Moderní-Dějiny.cz

Útěky do Polska – Společné hranice, společné příběhy

Publikováno: 8.10.2014, Aktualizováno: 20.1.2015 10:33

Nabízíme vám krátké video, ve kterém Artur Radvanský, Miklós Rozner a Jan Orlík vzpomínají na emigraci do Polska. Podobně jako další uprchlíci utíkali před nacistickou okupací do svobodnějšího prostředí, které však brzy o svou svobodu a nezávislost přišlo také... Ne náhodou si pro přechod do Polska tito tři muži vybrali Ostravsko.

Útěky do Polska – Společné hranice, společné příběhy

Společné hranice, společné příběhy
Úryvek ze svědectví Artura Radvanského, Miklóse Roznera a Jana Orlíka pocházejí z archivu vizuální historie USC SF. Video vzniklo v rámci projektu „Společné hranice, společné příběhy“, jako výsledek spolupráce o. s. PANT a USC SF. Smyslem celého projektu je najít v českých, polských, slovenských a maďarských svědectvích takové příběhy, které svým záběrem hranice přesahují. Jednotlivá svědectví jsou přeložena do ostatních jazykových mutací, aby byla dostupná co nejširšímu publiku. Máme za to, že obecně sdílené a tradované předsudky a stereotypy přestávají být po zhlédnutí těchto svědectví pevné v základech a vedou k větší toleranci a vychovávají k zodpovědnému občanství.

Emigrace
Po zániku druhé československé republiky a okupaci zbytku českých zemí Velkoněmeckou říší 15. března 1939 začali do Polska prchat českoslovenští občané a uprchlíci z dalších zemí s cílem uniknout rozrůstajícímu se nacistickému teroru. Řada uprchlíků se snažila si holý život, ji utíkali, aby se mohli aktivně zúčastnit bojů za znovuobnovení Československa a svobody v Evropě. Část uprchlíků utíkala z politických a část z rasových důvodů.

 

stopáž: 3:35
jazyk: česky, maďarsky
titulky: česky, anglicky


Artur Radvanský
Narozen roku 1921 v Ostravě. Vyrůstal v Radvanicích, od mládí člen židovského mládežnického spolku Hašomer Hacair. Společně s otcem byl zatčen po přechodu státní hranice do Polska, internován v několika věznicích a sběrných táborech, a poté již coby žid prošel koncentračními tábory v Buchenwaldu, Osvětimi, Mauthausenu, Monovicích, Ravensbruecku a Sachsenhausenu. Osvobozen byl v koncentračním táboře Ebensee. Když mu po válce nadávali do němců, změnil si jméno – původně se jmenoval Tüberger. V šedesátých letech byl důležitým svědkem na procesech s válečnými zločinci, po odchodu do důchodu se věnoval vzdělávání mládeže, zejména v Německu. O svých zážitcích za války vydal krátce před smrtí vzpomínkovou knihu. Zemřel v listopadu 2009. V březnu 1939 mu bylo necelých 18 let.


Miklós Rozner
Narodil se 20. února 1921 ve vesnici Bene (Бене) na Podkarpatské Rusi, tehdy součásti Československa.  Studoval v Praze, která byla 15. března 1939 okupována wehrmacht. První pokus o přechod hranice do Polska skončil zatčením a vězněním ve Frýdku, odkud však uprchl a po dalším zatčení v Polsku na začátku války se mu podařilo dostat do sověty okupovaného Lvova, kde v té době žila velká skupina uprchlíků z Československa. Sovětské okupační orgány jej odeslaly na práci ve Vorošilovgradu, dnešním Luhansku, kde byl později odveden do Rudé armády. Bojoval u Stalingradu. Po konci války se nakrátko vrátil domů, ale jako většina židovských přeživších a navrátilců se rozhodl emigrovat. Rozhovor byl natočen v Kalifornii v maďarském jazyce.


Jan Orlík
Narozen roku 1919 v Praze, vyrůstal v Železné Rudě a v Klatovech. Po okupaci se rozhodl uprchnout ze země, hranici přešel u Ostravy. Přihlásil se jako dobrovolník do Československé exilové armády, byl zařazen do jednotky převelené k výcviku do Británie. Bojoval mimo jiné u Dunkirku, se západní armádou dorazil i do Klatov. Protože se v Krakovském exilu stýkal s jistým Hermannem Fieldem, ředitelem pobočky Czechoslovak Refugee Trust Fundu, který byl v monstrprocesech padesátých let označen za hlavního britského špiona, strávil několik let čekáním na zatčení. I Jan Orlík si po válce raději změnil jméno. Původně se jmenoval Adler. V březnu 1939 mu bylo necelých 20 let.

Interview pochází z archivu USC Shoah Foundation je v České republice dostupný od roku 2010, díky existenci Centra vizuální historie Malach při Ústavu formální a aplikované lingvistiky na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Pro více informací navštivte www.malach-centrum.cz.

Pro více informací o USC Shoah Foundation navštivte www.dornsife.usc.edu/vhi (v angličtině) nebo http://dornsife.usc.edu/vhi/czech (v češtině).

 

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

15.10.

Čtvrtý ročník komiksově-výtvarné soutěže Malachu

Centrum vizuální historie Malach při Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Kartovy v Praze vyhlašuje čtvrtý...
1.3.

Polsko jako útočiště uprchlíků z Protektorátu

Po zániku druhé československé republiky a okupaci zbytku českých zemí Velkoněmeckou říší 15. března 1938 zača...
13.11.

Osudy Romů - Společné hranice, společné příběhy

Nabízíme vám krátké video, ve kterém Wladyslaw Guman, Anna Kwiatkowská a Marianna Koniaková popisují své váleč...
1.11.

Shared borders, shared stories

We introduce you a choice of film clips from Czech, Polish and Hungarian interviews from USC SF database. They...
27.10.

Osvobozeni v Československu - Společné hranice, společné příběhy

Nabízíme vám krátké video, ve kterém Halina Elczewská, Judit Révészová, Antoni Adamowicz a Pynches Narwa hovoř...
10.10.

Varování - Společné hranice, společné příběhy

Nabízíme vám krátké video, ve kterém Karel Borský popisuje svůj útěk z Polska do SSSR, kam prchal z rozpuštěné...
8.10.

Z Polska do Maďarska - Společné hranice, společné příběhy

Nabízíme vám krátké video, ve kterém Stanislaw Fraczysty a Magdalena Sedláková popisují svůj útěk do Maďarska....
2.10.

Polská okupace Těšínska – Společné hranice, společné příběhy

Nabízíme vám krátké video, ve kterém Henry Heitlinger vzpomíná na období svého dospívání v Třinci. V období po...
27.3.

Polská menšina v Moravskoslezském kraji

Stručný přehledný text, který byl sepsán pro potřeby učitelů a žáků, přináší základní informace o historii pol...
4.10.

Přechody a převádění na Ostravsku - pracovní list

V rámci letní školy Moderních dějin se Martin Šmok ze USC Shoah Foundation Institute zaměřil na metodologii pr...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT