Studentská minikonference "Češi, Němci a Brňané"
Ve čtvrtek 9. ledna 2014 se na Gymnáziu Slovanské náměstí v Brně uskutečnila v rámci projektu Občanského sdružení PANT "Moderní dějiny do škol" studentská minikonference o příčinách, průběhu a tragických důsledcích poválečného vyhnání německých obyvatel z Brna.
Konference se konala v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.
Konferenci zahájila ředitelka gymnázia Mgr. Ilona Kopecká, které přivítala účastníky - studenty a učitele z pořádajícího gymnázia a z Gymnázia v Jihlavě. Poté předseda PANTu Petr Pánek představil projekt Moderní dějiny do škol, v rámci kterého se minikonference uskutečnila, a Petr Šimíček vzdělávací portál Moderní dějiny.cz.
Ve vstupní historické přednášce Mgr. Tomáš Dvořák, Ph.D. z historického ústavu FF Masarykovy Univerzity rekapituloval události poválečného vyhnání německých obyvatel z Brna, které zasadil do širšího historického kontextu. Zaměřil se na příčiny, průběh a tragické důsledky vyhnání. Především líčil události 29.-31. května 1945, pohořelický pochod Němců z Brna, násilnosti, epidemie či problém vysídlenců v Rakousku. Zároveň studentům poodhalil stále trvající protichůdné či krajní historické interpretace tehdejších událostí - od zlehčování tehdejších zločinů na straně jedné, až po nekritické zveličování počtu obětí na straně druhé.
Po krátké přestávce následovalo tematicky pestré dopoledne - zúčastnění žáci se rozdělili do tří skupin a v průběhu dopoledne absolvovali postupně tři workshopy, v nichž se seznámili s dobovými prameny a pod vedením zkušených středoškolských a vysokoškolských učitelů je interpretovali. Témata jednotlivých workshopů:
I. Přemysl Pitter, jeho aktivity a svědectví - PhDr. Adam Rychtecký (Gymnázium Slovanské náměstí)
II. Brněnské vyhnání - Mgr. Tomáš Dvořák, Ph.D. (Historický ústav FFMU)
III. Divoký odsun a poválečné násilí - PhDr. Jiří Sovadina (Občanské sdružení PANT)
V odpoledním závěrečném shrnujícím přehledu Mgr. Tomáš Dvořák, Ph.D. z historického ústavu FF Masarykovy Univerzity shrnul jednotlivé typy a soubory pramenů, které mají dnes historici k tématu vyhnání brněnských Němců k dispozici. Zmiňoval až podezřelé mlčení kronik k této události. Věnoval se také problematice dnešního obrazu těchto historických událostí ve světle formování a deformování kolektivní paměti.
Přílohy
Fotografie
Související články
- Studentská konference o exilu a exulantech v Ostravě (8.4.2014)
- Studentská konference Češi v exilu (27.3.2014)
- Studentská minikonference o Tomáši Baťovi ve Zlíně (27.3.2014)
- Studentská minikonference o Janu Zajícovi v Šumperku (3.3.2014)
- Studentská minikonference "Odkaz Pavla Tigrida dnešku" (25.11.2013)
- Studentská minikonference o antisemitismu a holocaustu v Třeboni (1.11.2013)
- Studentská minikonference "Neklidná Plzeň 1953" (2.6.2013)
- Studentská minikonference o "železné oponě" a lágrech v Ostrově nad Ohří (6.3.2013)
- Studentská minikonference o "barácích" undergroundu v Chomutově (22.11.2012)
- Studentská minikonference „Šafrán“ v Uherském Hradišti (9.11.2012)