentární materiál z Vídně let 1945–1955 a americké i československé propagandy z této doby.
Výstavu ve čtvrtek 19. listopadu 2015 v 18 hodin zahájí historik doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D. (Národní muzeum Praha).
Rakouské kulturní fórum v Praze, Jungmannovo náměstí 18, Praha 1
Vernisáž: čtvrtek 19. listopadu, 18 hodin
Doba trvání výstavy: do 29. ledna 2016
pondělí–pátek 10–17 h, o rakouských a českých svátcích zavřeno
Vstup volný