
Výpovědi obyvatel o životě v okupované Varšavě v letech 1939-1945
V českém prostředí jedinečný komplet sedmi souborů pramenů - tematicky utříděných vzpomínek na každodenní život okupované Varšavy, jak jej vnímali především velmi mladí lidé nebo dokonce děti (v tomto věku tehdy byli současní pamětníci). Soubory pramenů jsou uvozeny studií Jarosława Pałky, který výpovědi svědků minulosti zasazuje do historických souvislostí.
Materiál vznikl v rámci projektu „Sousedé – známí / neznámí? Polsko-české vztahy v minulosti a současnosti“, který byl podpořen z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci projektů Česko-polského fóra.
Úvodní studie k souborům svědectví pamětníků:
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel – studie
„Tématem souboru pramenů Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel jsou vzpomínky na každodenní život okupovaného města, jak jej viděli často velmi mladí lidé nebo dokonce děti (neboť v tomto věku tehdy byli současní pamětníci). Některá svědectví se značně liší od často opakovaných historických zobecnění, jako například o plošném bojkotu kina v době okupace. Především jde o subjektivní, emocemi přeplněný obraz města, záznam individuální paměti na události staré více než 70 let,“ píše v úvodu autor studie Jarosław Pałka.
Publikované soubory pramenů:
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel - soubor dobových svědectví I. – Začátek okupace
První soubor kompletu dobových svědectví se věnuje září 1939 a období po 28. září 1939, kdy Varšava kapitulovala. Pamětníci vzpomínají na masivní nálety, plakáty povzbuzující k boji, popisují rozbořenou Varšavy, kdy chyběla voda, nefungoval rozvod elektrického proudu, lidé přišli o své domovy nebo byli vyháněni z bytů, neměli práci, a tedy ani prostředky k obživě, byla nouze o jídlo, zásobování zkolabovalo… Někteří pamětníci také popisují zoufalství a zklamání nad tím, jak perfektně byla německá vojska vybavena a jak naivní bylo domnívat se, že porazit je bude snadné.
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel - soubor dobových svědectví II. – Každodenní život za okupace
Druhý soubor kompletu popisuje situaci obyčejných lidí v okupované Varšavě na počátku 40. let, kdy byl zoufalý nedostatek potravin, lidé neměli čím topit, ale život se pozvolna začal vracet k „normálnímu“ životu: byl zaveden přídělový lístkový systém, kvůli nedostatečnému zásobování základními životními potřebami začal fungovat černý trh, sílilo podzemní hnutí, které bylo stále lépe organizováno. Pamětníci popisují, jak problematické tehdy bylo získat práci a zajistit obživu, jak si lidé museli pomáhat, jak fungoval černý trh a kdo se na něm podílel…
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel - soubor dobových svědectví III. – Německo-sovětská válka
Třetí soubor svědectví je věnován vzpomínkám na období kolem 22. června 1941, kdy Německo napadlo Sovětský svaz. S operací Barbarossa by spojen i nebývalý ruch německých vojsk ve Varšavě. Jak popisuje jeden z pamětníků: „Do té doby spící město, obsazené okupačními vojsky, bylo náhle jednoduše ucpané nákladními auty. Některé jednotky dorazily dokonce až z Balkánu, přímo z řeckého a jugoslávského tažení. Teprve tehdy jsem se mohl opravdu seznámit s obrovskou silou německé armády…“
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel - soubor dobových svědectví IV – Tajné vzdělávání
Čtvrtý soubor svědectví se zabývá školstvím, které bylo v okupované Varšavě ochromeno. Byly uzavřeny vysoké i střední školy, v základních školách se nesměl vyučovat dějepis, zeměpis ani polská literatura. Záhy ovšem vznikly tajné semináře a byla organizována ilegální výuka. Studenti se scházeli v bytech svých spolužáků, kam docházeli i učitelé, zkoušky skládali vysokoškolští studenti třeba i v kavárnách či restauracích. Podle odhadu odborníků díky masivní tajně organizované výuce složilo do roku 1944 v tajných školách, které navštěvovalo kolem 30.000 studentů, 8 tisíc studentů maturitu.
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel - soubor dobových svědectví V – Konspirace
Pátý soubor svědectví vypovídá o konspiračních organizacích, které ve Varšavě působili prakticky od samého začátku okupace. Pamětníci se zmiňují především o Polském podzemním státě a Zemské armádě a o intenzitě a rozmanitosti forem odboje a odporu. Vydávaly se zde podzemní noviny, školili se zde vojáci pro ozbrojený odboj, působila zde podzemní rozvědka, shromažďovaly a vyráběly se zbraně. Mladí lidé se podíleli na tzv. malých sabotážích, pracovali jako spojky, vojáci podzemní armády prováděli ozbrojené akce proti příslušníkům policie či gestapa a proti konfidentům.
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel - soubor dobových svědectví VI – Represe
Šestý soubor svědectví ukazuje teror, kterým okupanti chtěli zajistit „klid“ v okupované Varšavě. Popisují pouliční popravy, razie, wawerský masakr a další masové vraždy, výslechy ve vězení gestapa na Pawiaku a celách na Szuchově třídě, odsuny obyvatel do koncentračních táborů i na nucené práce do Německa. Podle odhadů historiků od 2. října 1939 do 21. srpna 1944 prošlo věznicí na Pawiaku zhruba 100 tis. osob, z nichž kolem 37 tis. bylo zavražděno a asi 60 tis. odtransportováno do koncentračních táborů a dalších podobných zařízení.
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel - soubor dobových svědectví VII – Ghetto
Poslední soubor svědectví je věnován Varšavskému ghettu, od jeho vzniku, stavění zdi obklopující tuto část Varšavy od tzv. árijské části, přes popisy života v ghettu, snah zajistit zde uvězněným Židům obživu, až po spolupráci Podzemního státu a Zemské armády s židovským odbojem. Vyprávění končí povstáním v ghettu a jeho likvidací a popisuje reakce Varšavanů na tuto situaci. Celý soubor pramenů pak končí 1. srpnem 1944, kdy vypuklo varšavské povstání.
Pro lepší porozumění a využití v hodinách dějepisu je každý soubor pramenů opatřen poznámkových aparátem.
Z polštiny přeložila Pavla Foglová.
Všechny vzpomínkové texty byly vybrány z knihy:
Okupovaná Varšava. Výpovědi obyvatel
Výběr a zpracování textů: Magda Szymańska-Szwąder, Jarosław Pałka
Spolupráce: Katarzyna Madoń-Mitzner, Alina Szamruchiewicz
Copyright by Dom Spotkań z Historią
Copyright by Ośrodek KARTA
Varšava 2011
Přílohy








Související články
- Polský podzemní stát - pracovní listy pro žáky (17.2.2017)
- Varšavské povstání, Tadeusz Gajcy a mladí bojovníci (29.12.2016)
- Tadeusz Gajcy – básník varšavského povstání (30.11.2016)
- Válka skončila? Ne pro všechny… (22.5.2016)
- Civilní obyvatelstvo během Varšavského povstání (11.12.2015)
- Obyvatelé Varšavy v době Povstání 1944 (26.4.2015)
- Povstání ve varšavském ghettu - pracovní list (11.1.2015)
- Osvobození koncentračního tábora Gęsiówka během Varšavského povstání v srpnu 1944 (25.7.2013)
- Marcel Reich-Ranicki - Šmalcovníci na árijské straně válečné Varšavy (18.7.2013)
- Povstání ve Varšavském ghettu v roce 1943 (31.5.2013)
- Varšava ´44: zapomenuté povstání (8.11.2011)
- Varšavské povstání (18.10.2011)
- Vzpomínky Samuela Putermana z varšavského ghetta (1.4.2011)
- Každodenní život ve varšavském ghettu 1941 (14.1.2010)
- Varšavské povstání 1944 (13.10.2009)