Studentská minikonference o Tomáši Baťovi ve Zlíně
Ve čtvrtek 20. března 2014 se ve zlínské Baťově vile konala v pořadí devátá a zároveň poslední studentská minikonference. Akci pořádalo Občanské sdružení PANT v rámci projektu Moderní dějiny do škol. Tématem celodenní akce byla postava zlínského podnikatele Tomáše Bati.
Akce se konala v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Osobnost Tomáše Bati nebyla zvolena náhodně. Učitelé a studenti ze zlínského Gymnázia Lesní čtvrť svým kolegům představili zbrusu novou putovní výstavu pro školy Tomáš Baťa – československý selfmademann, na které několik měsíců pracovali ve spolupráci s Občanským sdružením PANT. Vedoucí autorského týmu Jana Pešatová k práci na výstavě řekla: „Výstavě předcházelo dotazování studentů, co by na takové výstavě chtěli vidět, co je zajímá. Výsledkem je dnes 12 výstavních panelů, na kterých se autoři pokusili zachytit aspoň část z nepřeberného množství dokumentů, fotografií, plakátů a dalších svědků doby,"
Minikonference u příležitosti vernisáže výstavy probíhala v reprezentativních prostorách tzv. Baťovy vily, v domě, který pro sebe a svou rodinu postavil světově proslulý zlínský podnikatel. Zpřístupnění těchto unikátních prostor bylo umožněno díky nadaci Tomáše Bati, které velmi děkujeme. Akce se účastnilo více než 40 studentů z Gymnázia Lesní čtvrť, Gymnázia náměstí TGM a Gymnázia Otrokovice.
Minikonferenci zahájila autorka výstavy Jana Pešatová z Gymnázia Lesní čtvrť a předseda Občanského sdružení PANT Petr Pánek, který se ve svém proslovu zamyslel na významem Tomáše Bati doma a ve světě. Svou zdravici a zamyšlení pronesl také ředitel Nadace Tomáše Bati Ing. Pavel Velev. Následovalo poděkování ředitele Gymnázia Lesní čtvrť RNDr. Jana Chudárka.
Před společnou prohlídkou výstavy vystoupil historik a odborný garant výstavy PhDr. Zdeněk Pokluda, který se ve svém příspěvku nazvaném „Co se na výstavní panely nevešlo“ věnoval tématům jak Tomáš Baťa platil daně, soudním sporům po 2. světové válce a podnikání Tomáše Bati juniora. Vrcholem série přednášek byla multimediální projekce RNDr. Petra Novotného z Univerzity Tomáše Bati na téma „FAB – Filmové ateliéry Baťa“. Historik se zaměřil na filmovou produkci zlínských ateliérů. Studenti zhlédli nejen původní záběry Zlína a dobové reklamy, ale také ukázky z klíčových děl československé filmové produkce vznikající právě ve Zlíně do roku 1945.
Druhou částí minikonference byl blok workshopů, které pro studenty připravili pedagogové Gymnázia Lesní čtvrť. Žáci interpretovali dobové texty, citáty a reklamy, zamýšleli se nad osobností Tomáše Bati atd.
Milým a skvělým završením nabitého dne se stala přednáška ředitele Nadace Tomše Bati, který studenty provedl vilou zlínského průmyslníka. Pozorní posluchači byli obeznámeni s dějinami této pozoruhodné stavby a dozvěděli se řadu nevšedních faktů ze života majitele vily, který dobyl svět.
Výstava Tomáš Baťa – československý selfmademan bude do konce školního roku putovat po školách v regionu, od září 2014 bude nabídnuta dalším školám v České republice.
Fotografie
Související články
- Před 120 lety vznikla obuvnická firma Baťa, podnik zanedlouho ‘obouval svět‘ (6.9.2014)
- Studentská konference o exilu a exulantech v Ostravě (8.4.2014)
- Studentská minikonference o Janu Zajícovi v Šumperku (3.3.2014)
- Studentská minikonference "Češi, Němci a Brňané" (10.1.2014)
- Studentská minikonference "Odkaz Pavla Tigrida dnešku" (25.11.2013)
- Studentská minikonference o antisemitismu a holocaustu v Třeboni (1.11.2013)
- Studentská minikonference "Neklidná Plzeň 1953" (2.6.2013)
- Studentská minikonference o "železné oponě" a lágrech v Ostrově nad Ohří (6.3.2013)
- Studentská minikonference o "barácích" undergroundu v Chomutově (22.11.2012)
- Studentská minikonference „Šafrán“ v Uherském Hradišti (9.11.2012)