Teorie a praxe politiky dějin – polská zkušenost se zakladateli Muzea Varšavského povstání
Ústav pro studium totalitních režimů vás zve na diskuzi Teorie a praxe politiky dějin – polská zkušenost se zakladateli Muzea Varšavského povstání, kterou pořádá 19. dubna od 16 hodin v budově ústavu (Siwiecova 2, Praha 3) ve spolupráci s Polským institutem v Praze a s Národním muzeem.
Muzeum Varšavského povstání patří k největším a nejúspěšnějším projektům polské politiky dějin po roce 1989. Jan Ołdakowski a Dariusz Gawin se na vzniku Muzea v roce 2004 podíleli a od začátku je vedou. Jak se staví velké historické muzeum na „zelené louce“? Má historické muzeum vychovávat občany, nebo klást nesnadné otázky týkající se dějin společenství? Komentář uvozující srovnání s českým kontextem vnese historik a publicista Jakub Jareš. Diskuzi moderuje Ondřej Matějka (ÚSTR).
Na úvod diskuse bude představena kniha Chtěli jsme být svobodní… Příběhy z Varšavského povstání 1944 (ed. Maciej Ruczaj), kterou vydal PANT ve spolupráci s Muzeem Varšavského povstání a Polským institutem. Knihu můžete zakoupit na e-shopu Moderních dějin ZDE
Diskuse proběhne v češtině a polštině. Simultánní tlumočení bude zajištěno.
Zároveň připomínáme, že tento čtvrtek 7. dubna se taktéž v ÚSTRu od 17 hodin uskuteční historický seminář Křesťané a Charta 77. Historik Petr Placák na něm představí hledisko českého katolického exilu na Chartu 77, jak jej prezentovala laická katolická organizace Opus Bonum, a se signatáři Charty 77, evangelickým duchovním Milošem Rejchrtem a katolickým knězem Josefem Kordíkem, bude diskutovat o postoji křesťanů a církevních institucí k Chartě v tehdejším Československu.
Pozvánky na obě akce najdete ve fotogalerii pod článkem. Více informací naleznete na našich stránkách ZDE
Anna Macourková
Oddělení knihovny, výstav a konferencí
Odbor produkční
Ústav pro studium totalitních režimů
Siwiecova 2, 130 00 Praha 3
221 008 314