
TREST SMRTI - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů
Pracovní list pro učitele je součástí sady 26 metodických materiálů, které lze využít jako jako navazující aktivitu k projekci série krátkých dokumentárních filmů z cyklu Abeceda komunistických zločinů. Cyklus byl společným projektem Občanského sdružení PANT a mediální skupiny MAFRA ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů. Dokumenty vyrobila společnost Past production s.r.o.
Příspěvky na portálu Moderní dějiny jsou podpořeny dotací MŠMT.
V padesátých letech hrozily hrdelní tresty i za naprosté malichernosti. Ne každý měl přitom štěstí a oprátce nakonec unikl. Dokumentární cyklus o praktikách totalitního režimu v bývalém Československu.
Na konci čtyřicátých a na začátku padesátých let byla atmosféra v komunistickém Československu jen těžko popsatelná. Převládajícím pocitem byl strach. Lidé byli zatýkáni, zbavováni majetku, vystěhováváni, vyhazováni ze zaměstnání a všemožně šikanováni. Tedy v tom lepším případě. V tom horším jim prokurátor navrhoval rovnou oprátku. Nezáleželo na tom, zda byli vinni nebo nevinni. Trest smrti byl reálnou hrozbou, která mohla potkat každého. Popravováni byli agenti chodci ve službách Západu, protikomunističtí odbojáři, stateční politici jako Milada Horáková, vlastenečtí důstojníci jako Heliodor Píka. Trest smrti navrhl prokurátor i Janovi Janků...
PRACOVNÍ LIST:
Přiložený soubor obsahuje 10 archivních dokumentů vybraných z projektu Ústavu pro studium totalitních režimů "Dokumentace popravených z politických důvodů 1948−1989". Vybrané prameny dokumentují osudy popravených od zatčení, přes výslech, rozsudek až po výkon trestu smrti, či marné snahy pozůstalých důstojně pohřbít rodinného příslušníka.
Nakopírované dokumenty rozdejte před projekcí skupinkám žáků a vyzvěte je, aby prameny prostudovali, popsali a pojmenovali. Po zhlédnutí filmu jednotlivé skupiny stručně seznámí třídu s výsledky své práce. Pedagog žákům objasní původ dokumentu a upozorní na klíčová místa u jednotlivých pramenů.
SEZNAM VYBRANÝCH DOKUMENTŮ:
Dokument č. 1: Návrh na zatčení Františka Pařila z 3. července 1951 (zdroj: ABS).
Dokument č. 2: Zpráva o zatčení otce Františka Pařila ze dne 6. července 1951 (zdroj: ABS).
Dokument č. 3: Opis letáku „Občané republiky Československé“, tyto letáky vyzývající k podpoře svobodných voleb pod patronací OSN rozšiřoval v Přerově a okolí učeň - optik Milan Drbušek.
Dokument č. 4: Výslechový protokol M. Horákové ze dne 14. března 1950, str. 2. Jde o ukázku tzv. otázkového protokolu. Na manipulativní otázky odpovídá vyšetřovaná stylem, který jí je cizí, zčásti používá „státně bezpečnostní terminologii“ (zdroj: ABS).
Dokument č. 5: Třetí stana rozsudku vyneseného nad Jaroslavem Melkusem a společníky Státním soudem – oddělení Brno při procesu v Moravských Budějovicích dne 21. 5. 1952, obsahuje výčet trestních sazeb jednotlivých odsouzených (zdroj: ABS).
Dokument č. 6: Žádost Lucie Bacílkové o milost pro syna – 1. a 2. část (zdroj: NA).
Dokument č. 7: Žádost matky Emmy Novákové o umožnění poslední návštěvy syna (zdroj: NA).
Dokument č. 8: Dopis na rozloučenou adresovaný strýci Josefovi a jeho rodině napsaný v cele smrti v noci před popravou (zdroj: archiv Jindřicha Šnýdla)
Dokument č. 9: Zápis o výkonu trestu smrti u odsouzených K. Prokeše, J. Borkovce a V Jandy – 1. část (zdroj: NA).
Dokument č. 10: a) Zápis o výkonu trestu smrti u odsouzených K. Prokeše, J. Borkovce a V Jandy – 1. část (zdroj: NA).Zpráva Josefa Fuksy jeho bratrovi Rudolfovi (otci popraveného) o zamítnutí vydání tělesných ostatků jeho syna (zdroj: archiv Jindřicha Šnýdla).
b) Vyrozumění rodiny Fuksových o místě uložení ostatků Rudolfa Fuksy z 13. července 1968 (sic!) zdroj: archiv Jindřicha Šnýdla.
ZDROJ: Dokumentace popravených z politických důvodů 1948−1989,http://www.ustrcr.cz/cs/dokumentace-popravenych-politicke-duvody-48-89
Přílohy

Související články
- Nastolení komunistického režimu a první politické procesy v ČSR na přelomu 40. a 50. let (1.11.2014)
- Politické procesy s významnými funkcionáři strany a ústup od teroru po smrti Stalina a Gottwalda (1.11.2014)
- Jeden z nich... rozhovor s obávaným vyšetřovatelem 50. let (1968) (26.2.2014)
- KULAK - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (1.12.2011)
- JÁCHYMOV - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (8.11.2011)
- GOTTWALDŮV PRVNÍ MRTVÝ - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (6.10.2011)
- ROZDĚLENÁ RODINA - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (22.9.2011)
- PROVOKATÉR - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (19.9.2011)
- ODPLATA - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (18.9.2011)
- MUČENÍ - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (14.9.2011)
- LIDOVÉ MILICE - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (11.9.2011)
- INTERNACE - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (29.8.2011)
- BONZÁK - pracovní list k cyklu Abeceda komunistických zločinů (19.7.2011)
- Trest smrti - Abeceda komunistických zločinů (21.12.2009)
- Politické procesy jako divadlo (20.10.2009)
- Politické procesy 50. let v Československu (16.10.2009)