Moderní-Dějiny.cz

Studentská minikonference o antisemitismu a holocaustu v Třeboni

Publikováno: 1.11.2013, Aktualizováno: 28.2.2014 10:29

Ve čtvrtek 31. října 2013 se na třeboňském gymnáziu uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT "Moderní dějiny do škol" studentská minikonference zaměřená na kořeny či podoby antisemitismu a osudy Židů za II. světové války. Nad minikonferencí převzala záštitu Česká komise pro UNESCO.

Studentská minikonference o antisemitismu a holocaustu v Třeboni

Konference se konala v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

Konferenci zahájila ředitelka gymnázia Mgr. Anna Kohoutová, které přivítala účastníky - studenty a učitele ze tří škol (gymnázia v Třeboni, Soběslavi a Českých Budějovic). Poté předseda PANTu Petr Pánek představil projekt Moderní dějiny do škol, v rámci kterého se minikonference uskutečnila. Následovalo tematicky pestré dopoledne - zúčastnění žáci se rozdělili do tří skupin a v průběhu dopoledne absolvovali postupně tři workshopy. Po obědové přestávce minikonference vrcholila setkáním s pamětnicí holocaustu Doris Grozdanovičovou, které vzpomínala na své dětství před válkou, život v terezínském ghettu a také na léta poválečná.

Témata workshopů:
Počátky antisemtitské propagandy v raně novověkém zpravodajství - Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D., Historický ústav FF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Téma holocaustu v české próze - Mgr. Zdeněk Kučera, Gymnázium, Třeboň
Popírání holocaustu - Mgr. Václav Pražák, Gymnázium, Třeboň

Doris Grozdanovičová, rozená Schimmerlingová, se narodila v roce 1926 v Jihlavě a dětství prožila se svým starším bratrem a rodiči v Brně. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava musela opustit nejprve českou a později i židovskou školu. Celá rodina byla postihována dalšími protižidovskými nařízeními, jejichž vyvrcholením byla deportace do Terezína v lednu 1942. Zde se Doris Grozdanovičová dožila osvobození. Po válce vystudovala angličtinu a filozofii a pracovala jako redaktorka v nakladatelství Československý spisovatel v Praze. Dodnes překládá beletrii z angličtiny a němčiny.

Mgr. Václav Pražák vystudoval učitelství pro střední školy v aprobaci dějepis – německý jazyk na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V současné době vyučuje na třeboňském gymnáziu a současně externě spolupracuje s Historickým ústavem a Ústavem archivnictví a pomocných věd historických Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Č eských Budějovicích. Badatelsky se zabývá dějinami vrchnostenské právy a sociálními dějinami společnosti v raném novověku, dějinami Židů a dějinami autoritativních režimů v meziválečném období.

Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D. se narodila 10. září 1979. V letech 1999 - 2005 vystudovala na F ilozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obory historie, germanistika a dějiny umění. Poté absolvovala doktorské studium oboru České dějiny na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zakončila ho disertační prací o obrazu Polska, Litvy a Ruska v raně novověkých novinách a letácích. V současnosti dále působí na Historickém ústavu Jihočeské univerzity a zabývá se kulturními kontakty mezi českými zeměmi a jejich sousedy v pozdním středověku a raném novověku.

Mgr. Zdeněk Kučera vystudoval učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a na Pedagogické fakultě UK v Praze (obory český jazyk a literatura, ruský jazyk, občanská výchova - základy společenských věd), na Zdravotně sociální fakultě JU v Českých Budějovicích speciální pedagogiku a etopedii. Od roku 1989 vyučuje na třeboňském gymnáziu převážně český jazyk a základy společenských věd.

Přílohy

pdf
KONFERENČNÍ SBORNÍK

Stáhněte si borník pro účastníky konference. Najdete zde texty, pracovní listy k workshopům a další materiály k tématu.  

Typ souboru: *.pdf | Velikost: 0,90 MB
Pro přístup k souboru musíte být přihlášen.

Fotografie

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

8.4.

Studentská konference o exilu a exulantech v Ostravě

Pod názvem "Češi v exilu" se na Gymnáziu Olgy Havlové v Ostravě-Porubě konal ve dnech 2.-3. dubna 2014 již IX....
27.3.

Studentská konference Češi v exilu

Občanské sdružení PANT ve spolupráci s Gymnáziem Olgy Havlové pořádá již IX. ročník středoškolské studentské k...
27.3.

Studentská minikonference o Tomáši Baťovi ve Zlíně

Ve čtvrtek 20. března 2014 se ve zlínské Baťově vile konala v pořadí devátá a zároveň poslední  studentská min...
3.3.

Studentská minikonference o Janu Zajícovi v Šumperku

Ve čtvrtek 27. února 2014 se na Gymnáziu v Šumperku uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT "Mod...
10.1.

Studentská minikonference "Češi, Němci a Brňané"

Ve čtvrtek 9. ledna 2014 se na Gymnáziu Slovanské náměstí v Brně uskutečnila v rámci projektu Občanského sdruž...
25.11.

Studentská minikonference "Odkaz Pavla Tigrida dnešku"

Ve čtvrtek 21. listopadu 2013 se na Jazykovém gymnáziu Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě uskutečnila v rámci proj...
2.6.

Studentská minikonference "Neklidná Plzeň 1953"

Ve čtvrtek 30. května 2013 se na plzeňském gymnáziu (Mikulášské náměstí) uskutečnila studentská minikonference...
6.3.

Studentská minikonference o "železné oponě" a lágrech v Ostrově nad Ohří

Na gymnáziu v Ostrově nad Ohří se ve čtvrtek 28. února 2013 uskutečnila třetí studentská minikonference uspořá...
22.11.

Studentská minikonference o "barácích" undergroundu v Chomutově

Na chomutovském gymnáziu se ve čtvrtek 15. listopadu 2012 uskutečnila druhá studentská minikonference uspořáda...
9.11.

Studentská minikonference „Šafrán“ v Uherském Hradišti

1. listopadu 2012 se v Uherském Hradišti konala první minikonference projektu Moderní dějiny do škol. O její a...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT