Studentská minikonference o "barácích" undergroundu v Chomutově
Na chomutovském gymnáziu se ve čtvrtek 15. listopadu 2012 uskutečnila druhá studentská minikonference uspořádaná v rámci projektu Moderní dějiny do škol, podpořeného OPVK ESF. Tématem této minikonference byly osudy undergroundové komunity v Chomutově a na Nové Vísce v době normalizace.
Minikonference se konala v rámci projektu Moderní dějiny do škol, byla organizována Gymnáziem Chomutov ve spolupráci s o. s. PANT.
Akci zahájil chomutovský organizátor, učitel dějepisu, Josef März. Představil program minikonference, kterou kromě domácích studentů navštívili také hostující studenti dalších škol z Chomutova a okolí se svými učiteli. Petr Pánek seznámil přítomné s projektem Moderní dějiny do škol, jehož součástí byla i tato minikonference a Petr Šimíček s Jiřím Sovadinou se krátce zmínili o výukových možnostech vzdělávacího portálu Moderní dějiny.
Samotnou minikonferenci stylově zahájila filmová ukázka z normalizačního propaganistického "Chomutovského týdeníku" a následná interpretace s diskusí. Na ni pak navázala přednáškou "Undergroundová komunita v Chomutově a na Nové Vísce" Markéta Krásová Brožová. Studentům osvětlila rozdíly mezi oficiální a undergroundovou kulturou, styl života v undergroundových komunitách - "barácích", podoby persekuce nezávislé mládeže komunistickou mocí.
Po krátké přestáve na ranní témata navázal učitel Jan Dvořák, který pro zúčastněné studenty připravil pracovní workshop na téma "Složky československého represivního režimu". Ojasnil struktury a způsoby "práce" jednotlivých bezpečnostních složek komunistického státu, jejich vývoj a také prezentoval za pomocí domácích studentů jednotlivé typy uniforem. V následných pracovních dílnách pracovali studenti s dobovými texty. V jedné vedené Josefem Märcem otevřeli téma "Oficiální publicistika a její obraz nepřítele - disentu" a v druhé pod taktovkou Evy Moulisové se věnovali tématu "Undergroundová poezie". Dopolední program uzavřely filmové ukázky z Nové Vísky s následnou diskusí.
Po obědě následoval vrchol minikonference - setkání s pamětníky disentu a undergroundu Petrem Placákem a Danou Němcovou, signatáři Charty 77. Vzpomínali na atmosféru normalizace, studentům popisovali své osobní zkušenosti se Státní bezpečností, policejním dohledem, nesvobodou a šikanou. Rovněž plasticky líčili život v disentu, solidaritu a vzájemnou podporu, zmiňovali mnohé osobnosti samizdatové literatury a undergroundu. Jejich vystoupení a následná debata zanechaly v účastnících silný dojem. Zájemci z řad studentů se mohli účastnit rovněž podvečerní besídky s hosty vzpomínajícími na Barrel House a komunitu na Nové Vísce (Skalákovi, Chnápkovi, Kocour, Němcová, Placák, Lábus, Mrázek...) na evangelické faře.
Přílohy
Stáhněte si sborník, který pro studenty připravili Markéta Brožová, Jan Dvořák, Josef Märc, Eva Moulisová, Monika Stehlíková. Sborník obsahuje studii historika k tématu, řadu pracovních listů pro studenty a fotografie z akce.
Fotografie
Související články
- Z normalizace za svobodou - důvody pro odchod do emigrace (2.1.2015)
- Václav Havel - Hovězí porážka (The Plastic People of The Universe) (2.5.2014)
- Studentská konference o exilu a exulantech v Ostravě (8.4.2014)
- Studentská konference Češi v exilu (27.3.2014)
- Studentská minikonference o Tomáši Baťovi ve Zlíně (27.3.2014)
- Studentská minikonference o Janu Zajícovi v Šumperku (3.3.2014)
- Studentská minikonference "Češi, Němci a Brňané" (10.1.2014)
- Studentská minikonference "Odkaz Pavla Tigrida dnešku" (25.11.2013)
- Studentská minikonference o antisemitismu a holocaustu v Třeboni (1.11.2013)
- The Plastic People of the Universe (25.6.2013)
- Studentská minikonference "Neklidná Plzeň 1953" (2.6.2013)
- Česká beatová generace (máničky a vlasatci) (21.4.2013)
- Studentská konference "Vyhnání – vysídlení – odsun?" měla celorepublikový rozměr (1.4.2013)
- Studentská konference Vyhnání – vysídlení – odsun? (22.3.2013)
- Studentská minikonference o "železné oponě" a lágrech v Ostrově nad Ohří (6.3.2013)
- Studentská minikonference „Šafrán“ v Uherském Hradišti (9.11.2012)