Stalinův pomník
Stalinův pomník v Praze bylo největší skupinové sousoší v Evropě, postavené na počest sovětského vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina za kultu osobnosti v 50. letech 20. století.
Reportáž TV NOVA o stavbě pomníku si můžete prohlédnout ZDE
Vznik pomníku
Stavba byla zahájena 22. prosince 1949 za účasti Antonína Zápotockého. Vlastní práce na sousoší začala ale až v únoru 1952 a celé pak bylo odhaleno 1. května roku 1955 pod heslem „Svému osvoboditeli – československý lid“.
Sochařem byl Otakar Švec, který však před odhalením díla spáchal sebevraždu, architektem pak Jiří Štursa. Projekt umístil pomník na dobře viditelné místo nad letenské vyústění Čechova mostu. Byl ztvárněn jako řada za sebou stojících postav v čele s Josifem Stalinem; za ním stáli zástupci všech společenských tříd. Po jeho levé ruce stáli zástupci sovětského lidu (dělník, vědec, kolchoznice a rudoarmějec) a po jeho pravé ruce pak zástupci lidu českého (dělník, rolnice, novátor a vojín).[1]
Pomník stál na rozsáhlé železobetonové konstrukci o výšce 15 metrů, zapuštěné do letenského svahu. Vlastní sousoší mělo rozměry: 15,5 m výšky, 12 m šířky a 22 m délky. V základech (7 metrů pod horní hranou podstavce) je zabudováno třiadvacet základních kamenů z nejrůznějších míst republiky (například část ze základů Staroměstské radnice, čedič z Řípu, onyx z Inovce, kámen z Ležáků a také část nejstarší slovanské baziliky z Velehradu). Náklady na stavbu tohoto monumentu byly 140 miliónů tehdejších korun, spotřebováno bylo 17 tisíc tun materiálu.
Likvidace pomníku
Stalin ani Gottwald se odhalení pomníku již nedožili. Ani kamennému „osvoboditeli“ však nemělo být dopřáno shlížet na Prahu na věčné časy. Po vystoupení Stalinova nástupce N. S. Chruščova, který přišel s otevřenou kritikou stalinské éry a odsoudil tzv. Stalinův kult osobnosti, byli nuceni i komunisté v ČSR pomník zlikvidovat. Konečné rozhodnutí znělo monument nerozebrat (kvůli vysokým finančním nákladům), ale zbourat. Stalo se tomu tak v listopadu roku 1962. Destrukční práce si vyžádaly 4,5 milionu korun, dlažební kostky a nepoužitelný materiál byl odvezen do slepého ramene Vltavy u Rohanského ostrova (některé kousky však dodnes zdobí sbírky kuriozit mnoha Pražanů). Svoji funkci tak plnil jen pouhých sedm let. Odstřelován byl několik dní; celá akce byla přísně střežena, bylo zakázáno oblast fotografovat.
Pořad České televize Osudové okamžiky pojednávající o složité likvidaci Stalinova pomníku si můžete prohlédnout ZDE
Díl historie.cs pojednává o Stalinově kultu osobnosti
Text byl převzat z Wikipedie
Související články
- J. Stalin - Projev na První všesvazové poradě stachanovců (26.12.2013)
- Stalinismus (1.6.2013)
- Stalinova smrt v mimořádném vydání Vlasty (13.9.2012)
- Proměny sovětských režimů - stalinismus a neostalinismus (20.11.2009)