Moderní-Dějiny.cz

Stáhněte si knihu "Sedláci na studijním zájezdu"

Publikováno: 26.2.2020, Aktualizováno: 26.2.2020 13:42
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Text, jehož autorem je Teofil Kurczak, vznikl v rámci projektu „První zájezd polských sedláků do Čech a na Moravu v roce 1908 – publikace cestopisu v polském a českém jazyce“, realizovaného v rámci veřejného úkolu „Česko-polské fórum pro sbližování společenství, prohloubení spolupráce a dobrého sousedství 2019“.

Stáhněte si knihu "Sedláci na studijním zájezdu"

Materiál publikovala „Karta“.

Vybral a k tisku připravil: Jakub Jakubaszek

Z polského jazyka přeložila: Hanna Marciniak

Knihu ve formátu Pdf si můžete stáhnout ZDE

9. červen 1908: 42 sedláků z území Polského království vyrazí vlakem do Čech a na Moravu. Primárně míří do Prahy na impozantní průmyslovou výstavu pořádanou v rámci oslav 60. výročí korunovace Františka Josefa. Podívají se však i na český a moravský venkov. Na cestách nejen čelí civilizačním rozdílům, ale také získávají nové organizační dovednosti.

Teofil Kurczak (1877–1962) – rolník, filantrop, v období Druhé Polské republiky poslanec Poslanecké sněmovny za lidovecké strany PSL Wyzwolenie a PSL Piast (1919–22). Společenským původem sedlák, většinu svého života prožil v obci Ostrów u Łowicze, kde řídil statek s desetihektarovými pozemky. Vychodil tři třídy obecné školy, jinak se vzdělával na vlastní pěst. Před první světovou válkou spolupracoval s komunitou pokrokových varšavských intelektuálů, publikoval v časopisech „Zorza“, „Zaranie“ a „Siewba“. V souvislosti s podporou školní stávky byl v roce 1907 zatčen a vězněn ve varšavské Cytadele, následně donucen k exilu z Polského království do Haliče. Po návratu se podílel na vzniku Łowického sdružení rolníků (1909) a hasičského sboru v mazovském Ostrowě (1910).

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT