Učitelé se vydali s Moderními dějinami po stopách československého opevnění a ostravské operace
Učitelé Moravskoslezského kraje jsme vyvezli historickým autobusem na jednodenní vzdělávací exkurzi po stopách předválečného československého opevnění a bojů II. světové války na Ostravsku. Navštívili jsme historická místa, památníky a také nové muzeální expozice vztahující se k významným událostem Ostravské operace či výstavbě československého předválečného opevnění. Kromě poznatků a prožitků si učitelé přivezli metodický manuál pro přípravu vlastní dějepisné exkurze.
V pořadí čtvrtá vzdělávací exkurze se konala v rámci ročního grantového projektu z OP VK "Moderní dějiny pro učitele atraktivně a inspirativně". Všechny byly pojakty jako tematická studijní cesta, jako inspirace a možnost příjemného setkání s kolegy z jiných škol. Účastníci zároveň získali praktické rady, jak zorganizovat a tematicky připravit dějepisnou exkurzi na významná místa dějinné paměti pro své žáky.
Ve čtvrtek 17. května jsme vyjeli historickm autobusem ŠKODA 706 RTO, tzv. "erťákem", nejstarším zástupcem historické sbírky autobusů provozovaných v Ostravě. Autobus byl vyroben v roce 1966 a jezdil v pravidelném provozu do roku 1984. Od vlakového nádraží Ostrava-Svinov jsme mířili k Areálu čs. opevnění Hlučín-Darkovičky. Prohlédli jsme si součást českoslovenkého předválečného opevnění, pevnostní srub Alej. Pracovníci Slezského muzea v Opavě nám vyložili historii i technické parametry pevnostních objektů, poté nás provedli celým objektem a ochotně odpovídali na dotazy z řad učitelů.
Z Darkoviček vyrazil náš autobus k polské hranici do Sudic, kde jsme navštívili Památník československých tankistů. Byl vybudován na místě, kde 15. dubna 1945 v 10:30 překročili tankisté 1. čs. samostatné tankové brigády v SSSR čs. státní hranici. Další cesta nás vedla do Štítiny k rodnému domu a pamětní desce gen. Heliodora Píky, kde jsme si připomněli základní momenty ze života našeho výjimečného rodáka.
Závěrečný program exkurze se odehrál v prostorách Památníku II. světové války v Hrabyni. Zde nás přivítala vedoucí pracovnice Jana Horáková, která ve své prezentaci objasnila osudy tohoto objektu - výstavbu, původní účel, proměnu v muzeum a těžkosti při tvorbě současné moderní expozice. Poté představil Marcel Mahdal učitelům metodické materiály připravené k tomuto tématu z manuálu pro učitele a přiloženého DVD. Následovala prohlídka příležitostných výstav i stálé expozice památníku se zasvěceným výkladem. Učitele obdrželi v závěru osvědčení, každá z našich exkurzí je akreditována MŠMT. Po půl čtvrté náš autobus vyrazil na zpáteční cestu do Ostravy. Reakce přítomných učitelů nám opět potvrdily smysluplnost a potřebnost takovýchto vzdělávacích akcí pro učitele základních a středních škol.