Moderní-Dějiny.cz

Spolužáci, 2003-2005

Publikováno: 21.6.2010, Aktualizováno: 28.3.2012 21:12
Rubrika(y): Doporučujeme
Autor:

Seznamte se s ojedinělým projektem Gymnázia na Mikulášském náměstí v Plzni. Studenti literárního semináře mapovali životní osudy židovských studentů jejich školy. Dokument, který tak vznikl, si můžete prohlédnout na českých stránkách jeruzalémského památníku Jad Vašem.

Spolužáci, 2003-2005

Projekt Spolužáci vznikl v roce 2003 jako součást literárního semináře. Studenti Ilona Dvořáková, Jan Jáchim, Kristýna Homolová a Aleš Turnovec se v průběhu dvou let snažili vypátrat osudy bývalých studentů naší školy, kteří byli v době nacistické okupace postiženi norimberskými zákony. Mezi první zdroje informací patřily školní almanachy, třídní výkazy, archivní materiály o životě židovské komunity v předválečné Plzni, a především svědectví bývalých spolužáků z gymnázia. Nakonec se podařilo navázat kontakt s některými přeživšími nebo s jejich potomky.

 
Osudy bývalých studentů byly různorodé a velmi názorně ilustrují různé varianty nacistického „konečného řešení“. Pět z nich zahynulo – stopy Hany Fantové končí v březnu 1943 v ghettu ve východopolské Izbici, pravděpodobně byla zavražděna v Sobiboru, stejně jako Hana Porgesová. Emil Ehrlich byl v květnu 1943 transportován do tzv. terezínského rodinného tábora v Osvětimi Birkenau a zemřel v plynové komoře. Jiří Stein byl pravděpodobně spolu s takřka celým transportem ze září 1943 zastřelen u estonského města Raasiku. Jiří Schanzer se aktivně účastnil odboje, v roce 1940 byl zatčen a odvezen do Dachau. Jeho stopa končí na jaře 1945 – zahynul pravděpodobně na některém z pochodů smrti.
 
Ostatní přežili: Eva Brummelová odjela v červenci 1939 s jedním z „kindertransportů“ Nicholase Wintona do Velké Británie, Hanuš Löw uprchl z jednoho z vedlejších osvětimských táborů a připojil se ke Svobodově armádě a v roce 1948 emigroval do Chile. Egon Löbner odešel už v roce 1945 do USA, kde dlouhá léta působil jako významný fyzik a diplomat. Tři další studenti pocházeli z položidovských rodin – válku strávili v pracovním táboře v Postoloprtech.
 
V říjnu 2004 byly na gymnáziu odhaleny pamětní desky připomínající tragický osud pěti zavražděných studentů. Velkou podporu nám poskytl Památník Terezín, který umožnil studentům svůj projekt prezentovat na seminářích pořádaných pro učitele, a především Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze a občanské sdružení Zapomenutí.
 
 
Kontaktujte autorku projektu "Spolužáci" Moniku Stehlíkovou: mystehlici@seznam.cz
 
Jad Vašem

Související články

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Související články

5.12.

Jak učit o holokaustu

Dovolujeme si vám nabídnout bohatý materiál s tematikou šoa, jehož smyslem je napomoci učitelům ve výuce kompl...
6.8.

Památník obětí a hrdinů holocaustu Jad Vašem v Jeruzalémě

Jad Vašem je zřejmě nejznámějším, nejrozsáhlejším a svou činností i významem nejvýznamnějším památníkem obětí ...
21.6.

Jaké je umění o holocaustu?

Jeruzalémský památník holocaustu Jad Vašem připravil pro české studenty pracovní list na téma: umění o holocau...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Aktualizováno: 8.4.2024 14:02 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Přihlaste se do XV. ročníku soutěže Eustory

Milí studenti, učitelé, tutoři, oficiálně vyhlašujeme již XV. ročník soutěže Eustory. Téma letošního ročníku: “Malé a velké dějiny 20. století”. Zajímá nás, jak “velké”, oficiální dějiny vstoupily do osudů jednotlivých konkrétních...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT