Moderní-Dějiny.cz

V Edici Moderní dějiny vychází kniha o fenoménu migrace

Publikováno: 28.9.2016, Aktualizováno: 5.10.2016 06:45
Rubrika(y): Knižní okénko
Autor: (red)

Novinka Edice Moderní dějiny reaguje na aktuální společenskou situaci a přichází s knihou o fenoménu migrace. Jmenuje se Migrace: historie a současnost a vznikla ve spolupráci s Etnologickým ústavem AV ČR, v.v.i., portálem Moderní dějiny.cz a Asociací učitelů občanské výchovy a společenských věd (Občankáři.cz).

V Edici Moderní dějiny vychází kniha o fenoménu migrace

Kniha nabízí pohled na historický vývoj migrací spjatých především s evropským prostorem i na jejich proměnu v posledních dvaceti letech. Každá migrační kauza poloviny 20. století je specifická a relativně málo reflektuje ty předchozí. Z jakého úhlu se na ně vědci dívají? K jakým výsledkům došli a jaká témata jim unikají? Jak probíhá adaptace migrantů v novém prostředí? Jaké situace život po imigraci přináší? Jaké migrace se dotkly v 2. polovině 20. století České republiky a proč o nich česká veřejnost mnoho neví? Nakolik komunikační technologie, dopravní možnosti, elektronické bankovnictví a další výdobytky moderní společnosti změnily charakter migrací? A jaké jsou právní nástroje, které jsou kostrou stávající legislativy o mezinárodní ochraně? Nejen na tyto zásadní otázky se pokouší v této knize odpovědět etnolog, sociolog a právníci. Široké a komplikované téma migrací publikace samozřejmě nevyčerpává. Ukazuje ale různost pohledů na tuto oblast života lidské společnosti, přičemž pohled odborníků konfrontuje s otázkami, které přináší aktuální současnost.

Autoři: Zdeněk Uherek, Věra Honusková, Vladislav Günter, Šárka Ošťádalová

Knihu si můžete koupit v E-SHOPU Moderních dějin ZDE

Nakladatel: Past production s.r.o., Edice Moderní dějiny
IBAN 978-80-905942-9-6
Popis: brožovaná, 148 stran
Rok vydání: 2016

UKÁZKY Z KNIHY

„Když se podíváme do minulosti, zjistíme, že lidé odcházeli ze svých zemí od pradávna. Vyháněly je často nepříznivé životní podmínky či jiní lidé. Koneckonců i bájný Praotec Čech svůj kmen na území, které nyní obýváme, podle pověsti přivedl. Byl tedy také migrant či uprchlík. Jako uprchlíci odcházeli v 17. století z Francie Hugenoti, protože byli pronásledováni z politických důvodů. Z náboženských důvodů odešli protestanští emigranti ze Salzburgu, ze stejných důvodů opustil svou zemi v 17. století Jan Amos Komenský, v 19. století byli pro své náboženství pronásledováni židé v Rusku či arménští křesťané v Turecku. Za uprchlíka je ostatně považován i Frédéric Chopin, který složil své známé skladby ve Vídni namísto rodného Polska.“

„ČR se nicméně v posledních 25 letech vypořádala bez větších problémů s relativně početnými migračními vlnami, ať již způsobenými konflikty na Balkáně (války v Bosně a Hercegovině či v Kosovu), na Kavkaze (Čečensko) či ekonomicko-politickými střety a propady v dalších zemích bývalého SSSR (Bělorusko, Moldavsko, Ukrajina, Turkmenistán, Arménie, Gruzie, Ázerbájdžán, Kazachstán aj.). I v těchto případech se mnohdy jednalo a často i stále jedná o imigranty z velmi odlišného sociokulturního prostředí, aniž by jejich přítomnost způsobovala kdekoliv větší obtíže. Vedle těchto zemí pak v ČR žijí i původní občané zemí jako Afghánistán, Irák, Sýrie či celé řady afrických zemí – a opět bez zaznamenáníhodných problémů co do soužití s českou majoritou.“

„Krůček po krůčku se náš svět za posledních dvacet let proměnil. V Evropě sice ještě existují národní státy, ale význam pojmu národní stát se mění. (...) Ať již migrační situaci hodnotíme jakkoli, je třeba brát v úvahu, že integrační potenciál není ve všech zemích stejný. Ne všechny společnosti mají stejnou schopnost se s jinakostí vyrovnat. Mnoho napoví dosavadní výsledky politiky vyrovnávání rozdílů. Stejně jako lze prognózovat počty nových příchozích, lze též prognózovat jejich osudy s přihlédnutím k osudům těch, kteří v jednotlivých zemích žijí, s přihlédnutím k osudům minorit a specifických jazykových a kulturních skupin a dosavadních úspěchů s jejich integrací. Na základě takto vedené úvahy lze jistě s chybou, ale nicméně realisticky domýšlet, čeho jednotlivé země a za jakých podmínek mohou dosáhnout a jak budou jednotlivé státy vzhledem k počtu a struktuře imigrantů komponovány.“

 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

11.5.

Člověk ve válce a válka v člověku – migrace Poláků v letech 1939-49

Pracovní list doplňuje texty historiků na téma Člověk ve válce a válka v člověku, které vznikly v rámci meziná...
19.2.

Migrace a menšiny na území Moravskoslezského kraje

Pracovní list vede žáky k zamyšlení nad důvody, které vedou obyvatelstvo k migraci či emigraci, nad obsahem po...
8.1.

Migrace, emigrace a transfery obyvatel Ostravska před II. světovou válkou a po jejím vypuknutí

Soubor svědectví pamětníků, která se váží k situaci po obsazení československého pohraničí německou a také pol...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Finále XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 9.10.2024 12:52 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Finále XV. ročníku soutěže Eustory

18. října 2024 proběhne v ostravském Centu PANT slavnostní vyhlášení nejlepších prací soutěže Eustory. Poprvé budou uděleny ceny ve dvou kategoriích: odborná práce a multižánrový projekt.

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT