Už odlétali na Západ. Povolili ale esenbákovi pouta...
Echo 24 - V noci 22. dubna 1949 odstartoval z letiště ve Vysokově u Náchoda sportovní letoun s posádkou. Tvořili ji kapitán Jaroslav Nýče, podplukovník Jaroslav Muzika a další tři jejich kolegové, pedagogové Letecké vojenské akademie. Přetížený aeroplán doletěl bez potíží až na letiště Manston v Anglii, díky čemuž se letci zachránili před téměř jistým kriminálem. A jejich žáci?
Někteří raději ze strachu vstoupili do Komunistické strany Československa, jiní už byli vyhozeni ze školy a zkoumali cesty, jimiž by se dostali na Západ. K takovým studentům patřili Zdeněk Mikš, Vlastimil Klenovský, Jan Horníček, Jaroslav Valášek a Miroslav Nový, kteří naplánovali podobný husarský kousek, jako jejich učitelé. Neskončil ale zdaleka takovým happy endem.
Rozumný člověk nekouří
Podplukovník ve výslužbě Zdeněk Mikš se narodil 7. října 1926 v rodině odborného učitele průmyslové textilní školy ve Dvoře Králové. Válka ho zastihla jako studenta reálného gymnázia, který musel v roce 1944 jako osmnáctiletý nastoupit jako totálně nasazený do uniformovaných pracovních jednotek Technische Nothilfe. Šlo o „prapory technické nouzové pomoci“, k nimž byli umisťováni především mladí lidé, schopní těžké fyzické práce.
Celý článek čtěte ZDE
Související články
- Československo po únoru 1948 (15.3.2021)
- Emigrace z Československa a Exil (28.8.2013)
- Perzekuce společnosti v Československu po roce 1948 (13.10.2011)