Vězni svědomí
V totalitním Československu, podobně jako v dalších totalitních státech, byli lidé, kteří se určitými názory či přesvědčeními neshodovali s nastavenou politikou státu, nespravedlivě stíhaní a věznění. Na jejich podporu byl založen např. Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), různé druhy pomoci organizovaly i další nezávislé občanské iniciativy. Cílem VONSu byla pomoc nespravedlivě stíhaným občanům se zajišťováním právního zastoupení a zprostředkováním finanční i jiné pomoci.
Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Členové VONSu jednali s úřady a žádali je o nápravu. Případy se díky VONSu dostávaly též do zahraničí a především prostřednictvím rozhlasových stanic Rádio Svobodná Evropa, Hlas Ameriky či BBC opět zpátky do Československa k uším veřejnosti. Členové výboru byli za svou činnost režimem často stíháni, nejznámější je soudní proces s šesti členy v roce 1979.
V přiložených dokumentech naleznete letáky nebo výzvu k propuštění „vězňů svědomí“ z pera nezávislých občanských iniciativ (VONS, Mírový klub J. Lennona, Společnost přátel USA, Nezávislé mírové sdružení). Posledním dokumentem je báseň signatáře Charty 77 Heřmana Chromého s uvedenými jmény nespravedlivě vězněných.
OBSAH
- 2 kusy letáku s textem „Svobodu vězňům svědomí“.
- Výzva nezávislých iniciativ k propuštění vězňů svědomí ze 7. února 1989 adresovaná prezidentu republiky ČSSR; za Mírový klub Johna Lennona Heřman Chromý a Stanislav Penc, za Společnost přátel USA (SPUSA) Petr Bartoš, Bedřich Koutný a Pavel Jungman, za Nezávislé mírové sdružení Ondřej Černý a Jiří Pavlíček.
- Báseň Heřmana Chromého „Propusťte vězně svědomí“; napravo ve sloupci jména vězněných – „Hana Marvanová, Jiří Boháč, Petr Cibulka, Viktor Dedera, Tomáš Dvořák, Petr Hauptmann, Ondřej Hoch, Ivan M. Jirous, Ivan Polanský (ručně dopsán datum propuštění), Slávek Popelka, Josef Römer, Dušan Skála, Jiří Tichý, Tomáš Tvaroch, František Veis, Jiří Volf, Luboš Vydra a další političtí vězni, jejichž jména dosud neznáme“
Přílohy
Související články
- Spisovatel v normalizačním vězení – případ Jaromíra Šavrdy (2.1.2015)
- Nezávislé mírové sdružení – iniciativa za demilitarizaci společnosti (17.9.2014)
- Ivan Martin Jirous (30.8.2014)
- Výzvy k podpoře nespravedlivě stíhaných a vězněných (18.8.2014)
- Mírový klub Johna Lennona (13.8.2014)
- Informování veřejnosti o nespravedlivě stíhaných a vězněných (31.7.2014)
- Pavel Wonka (31.7.2014)
- Soumrak komunistického režimu v ČSSR (9.1.2014)
- Charta 77 - kořeny, smysl, reakce, inspirace (2.1.2014)
- Vzpomínky na normalizaci - rozhovor s Danou Němcovou a Petrem Placákem (19.7.2013)
- Elektronická verze výstavy o procesu s členy VONS v roce 1979 (11.5.2010)