Moderní-Dějiny.cz

"Vacuum iuris"

Publikováno: 15.11.2010, Aktualizováno: 17.3.2012 10:36

1.1. 1928. V novoročním čísle časopisu Slovák vydávaném Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou byl otištěn článek Vojtěcha Tuky (1880-1946), ideologa politického katolicismu na Slovensku, v němž autor vyslovuje názor, že v den desátého výročí vzniku republiky nastane na Slovensku bezprávný stav.

"Vacuum iuris"

Slovensko nebude mít státoprávní vztah k Československu, neboť nedošlo k zavedení autonomie tohoto území v rámci republiky.

Článek je jedním z projevů slovenských snah o prosazení autonomie. Ve své době vzbudil značnou pozornost a podnítil svým způsobem i soudní proces, v němž byl Tuka odsouzen za protistátní činnost ve prospech Maďarska, k 15 letům vězení. V roce 1937 byl amnestován.

V desiatom roku Martinskej deklarácie

Rok 1928 bude rokom jubilejných slávností. Chystá sa veľkolepá oslava 10. výročia narodenia našej republiky. Vo víre príprav a všedných politických bojov málokomu príde na um, že tohoročné výročie Martinskej deklarácie nebude mať len jubilejný ráz. Deň 30. presnejšie 31. októbra 1928 stane sa nám historickým dňom s vlastným ďalekosahajúcim významom.

Dňom 31. októbra 1928 nastane v jednej polovici štátu, v slovenskej čiastke ČSR mimoriadny stav - "vacuum iuris“. Toto právnické kuriózum vyskytlo sa už v menších rozmeroch aj v iných štátoch. U nás však dosiahne rozmery zemetrasenia. Týmto kritickým dňom totiž prestane etický podklad istých ústavných ustanovizní, pretrhne sa právna kontinuita, prestane zásadne dočasná platnosť dôležitých zákonov. Právny stav premení sa v určitom ohlade na stav faktický, ktorý nespočíva na autorite zákonov, ale len na fyzickej sile. A tento mimozákonný, precíznejšie "zákonoprázdny" stav, nemôže sa ináč napraviť len pomocou uplatnenia sebaurčovacieho práva slovenského národa...

Na martinskom shromáždění viacerí žiadali okamžite určiť štátoprávny pomer k českým krajinám a ustáliť autonomistické zriadenie. Lehota desiať rokov bola vzatá do zápisnice s kompromisom na uspokojenie "non-konformistov", ktorí nesúhlasili s tým, aby vec bola považovaná za definitívne riešenú.Slovom: možnosť a právo slovenského národa pričiniť sa ešte raz k ustáleniu pomeru k druhej polovici republiky bola odsunutá, suspendovaná.

1 Kolem dodatku k martinské deklaraci existuje řada dohadů, jeho existence však nebyla nikdy prokázána.

KOCIAN Jiří: České a československé dějiny III., Dokumenty a materiály


Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

18.11.

Masarykův projev k desátému výročí republiky a úvahy o demokracii

28. 10. 1928. Při příležitosti 10. výročí vzniku republiky pronesl T. G. Masaryk svůj památný projev, v němž s...
11.10.

Československo 20. let – II. část

Druhá část výkladové prezentace se zaměřuje výhradně na politické události a osobnosti Československa 20. let,...
7.10.

Československo 20. let – I. část

První část výkladové prezentace se zaměřuje na vznik první Československé republiky, shrnuje hlavní okolnosti ...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT