Videozáznam diskusního panelu: Osobní názory a občanské postoje ve škole aneb role učitele a její meze
PANT ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a společností Člověk v tísni uspořádal 14. března 2013 diskusní odpoledne zasvěcené přemýšlení o osobních názorech či občanských postojích ve škole, roli učitele a jejích mezích. Podívejte se na osmdesátiminutový sestřih zajímavé a podnětné debaty.
V panelové diskusi zasedli Jindřich Fryč (náměstek ministra školství), Jiřina Šiklová (publicistka, socioložka), Karel Strachota (Příběhy bezpráví, Člověk v tísni), Petr Šimíček (PANT, Gymnázium O. Havlové v Ostravě) a jejich rozpravu moderoval sociolog Ivan Gabal.
V diskusi panelisté hledali odpovědi na tyto otázky:
- Je posláním učitele „pouze“ učit svůj předmět, nebo také aktivně přispívat k utváření osobnosti mladého člověka, jeho morálních a občanských postojů?
- Má učitel „právo“ vyjadřovat se k aktuálnímu společenskému a politickému dění, jakým způsobem se může obracet se svými postoji na spoluobčany a své žáky?
- Kde vede hranice mezi přirozeným výchovným působením učitele na žáky a jeho nepřípustným zasahováním do kompetence rodičů?
- Má učitel vyjadřovat svá subjektivní hodnocení historických událostí a před žáky prezentovat své morální postoje?
- V čem spočívá rozdíl mezi úsilím zorientovat studenty ve společenském i politickém dění, vést je k jejich kritickému nahlížení na straně jedné a účelovou politickou agitací na straně druhé?
stopáž: 1 h 24 min
Záznam debaty pořídili studenti oboru audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě