Moderní-Dějiny.cz

Televizní premiéra filmu "Pochoduj nebo zemři"

Publikováno: 8.3.2018, Aktualizováno: 18.3.2018 17:08
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Svou televizní premiéru bude mít nový dokumentární snímek, který vůbec poprvé otevírá téma Čechů a Slováků ve vietnamské válce, v úterý 13. března ve 20:55 na ČT2.  Na snímku se koprodukčně podílela i Česká televize – Tvůrčí producentská skupina publicistiky a dokumentární tvorby Lenky Polákové.

Televizní premiéra filmu "Pochoduj nebo zemři"

Bojovali a umírali v nelidských podmínkách. V cizích službách. Daleko od domova. Jedni z posledních žijících Čechů a Slováků, kteří se po převratu v roce 1948 aktivně zapojili do cizinecké legie a později i americké armády, oživují své vzpomínky v historickém dokumentu Pochoduj nebo zemři.

„Dokument otevírá v našich zemích zcela neznámé téma. O působení Čechů a Slováků v zahraničních  službách ve vietnamských válkách se u nás nikdy nemluvilo,“ vysvětluje impulz pro natočení dokumentu kreativní producentka Lenka Poláková a dramaturg Josef Albrecht doplňuje: „Válka ve Vietnamu, ostatně jako skoro každá válka, je samozřejmě kontroverzní téma. Navíc mimořádně překvapivé svými fakty a souvislostmi. I pro historiky bylo totiž překvapením, kolik Čechů a Slováků v té oblasti bojovalo a umíralo. Jejich příběhy jsou opravdu drsné.“

Nejdelšího válečného konfliktu 20. století, třicetileté války ve Vietnamu, se po únoru 1948 zúčastnilo více než 1600 mladých Čechů a Slováků v uniformě Francouzské cizinecké legie. Padlo jich více než tři sta. O deset let později bojovali Češi a Slováci ve Vietnamu také ve Special Forces a v uniformě americké armády. Řada z nich se vyznamenala v bojích hrdinstvím a statečností. Přitom dlouhá léta byli označováni československým totalitním režimem za zločince a pomatené dobrodruhy. Autoři dokumentu se vydávají po stopách těch, kteří bojovali a přežili.

 „Já jsem odešel z domova, protože jsem věděl, že moje budoucnost v Československu, mé rodné zemi, bude jenom vězení nebo pracovní tábor,“ popisuje okolnosti rozhodnutí opustit po nástupu komunistů k moci svou vlast Pavel Knihař, jeden z protagonistů dokumentu.

„Režisér Michael Kaboš společně se svým týmem dokázal nalézt a zaznamenat výjimečné příběhy pamětníků dnes rozesetých po celém světě – včetně unikátního svědectví Josefa Mašína z Kalifornie. Všichni odjížděli do Vietnamu bojovat proti světovému komunismu, aby tam prošli skutečným peklem války, která výrazně zasáhla do jejich životů,“ říká Lenka Poláková a Josef Albrecht uzavírá: „Životní osudy v této válce byly mimořádně těžké. Zajímavá jsou ohlédnutí i vyhodnocení těch krušných let. Všichni tito pamětníci mluví o válce a svojí roli v ní s hrdostí a respektem, mnozí z nich jako o nejlepším a hlavně nejdůležitějším životním období.“

Dokument vznikal ve Vietnamu, ve Francii, ve Spojených státech amerických, v České republice a na Slovensku. Koprodukční dokument je dílem České televize, RTVS a KABOS Film & Media, s.r.o. a MEDIA FILM, s.r.o.

režie a kamera: Michael Kaboš // dramaturgie: Josef Albrecht // scénář: Luděk Navara, Ladislav Kudrna, Michal Kaboš // kreativní producentka: Lenka Poláková

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Finále XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 9.10.2024 12:52 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Finále XV. ročníku soutěže Eustory

18. října 2024 proběhne v ostravském Centu PANT slavnostní vyhlášení nejlepších prací soutěže Eustory. Poprvé budou uděleny ceny ve dvou kategoriích: odborná práce a multižánrový projekt.

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT