Vernisáž putovní výstavy o Janu Zajícovi se blíží!
Od září tohoto školního roku pracovalo osmnáct studentů a studentek semináře Moderních dějin gymnázia v Šumperku na projektu putovní výstavy pro školy o Janu Zajícovi, od jehož tragické smrti uplyne 25. února přesně 45 let. Po několika měsících příprav a původní badatelské činnosti je výstava úspěšně dokončena a připravena k prezentaci před veřejností.
Slavnostní vernisáže se uskuteční hned dvě. Premiéra naší výstavy proběhne v prostorách Galerie Karolina Univerzity Karlovy v Praze. Stane se tak v pondělí 24. února 2014 od 13:00 hodin v rámci mezinárodního festivalu Mene Tekel a výstavního projektu Studenti proti totalitě (www.menetekel.cz).
Vernisáž na domácí půdě pak proběhne ve čtvrtek 27. února od 14:00 hodin v Galerii mladých Vlastivědného muzea v Šumperku za přítomnosti autorů a řady pozvaných vzácných hostů. Mezi nimi čestné místo zaujmou sourozenci Jana Zajíce Jaroslav a Marta. Výstava pak bude v muzeu přístupná široké veřejnosti do 23. března 2014.
Čtvrteční šumperský program spojený s vernisáží bude ještě daleko bohatší. V dopoledních hodinách proběhne na šumperském gymnáziu studentská tematická minikonference, kde vystoupí historik Petr Blažek, bude promítnut film o Janu Zajíci a uskuteční se workshopy zaměřené na práci s primárními dokumenty vztahujícími se k tématu expozice.
Celý projekt putovní výstavy vznikl ve spolupráci s ostravským občanským sdružením PANT v rámci grantového projektu Moderní dějiny do škol. Výstava je výhradním dílem studentů semináře; pod metodickým vedením pedagoga. Výzkumné práce na projektu zahrnovaly např. studium všech dostupných informačních pramenů, zkoumání primárních pramenů, bádání v archivech (např. šumperského Vlastivědného muzea nebo pražského Archivu bezpečnostních složek), komunikaci s pamětníky, majiteli zajímavých fotografií, záznamů a dokumentů, s institucemi, s nejbližšími příbuznými Jana Zajíce atd. Jde o komplexní projekt, který studentkám a studentům semináře Moderní dějiny ukázal, co všechno může obnášet prakticky orientovaná práce na tématech ze soudobých dějin. Výsledný produkt, tedy výstava samotná, bude ve dvou vydáních putovat po českých a moravských školách po dobu několika let.
A aby toho nebylo málo, studenti v průběhu podzimu vymysleli několik vylepšení původního zadání. Šumperskou expozici tak obohatí několik vitrín s originálními předměty a dokumenty, které se k osudu Jana Zajíce vztahují. Stejně tak zde návštěvník nalezne pamětní desku s bustou Jana od sochaře Olbrama Zoubka, která je jinak umístěna na fasádě průmyslovky. V týdnu vernisáží pak bude navíc také představena i elektronická forma výstavy v podobě speciálně vytvořeného webu. Na něj se návštěvník výstavy dostane přes QR kód vytištěném na jednom z panelů expozice či přímo zadáním příslušné adresy v prohlížeči. Web obsahuje rozšířenou edici materiálů (těch, co se nevešly na výstavní panely), aktuální informace o místech putování výstavy, různé novinky a dokonce i audio verzi všech použitých textů namluvenou opět studenty. Výstavu si tak můžete i v klidu poslechnout!
Za spolupráci na webu a dalších souvisejících aktivitách děkuji VOŠ a SPŠ Šumperk (studentem této školy, tehdy Střední průmyslové školy železniční, Jan Zajíc byl) a konkrétně dvěma vyučujícím s jejich studentským týmem: Květě Pecháčkové a Petrovi Kobylkovi.
Věřím, že návštěvníci výstavy z ní budou odcházet s hlubokým zážitkem a úctou k tragickému činu Jana Zajíce. Chtěli bychom, aby se celý tento projekt stal důstojnou připomínkou jeho nejvyšší oběti a přispěl k celkovému zvýšení povědomí o tom, kdo Jan Zajíc byl.
Mgr. Tomáš Hlavsa
Gymnázium, Šumperk
O výstavě i životě Jana Zajíce se dozvíte více v pořadu Českého rozhlasu Ostrava Koktejl - poslechněte si jej ZDE
Související články
- Živá pochodeň - Ryszard Siwiec (1.11.2013)
- Planoucí pochodně bolesti a vzdoru (13.7.2013)
- Jan Zajíc - pochodeň č. 2 (24.2.2013)
- Jan Palach, Jan Zajíc a živé pochodně v zemích východního bloku (15.1.2013)