Moderní-Dějiny.cz

Stefan Zweig – protižidovské zákony zasáhly do osudu mé matky

Publikováno: 4.5.2014, Aktualizováno: 7.5.2014 09:36

Přinášíme vám ukázku z knihy Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor líčí, jak „árijské zákony“ postihovaly jeho čtyřiaosmdesátiletou matku, nemohla si na procházce ani odpočinout na lavičce, neboť to bylo Židům zapovězeno. Ani martčina smrt nebyla ušetřena absurdní situace vyplývající z Norimberských zákonů.

Stefan Zweig – protižidovské zákony zasáhly do osudu mé matky

Tento materiál vznikl v rámci projektu „Moderní dějiny do škol“, který je financován z prostředků ESF a státního rozpočtu ČR.

I tyto dny, kdy se z mé vlasti denně ozývalo volání o pomoc, kdy se vědělo, že nejbližší přátelé jsou odvlékáni, mučeni, ponižováni, a kdy se lidé bezmocně chvěli o každého, koho milovali, patří k nejstrašnějším v mém životě. A nestydím se říci – tak se zvrhlo naše srdce –, že jsem se nelekl, nenaříkal, když přišla zpráva o smrti mé staré matky, kterou jsme nechali ve Vídni, nýbrž že jsem dokonce naopak pocítil jakési uklidnění, že je veškerého utrpení a nebezpečí ušetřena. Čtyřiaosmdesátiletá, téměř úplně hluchá, vlastnila byt v našem rodinném domě, a tudíž prozatím nesměla být ani podle nových „árijských zákonů“ vystěhována, a my jsme doufali, že ji po nějakém čase přece jenom dostaneme do ciziny. Tvrdě ji postihlo hned jedno z prvních vídeňských nařízení. Ve čtyřiaosmdesáti letech jí už nohy nesloužily, a když šla na svou malou denní procházku, byla zvyklá po pěti, deseti minutách namáhavé chůze si odpočinout na některé lavičce v Ringstrasse nebo v parku. Ještě nebyl Hitler pánem města ani osm dnů, a už vyšel ten nelidský příkaz, že Židé si nesmějí sedat na lavičky – jeden z oněch zákonů, které zřejmě vymysleli výlučně k sadistickému účelu zlovolného trýznění. Neboť oloupit Židy, to ještě mělo logiku a jakýsi pochopitelný smysl, protože z loupežného výtěžku továren, zařízení bytů, vil a uvolněnými místy mohli nasytit své lidi, odměnit staré nohsledy; koneckonců Göringova obrazárna vděčí za svou nádheru hlavně této velkoryse vykonávané praxi. Ale bránit staré ženě nebo vyčerpanému starci, aby na pár minut usedli na lavičku, nabrali dech, to bylo vyhrazeno dvacátému století a muži, kterého v té době zbožňovaly miliony jako největšího současníka.
Naštěstí nemusela moje matka takové surovosti a ponížení snášet dlouho. Zemřela několik měsíců po obsazení Vídně a já nemohu jinak než zachytit epizodu, jež byla spojena s její smrtí; zaznamenávat právě tyto jednotlivosti zdá se mi důležité pro dobu nadcházející, která takové věci jistě bude považovat za nemožné. Čtyřiaosmdesátiletá žena ráno náhle upadla do bezvědomí. Přivolaný lékař ihned prohlásil, že noc sotva přežije, a objednal k její smrtelné posteli ošetřovatelku, ženu asi čtyřicetiletou. Ani můj bratr, ani já, její jediné děti, jsme nebyli po ruce a nemohli pochopitelně přijet, protože i návrat ke smrtelnému lůžku matky považovali zástupci německé kultury za zločin. Tak se uvolil náš bratranec strávit večer v bytě, aby alespoň někdo z rodiny byl přítomen jejímu umírání. Tento bratranec byl tehdy muž asi šedesátiletý, sám už ne zcela zdráv a o rok později skutečně také zemřel. Právě když se chystal, že si ve vedlejším pokoji rozestele postel, objevila se pečovatelka – k její cti budiž řečeno, že dosti stydlivě – a prohlásila, že bohužel podle nových nacionálněsocialistických zákonů není možno, aby u umírající zůstala přes noc. Můj bratranec je Žid a ona jako žena pod padesát se nesmí, ani u umírající, současně s ním zdržovat pod jednou střechou; vždyť podle Streichera musí být první myšlenkou Žida, aby ji rasově zneuctil, řekla, že jí je takový předpis samozřejmě strašlivě trapný, ale je nucena se těmito zákony řídit. A tak musel můj šedesátiletý bratranec, jen aby ošetřovatelka mohla zůstat u mé umírající matky, večer opustit dům; snad bude nyní pochopeno, jak, jsem jí přál, že nadále nemusela mezi takovými lidmi žít.

ZWEIG, Stefan: Svět včerejška: (vzpomínky jednoho Evropana). V Sumbalonu vyd. 1. Vysoké Mýto: Sumbalon, 2013, s. 409-410. ISBN 978-80-905303-1-7.

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

1.2.

Film: Eva Erbenová – z Terezína do Izraele

Eva Erbenová v krátkém dokumentu vzpomíná na osud svůj a své rodiny především ve válečných letech. Líčí pobyt ...
30.7.

Bída židovských ghett a realita lazaretních vlaků ve vzpomínce Stefana Zweiga

Přečtěte si ukázku z knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor popisuje, jak na obsaze...
14.7.

Postoj intelektuála ve válce

V textu najdete ukázku z knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor v textu líčí rozdíl...
12.7.

Stefan Zweig - Cesta do Nového Ruska (1928)

V textu přinášíme ukázku z knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga "Svět včerejška", z kapitoly Západ slun...
10.5.

Stefan Zweig o Anglii ve stínu Mnichovské dohody

V textu přinášíme ukázku z vynikající knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor líčí a...
4.5.

Stefan Zweig o židovství, protižidovských opatřeních a osudu židovského národa

V textu najdete ukázku z knihy rakouského spisovatele Stefana Zweiga Svět včerejška. Autor vzpomíná na své roz...
21.8.

Jan Werich o antisemitismu na výstavě Millenium Judaicum Bohemicum

Výstižně a na svou dobu velmi otevřeně popsal Jan Werich svůj postoj k antisemitům. "Antisemita je v podstatě ...
24.5.

Antisemitismus v dějinách - pracovní list

Ačkoliv ústřední událostí 20. století je v souvislosti s Židy šoa, je třeba věnovat pozornost i jiným tématům,...
22.5.

Židovská otázka - antisemitský pamflet mladočecha Březnovského

Nabízíme Vám kvalitní digitalizovanou kopii nenávistného antisemitského pamfletu poslance zemského sněmu za Ná...
1.5.

Nacistická antisemitská čítanka Der Giftpilz

Pracovní listy s ukázkami z nacistické antisemitské čítanky pro německé školáky vydané v roce 1938 nakladatels...
6.3.

"Zrcadlo Židů" - antisemitská kniha Karla Rélinka

Antisemitismus má v českém propstředí a české literatuře bohužel dlouhou tradici a mnoho konkrétních podob. Je...
12.1.

Antisemitismus v dějinách

Výuková prezentace se věnuje fenoménu antisemitismu: v úvodu je antisemitismus definován, následují jeho jedno...
22.6.

Interpretace antisemitských karikatur

Pracovní list je zacílen na fenomén státem řízeného „brainwashingu“ – antisemitské výchova a převýchovy v naci...
10.6.

"Slezské jařmo" - antisemitská interpretace Bezručových básní

Nabízíme vám k nahlédnutí a prostudování "album čtyřiceti obrazů" k básním Petra Bezruče "Slezské jařmo" z rok...
28.2.

Antisemitismus druhé republiky v českém denním tisku

Článek se věnuje vybraným druhorepublikovým periodikům a jejich vztahu k antisemitismu, resp. k Židům. Načrtnu...
Více souvisejících...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT