Moderní-Dějiny.cz

Soutěžte o knihu Stalin a Evropa

Publikováno: 30.5.2019, Aktualizováno: 28.8.2019 11:16
Rubrika(y): Aktuality
Autor: (red)

Vážení soutěživí čtenáři, redakce portálu Moderní dějiny.cz pro Vás připravila populární vědomostní soutěž. Otázku jsme vybrali z knihy Timothy Snydera a Raye Brandona: "Stalin a Evropa". Pro zájemce o historii, učitele a jejich studenty ji do soutěže poskytla Edice Moderní dějiny.

Soutěžte o knihu Stalin a Evropa

Studie významných historiků a historiček, které v této knize shromáždili Timothy Snyder a Ray Brandon, přibližují různé etapy cesty, kterou Sovětský svaz za vlády Josifa Stalina prošel. Nejprve se diktátor snažil připodobnit zaostalou sovětskou říši Evropě – například za cenu obrovských obětí během několika let odnaučit miliony Kazachů kočovat a přimět je k usedlému životu. Po vítězství v kruté válce s Hitlerem Stalin usiloval podmanit si tu část Evropy, kam dorazila sovětská vojska, a připodobnit ji sovětské říši.
 
Sovětský svaz býval největším státem na světě, jeho represivní moc a strašné ambice byly nejzřetelněji realizovány v Evropě. Pod vedením Josifa Stalina v letech 1928 až 1953 Sovětský svaz transformoval nejprve sám sebe a pak všechny evropské země, se kterými přišel do kontaktu.
 
Tato kniha přibližuje všechny podstatné momenty setkání Stalina s Evropou: pokus o vytvoření evropského státu pomocí urychlení evropského modelu průmyslového rozvoje v SSSR; masové vraždy jako „prevence“ při očekávání války proti evropským mocnostem; skutečný kontakt s největší silou Evropy – nacistickým Německem, nejprve z pozice spojence a následně jako nepřítel; čtyři roky války hlavně na sovětském území, které společně s holocaustem přinesly miliony mrtvých; a konečně znovuobnovení sovětského systému, nejen na předválečném území SSSR, ale také na západní Ukrajině, v západním Bělorusku, v pobaltských státech, Polsku, Československu, Rumunsku, Maďarsku, Bulharsku a východním Německu.
 
Timothy Snyder je americký historik, spisovatel, literární kritik a profesor na Yaleově univerzitě. Věnuje se dějinám střední a východní Evropy, zaměřuje se na holocaust. Vystudoval Oxfordskou univerzitu a Brownovu univerzitu.
Ray Brandon
je překladatel na volné noze, historik a badatel žijící v Berlíně. Jako redaktor Frankfurter Allgemeine Zeitung žil a pracoval na Ukrajině a v Polsku.
 
Nakladatel: Past production s.r.o. / Edice Moderní dějiny
ISBN 978-80-906778-5-2
Z anglického originálu Stalin and Europe: Imitation and Domination, 19281953
Překlad: Petruška Šustrová
Popis: brožovaná, 335 stran
Rok vydání: 2019

Knihu si můžete koupit ZDE




KOUPÍ KNIHY PODPOŘÍTE 30% JEJÍ CENY ČINNOST SPOLKU PANT

Odpovězte na soutěžní otázku a doufejte, že budete vylosováni jako jeden ze tří výherců, kterému bude zaslána kniha "Stalin a Evropa". Soutěžit můžete až do 30. června 2019.

Soutěžní otázka:
Masový hladomor začal v SSSR v ...
(doplňte správnou odpověď)

_Soutež ~ Zvolte odpověď na soutěžní otázku

Soutěž byla ukončena. Výhercům gratulujeme!

Správná odpověď:

v Kazachstánu

Výherci:
  1. e.vernerova@email.cz
  2. evarezkova26@centrum.cz
  3. zgazar@email.cz

Nápověda:
Správnou odpověď můžete najít v kapitole Stalin a Evropa: Napodobit a ovládnout, 1928 - 1953 v ukázce z knihy ZDE

_Zajímavé odkazy

Archiv bezp. složekDigi. archiv časopisůCentropaSlovník české literaturyElektronická knihovnaASUDLiteratura ke staženíBibliografie od roku 1961Biografický archivMene Tekeljanpalach.czNárodní archivPamátník Vojna My jsme to nevzdaliPamátník LidicePolitičtí vězni.czPříběhy bezprávíMetodický portál RVPSorelaÚstav pamäti národaVONS.czmultikulturalita.czŽivá paměťAnna FrankováRomano Džaniben17. november 1989Demokratická revoluce 1989Cesta k listopaduHolocaust Memorial CenterTerror HázaExil 20. stoletíHlocaust.czTváří tvář historiiDeportálEuropeanaZmizelí sousedéSvobodně!Ośrodek KARTAMuezum Varšavského povstáníScriptum.czSlezské zemské muzeumČs. vizuální kultura v 50. letechMapováníProjekt Věrný zůstanuJeden svět na školáchStopy totalityo. s. Asi-milovaníProjekt Školákem v ProtektorátuGulag.czRyszard Siwiec 1909–1968Společnost Edvarda Beneše_Příběh Jana ZajíceOśrodek Pamięć i PrzyszłośćLogo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Logo není k dispozici.Neviditelné oběti komunismuCentrum pro studium holokaustu a židovské literaturyPandorina skrinkaMuzeum v krabičce
Více...

_Prameny

IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

Aktualizováno: 11.1.2021 23:32 | Rubrika: Napříč stoletím
IWALKS: VZDĚLÁVÁNÍ V MALÝCH SKUPINÁCH A NA ULICI

IWalk je vzdělávací aktivita spojující unikátní filmové vzpomínky pamětníků z celého světa s kontextem každodenního prostoru, ve kterém žijeme.

_Metodika

Dějepis pro všechny a o všech!

Aktualizováno: 21.12.2022 11:43 | Rubrika: Československo v letech 1918-1938
Dějepis pro všechny a o všech!

Dějepis pro všechny a o všech je princip, kterým se řídil tým metodiček Multikulturního centra Praha při tvorbě nového vzdělávacího webu digitalnipracovna.cz.

_Aktuality

Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

Aktualizováno: 30.10.2024 17:12 | Rubrika: Akce Moderních Dějin
Ceny XV. ročníku EUSTORY byly rozdány

V pátek 18. října 2024 byly v ostravském Centru PANT vyhlášeny výsledky české verze celoevropské soutěže EUSTORY a vítězové byli oceněni knižními, finančními odměnami a bezplatným předplatným časopisů Dějiny a současnot (NLN). Odb...

_Dějiny v médiích

Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

Aktualizováno: 27.4.2020 19:59 | Rubrika: Speciály, Video
Oslavte Den vítězství a projděte se historií s videi a pracovními listy

ČT edu vytvořilii speciál kolekci videí a pracovních listů k druhé světové válce. Znalost historie nám pomáhá určit směr našich budoucích kroků. Konec druhé světové války je důležité si připomínat, a proto vám přinášíme speciální ...

 
© Všechna práva vyhrazena 2009 - 2024 Občanské sdružení PANT
Materiály na tomto portálu jsou určeny pouze pro vzdělávací účely.
Občanské sdružení PANT