
Střední Evropa - dějiny sousedů
Nová středoevropská rubrika na portále MD je součástí širší spolupráce v rámci dvou společných projektů jednotlivých visegrádských zemí, jejichž smyslem je poznání dějin našich sousedů, proměn vzájemných vztahů v minulosti a především poznání metod a možností výuky moderních dějin v zemích visegrádské skupiny.
První projekt podpořený Visegrádským fondem je zacílen na celý visegrádský prostor a nazvali jsme jej Dějiny sousedů aneb vlastní cestou společnými křižovatkami. Jeho obsah jsme s našimi partnery předběžně strukturovali do těchto tematických celků:
I. ROZPAD RAKOUSKO - UHERSKÉ MONARCHIE A NOVÉ POLITICKÉ USPOŘÁDÁNÍ STŘEDOEVROPSKÉHO PROSTORU
a, popis příčin a důsledků rozpadu monarchie z pohledu jednotlivých národů (Češi, Slováci, Poláci, Maďaři)
b, problematika definování státních hranic ve středoevropském prostoru
II. NEJVÝZNAMNĚJŠÍ ODBOJOVÉ AKCE V ZEMÍCH V4 V OBDOBÍ II. SVĚTOVÉ VÁLKY
(České květnov é povstání v roce 1945, Slovenské národní povstání, povstání ve varšavském ghettu, Varšavské povstání)
III. KRIZE KOMUNISTICKÝCH REŽIMŮ V ZEMÍCH V4 A JEJICH VYÚSTĚNÍ
(důsledky měnové reformy v ČSR, dělnické bouře a revolta v Poznaňi, Maďarské události roku 1956)
Výsledkem společného úsilí historiků, pedagogů a politologů ze všech zúčastněných zemí budou moderní, atraktivní a lehce dostupné materiály pro výuku - nová rubrika na portále MD (texty ve čtyřech jazycích) dostupná také z adresy www.modern-history.eu. Dále pak výukové DVD, shrnující po čase obsah této rubriky, společná konference zúčastněných partnerů z jednotlivých zemí. Konkrétními výsledky budou historické studie, politologické studie, kolekce pramenů, výukové prezentace a metodické náměty jak s tématem pracovat ve škole z pohledu metodiků V4, archivní filmové záběry atd.
Druhou paralelní součástí širší spolupráce bude polsko-český projekt, podpořený Ministerstvem zahraničí ČR v rámci Česko-polského fóra, jehož smyslem je poznání proměn českých a polských vztahů k Rusku v novodobých dějinách.
Motto: Jsme sousedé, máme podobné historické zkušenosti, podobný vývoj po roce 1989, a přesto mladí svého blízkého souseda neznají, nechápou ho, často nerozumí ani jeho řeči. Přitom existuje řada zcela zřejmých a zásadních pojítek mezi oběma zeměmi. Mnohé z nich se vztahují k moderním dějinám, k cestě do svobodné Evropy, ale také k zahraničním vztahům či konfrontacím s Ruskem.
Společný projekt českých a polských histooriků, pedagogů i politologů si klade za cíl přispět ke sblížení mladých lidí na české a polské straně prostřednictvím jejich seznámení se společnými milníky novodobé historie obou zemí a pochopením jejich významu v současné zahraniční politice. Cílem jsou rovněž úvahy o smyslu společné cesty do demokratické Evropy (především EU, ale také NATO), o společných rizicích, které mohou v současnosti a zejména v budoucnu klíčové pilíře naší demokracie a svobody ohrožovat. Těmi jsou zejména zřejmé vlivové politické i hospodářské zájmy velmocí ve středoevropském regionu. Zaměříme se především na pozici a roli Ruska (SSSR), se kterým Čechy a Poláky pojí v novodobé historii zásadní setkávání, střety a konflikty. Ty však byly v obou zemích nezřídka skrývány pod pláštěm pevného spojenectví s „velkým bratrem“. V klíčových okamžicích se ale přátelství proměňovalo v diktát a v našich národech zůstalo mnoho hořkosti. Cílem společného projektu je historické, výukové a politologické zpracování těchto témat - formou, která je srozumitelná mladým lidem.
Jednotlivá témata vybíráme ve spolupráci s českými i polskými historiky a politology, kteří zpracují teoretickou část (krátké historické a politologické studie), samotné výukové materiály pak z těchto studií zpracují metodici a praktičtí učitelé dějepisu ve spolupráci s partnery. Stávající tematické okruhy:
- rozdílné zkušenosti s Ruskem v 19. století
- vztah Poláků a Čechů ke komunistické straně
- traumatické zkušenosti Čechů a Poláků s velmocenskými ambicemi SSSR - Češi v roce 1968 / Poláci po Katyni
- únosy občanů z obou zemí po válce do SSSR
- satelitní stát - charakteristika, fáze utváření
Ve spolupráci s polskými partnery chceme vytvořit moderní, atraktivní a lehce dostupné materiály pro výuku (studie, prezentace, prameny, filmové dokumenty atd.), zprostředkovat kontakt mezi středními školami na české a polské straně a umožnit pedagogům vzájemné předávání informací o způsobu a obsahu výuky. Materiály vytvořené tímto projektem umožní v jeho další fázi (pokračování v roce 2012) vzájemné setkávání zúčastněných škol a realizaci výměnných programů.
Přehledným výsledkem našeho snažení bude v první fázi soubor odborně zpracovaných výukových setů a popularizačních článků na našem webovém portále, vytvoří se tak prostor pro aktivní zapojení žáků a učitelů z obou zemí. Na konec roku 2011 připravujeme workshop zástupců zúčastněných škol z české a polské strany a odborníků v rámci mezinárodní konference zaměřené na výuku soudobých dějin v Ostravě.
Diskuse
Střední Evropa - dějiny sousedů
Krásná knížka k tématu https://www.luxor.cz/v/1819066/evropske-dejiny-evropy-1a-2...