Virtuální prohlídka Gulagu
Virtuální prohlídka reálného táboru Gulagu a nalezených předmětů je výsledkem tří českých expedic, mapujících v nejodlehlejších částech Sibiře pozůstatky pracovně-nápravných táborů z období stalinismu. Díky použité technologii panoramatických fotografií umožňujeme jako první na světě seznámit se se zachovalým autentickým prostředím táborů Gulagu, v nichž trpěly miliony lidí ze Sovětského svazu i mnoha dalších zemí, včetně Československa. V současnosti jsou zde k dispozici panoramatické snímky z několika vybraných lokalit, kompletní verze virtuálního muzea celého lágru bude hotova v březnu/dubnu 2014.
Autor projektu, občanské sdružení Gulag.cz, se zabývá fenoménem vězeňského systému Gulag v širších souvislostech a propojuje české i zahraniční aktivity na tomto poli. Kromě virtuálního muzea stojí i za dalšími projekty a klade si za cíl sdílet a šířit informace o sovětském Gulagu a všem, co s ním souvisí.
Demoverze virtuálního muzea nabízí zatím prohlídku sedmi lokalit: strážní věže, vězeňského baráku, samotky, truhlárny, administrativní budovy, kotců pro psy a lokomotivy na opuštěné železnici. Kompletní verze muzea obsahující celou řadu dalších záběrů (různé typy vězeňských baráků, nemocnice, jídelna, dílny atd. - dohromady 150 panoramatických záběrů), společně s modelem tábora a detailním popisem nalezených předmětů a dokumentů bude k dispozici v březnu / dubnu 2014.
Virtuální prohlídka reálného táboru Gulagu a nalezených předmětů je výsledkem tří českých expedic (2009, 2011, 2013), mapujících v nejodlehlejších částech Sibiře pozůstatky pracovně-nápravných táborů podél tzv. Mrtvé trati - transpolární železnice budované vězni Gulagu v letech 1947 - 1953. Ta měla v délce 1450 kilometrů spojit města Salechard a Igarka a měla označení Stavba Gulagu č. 501 a 503. Pracovalo na ní odhadem 80 tisíc vězňů v desítkách táborů. Díky velkým vzdálenostem a opuštěnosti oblasti severní Sibiře se mnohé z těchto táborů dochovaly do dnešních dnů – celá stavba byla opuštěna záhy po smrti Stalina v březnu 1953.
Celkem jsme zmapovali 17 opuštěných táborů v různém stadiu rozkladu – od takřka spálených či neznatelných pozůstatků zarostlých v tajze po skvěle dochované tábory, které nestihli rozebrat ani místní lovci či rybáři. Pro účely virtuálního muzea jsme v září 2013 dokumentovali deset táborů na úseku mezi zaniklým městem Jermakovo na Jeniseji, řekou Turuchan, osadou Janov Stan a říčkou Bolšaja Bludnaja. Většina panoramatických snímků však pochází z nejzachovalejšího tábora Barabanicha nacházejícího se 5 km od Jeniseje.
Díky použité technologii panoramatických fotografií, umožňujeme jako první na světě seznámit se se zachovalým autentickým prostředím táborů Gulagu – lágry podél Mrtvé trati byly typické pro období 40. - 50. let pro celou síť Gulagu na celém území SSSR, kdy zde byli kromě sovětských občanů vězněni i příslušníci národů Československa, Polska, Maďarska a dalších států. Chceme proto přiblížit prostřednictvím virtuálního muzea i perzekuci těchto národů v SSSR. Vývoj muzea umožnil mezinárodní projekt „Central European Memory of the Gulag“ podpořený Visegrádským fondem.