Moderní-Dějiny.cz

Výpravná publikace Mobilizace 1938: Chtěli jsme se bránit!

Publikováno: 5.9.2015, Aktualizováno: 1.11.2015 00:23
Autor: (red)

Upozorňujeme vás na novou, textově i graficky bohatou publikaci uznávaného a oceňovaného autora literatury faktu Františka Emmerta, která nabízí přehledný a ucelený obraz vojenských i politických příprav Československa na obranu před nacistickým Německem. Kniha je vhodná jako výuková pomůcka, zejména pro střední školy.

Výpravná publikace Mobilizace 1938: Chtěli jsme se bránit!

Nevšední poutavou formou provází publikace Mobilizace 1938: Chtěli jsme se bránit! čtenáře celým obdobím rostoucího ohrožení státu a přijímaných mimořádných opatření – od posilování armádních kapacit a budování pásma pohraničních pevností ve 30. letech, přes zvyšování bojové připravenosti československé branné moci v souvislosti s rostoucím napětím v pohraničí během jara a léta 1938, až po vyhlášení mobilizace 23. září 1938. Kniha věnuje pozornost také mnichovským a pomnichovským událostem, především pokračující mobilizaci a následné demobilizaci.
 
Přehledně strukturovaný, čtivě napsaný a odborně fundovaný text doplňují tabulky, poznámky, zajímavosti a mapky. Kniha obsahuje více než 180 kvalitních fotografií z Fotoarchivu Vojenského historického archivu (VHA) Praha.
 
Publikace přináší rozsáhlou faktografii, včetně nejnovějších poznatků, a vyvrací některé zažité mýty.

Součástí textů je rovněž srovnání vojenských prostředků obou stran a přehled dobových i dnešních názorů a úvah o perspektivách možné obrany. Především však podává svědectví o obrovské vůli našich předků republiku před Hitlerem bránit.

Publikaci můžete zakoupit na e-shopu Moderních dějin

Obsah:
Předmluva
Přípravy na obranu
Boj o udržení pohraničí
Plán německého útoku
Mobilizace 23. září 1938
Linie opevnění a jejich obrana
Možnosti odhodlané armády
Otázka sovětské pomoci
Mnichov a demobilizace
 
Ukázka I
Ukázka II
 
František Emmert (1974) je uznávaný a oceňovaný autor literatury faktu. Zaměřuje se především na české dějiny 20. století. Od roku 2003 publikoval dvacet knih, z nichž některé se dočkaly prestižních ocenění, opakovaných reedicí či cizojazyčných překladů a zahraničních vydání. Prosadil se zejména výpravnými a originálně pojatými publikacemi komponovanými jako „muzeum v knize“. Mezi jeho nejúspěšnější tituly patří Češi ve wehrmachtu (2005), The Holocaust (2007), Osudové osmičky v našich dějinách (2008) či Václav Havel 1936–2011 (2012). Od roku 2013 působí také jako vědecký pracovník na Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.
 

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

Aktualizováno: 28.9.2023 15:16 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Byli vyhlášeni vítězové XIV. ročníku EUSTORY

V pátek 22. září 2023 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni iPhony, knižními, finančními odměnami a jejich tutoři ročním bezplatným předplatným časopisů D...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT