Viktor Fischl - Dvorní šašci
Studie o próze Viktora Fischla - Avigdora Dagana "Dvorní šašci", v níž se odráží naprosto ojedinělá dramatická síla prožité hrůzy holocaustu a její nevídaný citový náboj. Není proto překvapením, že kniha patří nejen ke skvostům literatury české, ale písemnictví světového.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
„Přineslo dvacáté století pro literaturu nějaká úplně nová témata?“ zeptal se reportér časopisu Reflex Jan Hrubý Viktora Fischla v jednom z rozhovorů v roce 1999. „Já jsem příkladem toho, že alespoň židovský spisovatel nemůže nepsat o šóá, o holocaustu. To je nové téma, téma, které vzniklo v tomto století,“ zněla odpověď.
Ano, hrůzy holocaustu se staly tak silným mementem dvacátého století, že musely vstoupit i do světa umění. Také ve Fischlově tvorbě, která je jinak obsahově i volbou uměleckého žánru velmi mnohotvárná, nalezly pochopitelně své místo. Trpké ovoce holocaustu zůstává v srdcích, ve vzpomínkách, v podlomeném zdraví celých generací, v narušeném vnitřním míru, ve zborcené vnitřní harmonii nejen těch, kteří přežili, ale i jejich potomků. Rány se možná – kdož ví? – zacelily, ale jizvy zůstaly. Nelze psát o Izraeli a opomenout šóá, nelze psát o Židech, které by holocaust nepoznamenal, neboť není takových Židů. Proto vstupuje skutečnost plynových komor a její přetrvávající dopad do mnoha Fischlových povídek i románů – tu jen jako zaplašená vzpomínka, stín minulosti, tu výrazněji – ale zcela dominantní je už ve Fischlově prvotině v románu Píseň o lítosti, který zvítězil v roce 1948 v soutěži Evropského literárního klubu a později byl zfilmován.
Přílohy
Související články
- Viktor Fischl – básník, spisovatel, diplomat (27.9.2013)
- Vladimír Körner - prozaická a filmová tvorba (7.7.2013)
- František Halas očima Viktora Fischla (25.6.2013)
- Koncentrační tábor v Mauthausenu (20.1.2013)
- Nacistický koncentrační tábor Ravensbrück (12.1.2013)
- Historie Holocaustu (Šoa) s přihlédnutím k Protektorátu Čechy a Morava (12.11.2011)
- Současné fotografie z nacistických koncentračních táborů (13.3.2011)
- 3 básně, 3 obrazy - Průvodce učitele básněmi o holocaustu (16.11.2010)
- Hitler, Stalin za hradbou černých ghett, ptáčků a snů - Od výuky šoa k současnosti (1.10.2010)
- Jaké je umění o holocaustu? (21.6.2010)
- Dějiny holocaustu pro děti (20.1.2010)
- Koncentrační tábor Osvětim (14.8.2009)