Výpravná publikace Mobilizace 1938: Chtěli jsme se bránit!
Upozorňujeme vás na novou, textově i graficky bohatou publikaci uznávaného a oceňovaného autora literatury faktu Františka Emmerta, která nabízí přehledný a ucelený obraz vojenských i politických příprav Československa na obranu před nacistickým Německem. Kniha je vhodná jako výuková pomůcka, zejména pro střední školy.
Nevšední poutavou formou provází publikace Mobilizace 1938: Chtěli jsme se bránit! čtenáře celým obdobím rostoucího ohrožení státu a přijímaných mimořádných opatření – od posilování armádních kapacit a budování pásma pohraničních pevností ve 30. letech, přes zvyšování bojové připravenosti československé branné moci v souvislosti s rostoucím napětím v pohraničí během jara a léta 1938, až po vyhlášení mobilizace 23. září 1938. Kniha věnuje pozornost také mnichovským a pomnichovským událostem, především pokračující mobilizaci a následné demobilizaci.
Přehledně strukturovaný, čtivě napsaný a odborně fundovaný text doplňují tabulky, poznámky, zajímavosti a mapky. Kniha obsahuje více než 180 kvalitních fotografií z Fotoarchivu Vojenského historického archivu (VHA) Praha.
Publikace přináší rozsáhlou faktografii, včetně nejnovějších poznatků, a vyvrací některé zažité mýty.
Součástí textů je rovněž srovnání vojenských prostředků obou stran a přehled dobových i dnešních názorů a úvah o perspektivách možné obrany. Především však podává svědectví o obrovské vůli našich předků republiku před Hitlerem bránit.
Publikaci můžete zakoupit na e-shopu Moderních dějin
Obsah:
Předmluva
Přípravy na obranu
Boj o udržení pohraničí
Plán německého útoku
Mobilizace 23. září 1938
Linie opevnění a jejich obrana
Možnosti odhodlané armády
Otázka sovětské pomoci
Mnichov a demobilizace
Ukázka I
Ukázka II
František Emmert (1974) je uznávaný a oceňovaný autor literatury faktu. Zaměřuje se především na české dějiny 20. století. Od roku 2003 publikoval dvacet knih, z nichž některé se dočkaly prestižních ocenění, opakovaných reedicí či cizojazyčných překladů a zahraničních vydání. Prosadil se zejména výpravnými a originálně pojatými publikacemi komponovanými jako „muzeum v knize“. Mezi jeho nejúspěšnější tituly patří Češi ve wehrmachtu (2005), The Holocaust (2007), Osudové osmičky v našich dějinách (2008) či Václav Havel 1936–2011 (2012). Od roku 2013 působí také jako vědecký pracovník na Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.