Studentská minikonference o antisemitismu a holocaustu v Třeboni
Ve čtvrtek 31. října 2013 se na třeboňském gymnáziu uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT "Moderní dějiny do škol" studentská minikonference zaměřená na kořeny či podoby antisemitismu a osudy Židů za II. světové války. Nad minikonferencí převzala záštitu Česká komise pro UNESCO.
Konference se konala v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Konferenci zahájila ředitelka gymnázia Mgr. Anna Kohoutová, které přivítala účastníky - studenty a učitele ze tří škol (gymnázia v Třeboni, Soběslavi a Českých Budějovic). Poté předseda PANTu Petr Pánek představil projekt Moderní dějiny do škol, v rámci kterého se minikonference uskutečnila. Následovalo tematicky pestré dopoledne - zúčastnění žáci se rozdělili do tří skupin a v průběhu dopoledne absolvovali postupně tři workshopy. Po obědové přestávce minikonference vrcholila setkáním s pamětnicí holocaustu Doris Grozdanovičovou, které vzpomínala na své dětství před válkou, život v terezínském ghettu a také na léta poválečná.
Témata workshopů:
Počátky antisemtitské propagandy v raně novověkém zpravodajství - Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D., Historický ústav FF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
Téma holocaustu v české próze - Mgr. Zdeněk Kučera, Gymnázium, Třeboň
Popírání holocaustu - Mgr. Václav Pražák, Gymnázium, Třeboň
Doris Grozdanovičová, rozená Schimmerlingová, se narodila v roce 1926 v Jihlavě a dětství prožila se svým starším bratrem a rodiči v Brně. Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava musela opustit nejprve českou a později i židovskou školu. Celá rodina byla postihována dalšími protižidovskými nařízeními, jejichž vyvrcholením byla deportace do Terezína v lednu 1942. Zde se Doris Grozdanovičová dožila osvobození. Po válce vystudovala angličtinu a filozofii a pracovala jako redaktorka v nakladatelství Československý spisovatel v Praze. Dodnes překládá beletrii z angličtiny a němčiny.
Mgr. Václav Pražák vystudoval učitelství pro střední školy v aprobaci dějepis – německý jazyk na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V současné době vyučuje na třeboňském gymnáziu a současně externě spolupracuje s Historickým ústavem a Ústavem archivnictví a pomocných věd historických Filozofické fakulty Jihočeské univerzity v Č eských Budějovicích. Badatelsky se zabývá dějinami vrchnostenské právy a sociálními dějinami společnosti v raném novověku, dějinami Židů a dějinami autoritativních režimů v meziválečném období.
Mgr. Kateřina Pražáková, Ph.D. se narodila 10. září 1979. V letech 1999 - 2005 vystudovala na F ilozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně obory historie, germanistika a dějiny umění. Poté absolvovala doktorské studium oboru České dějiny na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Zakončila ho disertační prací o obrazu Polska, Litvy a Ruska v raně novověkých novinách a letácích. V současnosti dále působí na Historickém ústavu Jihočeské univerzity a zabývá se kulturními kontakty mezi českými zeměmi a jejich sousedy v pozdním středověku a raném novověku.
Mgr. Zdeněk Kučera vystudoval učitelství všeobecně vzdělávacích předmětů na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a na Pedagogické fakultě UK v Praze (obory český jazyk a literatura, ruský jazyk, občanská výchova - základy společenských věd), na Zdravotně sociální fakultě JU v Českých Budějovicích speciální pedagogiku a etopedii. Od roku 1989 vyučuje na třeboňském gymnáziu převážně český jazyk a základy společenských věd.
Přílohy
Stáhněte si borník pro účastníky konference. Najdete zde texty, pracovní listy k workshopům a další materiály k tématu.
Fotografie
Související články
- Studentská konference o exilu a exulantech v Ostravě (8.4.2014)
- Studentská konference Češi v exilu (27.3.2014)
- Studentská minikonference o Tomáši Baťovi ve Zlíně (27.3.2014)
- Studentská minikonference o Janu Zajícovi v Šumperku (3.3.2014)
- Studentská minikonference "Češi, Němci a Brňané" (10.1.2014)
- Studentská minikonference "Odkaz Pavla Tigrida dnešku" (25.11.2013)
- Studentská minikonference "Neklidná Plzeň 1953" (2.6.2013)
- Studentská minikonference o "železné oponě" a lágrech v Ostrově nad Ohří (6.3.2013)
- Studentská minikonference o "barácích" undergroundu v Chomutově (22.11.2012)
- Studentská minikonference „Šafrán“ v Uherském Hradišti (9.11.2012)